מהלך דרמטי של תשובה: במקום יחידות דלק קידוחים - המשקיעים יקבלו מניות דלק אנרגיה

בדלק אנרגיה מקדמים מהלך מבני משמעותי, במסגרתו היא עשויה למחוק את דלק קידוחים מהמסחר ולצמצם את המבנה בקבוצה ■ המהלך צפוי לסייע לקבוצת דלק לרשום את דלק אנרגיה למסחר בלונדון – ולמשוך משקיעים זרים לחברה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

דלק אנרגיה – החברה הבת של קבוצת דלק , שבשליטת יצחק תשובה - דיווחה הערב (ב') כי היא בוחנת מהלך מבני משמעותי, במסגרתו היא עשויה למחוק את דלק קידוחים מהמסחר ולצמצם את המבנה בקבוצה. דלק אנרגיה מסרה כי החלה לבחון אפשרות לרכוש יחידות ההשתתפות של החברה הבת, שותפות דלק קידוחים, המוחזקות בידי הציבור והגופים המוסדיים (37%).

הרכישה תיעשה באמצעות הצעת רכש שתפרסם דלק אנרגיה, שבמסגרתה תשלם למחזיקי היחידות של דלק קידוחים בשווי מזומן - מניות דלק אנרגיה שיונפקו לציבור, או לחילופין באמצעות מיזוג. לאחר השלמת המהלך, דלק קידוחים עשויה להפוך להיות שותפות פרטית, בבעלות מלאה של דלק אנרגיה. דלק אנרגיה מחזיקה כבר היום ב-54% מיחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, בנוסף לזכויותיה (75%) בתמלוג העל ממאגר תמר שמשלמת דלק קידוחים.

דלק אנרגיה סייגה עצמה מעט בדיווח וציינה כי אין ודאות כי אכן תחל בביצוע המהלך. לפי ההודעה, המהלך נבחן על ידי החברה – אך טרם נדון בדירקטוריון. הדיווח פורסם לאחר שדלק קידוחים איבדה היום 1.7%, ובסך הכול צנחה בתוך כשלושה חודשים בכ-20%. הירידות קשורות, ככל הנראה, להערכת המשקיעים כי משק הגז המקומי עומד בפני תחרות וירידת מחירים, וכן להליכים המשפטיים (בקשה לתביעה ייצוגית) המתנהלים נגד השותפות בתמר, בנוגע למחיר הגז שנמכר לחברת החשמל.

באחרונה השלימה דלק קידוחים מיזוג אופקי עם השותפות האחות, אבנר, כך שהפעם מדובר למעשה במיזוג אנכי. דלק קידוחים תפיק מספר תועלות מהמיזוג המתבשל: ראשית, היא תאפשר לקבוצת דלק לבצע רישום של דלק אנרגיה בבורסה זרה (רישום כפול); שנית, היא תסייע במשיכת משקיעים זרים לחברה על רקע רתיעתם להשקיע בשותפויות – מה שיסייע בהצפת ערך; ושלישית - המהלך עשוי לסייע למשקיעים הפרטיים בסוגיות מיסוי, שהינה מורכבת יחסית בשותפויות.

יודגש כי המיזוג הנרקם מייתר מהלך מרכזי שקידם תשובה בשנים האחרונות – מחיקת דלק אנרגיה מהמסחר. במסגרת המיזוג צפוי לדק אנרגיה להנפיק מניות חדשות לציבור (חלף יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים), כך שאחזקות הציבור צפויות לעלות, בעוד בעלי המניות הקיימים ידוללו. יצוין כי כיום הציבור מחזיק בכ-13% מדלק אנרגיה, וזאת לאחר שורה של הצעות רכש שפירסמה קבוצת דלק בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker