אנרג'יאן מגיעה ללונדון: תגייס עד 400 מיליון דולר לפיתוח כריש ותנין

חברת האנרגיה היוונית נערכת לבצע הנפקת מניות לצורך גיוס ההון הנדרש לפיתוח המאגרים, פרויקט בעלות של 1.3–1.5 מיליארד דולר ■ במקביל, יצחק תשובה מקדם מהלך מבני דרמטי: במקום יחידות של דלק קידוחים המשקיעים יקבלו מניות דלק אנרגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קידוח של אנרג'יאן ביוון
קידוח של אנרג'יאן ביוון

שנה לאחר שרכשה את הזכויות במאגרי הגז הנפט כריש ותנין בישראל מקבוצת דלק בתמורה ל-140 מיליון דולר, חברת האנרגיה אנרג'יאגן (Energean) היוונית נערכת לגיוס אקוויטי לצורך פיתוח המאגרים בבורסת לונדון - כך נודע ל-TheMarker. ההנפקה נועדה לסייע לאנרג'יאן להצטייד בהון ראשוני לפיתוח שני המאגרים; פרויקט שעלותו נאמדת ב-1.5–1.3 מיליארד דולר.

אנארגי'אן ושותפתה (50%) בכריש ותנין - קרן קרוג'ן קפיטל (Kerogen Capital) - נדרשות להעמיד הון עצמי של כ–400–500 מיליון דולר למימון הפרויקט. חלק מהסכום צפוי להגיע ממקורותיהן העצמאיים, בעוד מרביתו תגויס באמצעות ההנפקה בלונדון. היתרה של עלות הפרויקט תמומן באמצעות גיוס חוב. לצורך תכנון המבנה המימוני של הפרויקט שכרה אנרג'יאן את מורגן סטנלי כיועץ פיננסי. בחודשים האחרונים ערכה אנרג'יאן פגישות עם גופים מוסדיים בישראל כדי שיסייעו במימון.

מתי יזרום הגז

עדיין לא ברור אם בכוונת אנרג'יאן להנפיק את השותפות שהקימה לטובת הפעילות בישראל ופיתוח מאגרי כריש ותנין, או לחלופין להנפיק את החברה האם, שהנכס העיקרי שלה הוא שני המאגרים. לפי לוח הזמנים שהציגה אנרג'יאן, החברה מתכוונת לקבל עד סוף 2017 החלטת השקעה סופית (FID) עבור פיתוח מאגר כריש. זאת, מתוך כוונה להזרים גז טבעי לחופי ישראל ב-2021, לאחר קידוח של שלוש־ארבע בארות במרחק של כ-100 ק"מ מהחוף.

אנרג'יאן, שמנוהלת בידי מאתיוס ריגס (יו"ר ומנכ"ל), היא חברה פרטית בעלת ותק של 35 שנה. החברה מוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point, בניהולו של דניאל לואב (45%). פרט למאגרי תנין וכריש, החברה - שהיא מפעילת הקידוחים (Operator) - מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, במצרים ובמונטנגרו.

אנרג'יאן רכשה את הזכויות בכריש ותנין מקבוצת דלק תמורת תשלום מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר. לאחר שרכשה את הזכויות, אנרג'יאן הכניסה את קרוג'ן קפיטל - חברה לניהול קרנות השקעה פרטיות, שמתמחה במגזר הנפט והגז הבינלאומי - כשותפה. בתמורה לשותפות התחייבה קרוג'ן להזרים לאנרג'יאן ישראל סכום ראשוני של 50 מיליון דולר לצורך מימון ההכנות לפיתוח, וכן תשתתף עמה בהוצאות הפיתוח העתידיות.

מאנרג'יאן נמסר בתגובה: "החברה נמצאת בעיצומו של תהליך פיתוח השדות כריש ותנין, פועלת לסגירת החוזים הנדרשים ובוחנת את כל אפשרויות המימון לפיתוח הפרויקט".

המהלך הדרמטי

דלק אנרגיה, החברה הבת של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, דיווחה אמש כי היא בוחנת מהלך מבני משמעותי, שבו היא עשויה למחוק את דלק קידוחים מהמסחר ולצמצם את המבנה בקבוצה. דלק אנרגיה מסרה כי החלה לבחון אפשרות לרכוש יחידות ההשתתפות של החברה הבת, שותפות דלק קידוחים, המוחזקות בידי הציבור והגופים המוסדיים (37%).

הרכישה תיעשה באמצעות הצעת רכש שתפרסם דלק אנרגיה, שבה תשלם למחזיקי היחידות של דלק קידוחים בשווי מזומן מניות דלק אנרגיה שיונפקו לציבור; או לחלופין באמצעות מיזוג. לאחר השלמת המהלך, דלק קידוחים עשויה להפוך לשותפות פרטית, בבעלות מלאה של דלק אנרגיה. דלק אנרגיה מחזיקה כבר כיום ב-54% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, בנוסף לזכויותיה (75%) בתמלוג העל ממאגר תמר שמשלמת דלק קידוחים.

דלק אנרגיה סייגה מעט, וציינה כי אין ודאות כי אכן תחל בביצוע המהלך. לפי ההודעה, המהלך נבחן בידי החברה, אך טרם נדון בדירקטוריון. הדיווח פורסם לאחר שדלק קידוחים איבדה אתמול 1.7%, ובסך הכל צנחה בשלושת החודשים האחרונים בכ–20%. הירידות קשורות, כנראה, להערכת המשקיעים כי משק הגז המקומי עומד בפני תחרות וירידת מחירים, וכן להליכים המשפטיים (בקשה לתביעה ייצוגית) המתנהלים נגד השותפות בתמר, בנוגע למחיר הגז שנמכר לחברת החשמל.

באחרונה השלימה דלק קידוחים מיזוג אופקי עם השותפות האחות, אבנר, כך שהפעם מדובר למעשה במיזוג אנכי. דלק קידוחים תפיק כמה תועלות ממיזוג. ראשית, היא תאפשר לקבוצת דלק לבצע רישום של דלק אנרגיה בבורסה זרה (רישום כפול). שנית, היא תסייע במשיכת משקיעים זרים לחברה בעקבות רתיעתם להשקיע בשותפויות, מה שיסייע בהצפת ערך. שלישית, המהלך עשוי לסייע למשקיעים הפרטיים בסוגיות מיסוי, שהיא מורכבת יחסית בשותפויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker