הפרדוקס של ועדת ברודט

המלצות הוועדה לקביעת תקציב הביטחון אינן נשענות על ממצאים וחורגות מההיגיון הסביר: להוסיף להקצאה של 50 מיליארד שקל? להוסיף להקצאה ההולכת וגדלה משנה לשנה?

שמואל גורדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל גורדון

ועדת ברודט לקביעת תקציב הביטחון ישבה על המדוכה חודשים רבים והוציאה דו"ח לתפארת באשר לממצאים, וסימן שאלה גדול באשר להמלצות. ממצא חשוב ביותר של הוועדה הוא הסרת הלוט מעל ההקצאה הלאומית בפועל לביטחון. מערכת הביטחון טוענת בריש גלי כי ההקצאה לביטחון היא כ-33 מיליארד שקל לשנה, והיא מנקה מהשולחן הקצאות נוספות כמו המענק השנתי האמריקאי שמקפיץ את ההקצאה ב-52% בערך, ל-50 מיליארד שקל בשנה. יש מאבק זה מספר שנים לפקוח את עיני הציבור, אך טוב מאוחר מאשר לעולם לא.

ממצא שני הוא חוסר היעילות בניצול הקצאות העתק למערכת הביטחון. גם ממצא זה מוכר לכל איש קבע ובמיוחד לאנשי מילואים, שנדהמים פעם אחר פעם בשל הפער בין ניהול חברות היי-טק למשל לבין ניהול הזמן והתקציב במערכת הביטחון.

משום מה אין אבחנה בין ההקצאה לצה"ל לבין ההקצאה למשרד הביטחון. לפי מחקר שנעשה בעבר, נמצא כי קרוב לחמישית מההקצאה לביטחון נשאבת ע"י משרד הביטחון ואינה מגיעה לצה"ל. למען השקיפות, יש לעשות אבחנה ברורה בהקצאה בין המשרד לבין צה"ל. קשה למצוא סיבה ביטחונית למניעת ההפרדה.

למרבה הפליאה, המלצות הוועדה אינן נשענות על הממצאים וחורגות מההיגיון הסביר: להוסיף להקצאה של 50 מיליארד שקל? להוסיף להקצאה ההולכת וגדלה משנה לשנה? לנפח מערכת נפוחה זה זמן רב? קוראי הדו"ח אינם יכולים אלא להתפלא מהנתק בין ממצאי הדו"ח לבין מסקנותיו.

המלצה נוספת היא "תקציב רב שנתי". מה לנו כי ניתמם, האומנם מערכת הביטחון אינה יודעת מה יהיה תקציבה בשנים הבאות? האם אינה חותמת חוזים ארוכי טווח? היתרון היחיד של תקציב רב שנתי הוא בקביעת אלכסון כלפי מטה. כלומר הפחתה שנתית קבועה של ההקצאה לביטחון בשיעור מוסכם.

ולבסוף, כל עוד לא יתחיל תהליך של שקיפות תקציב הביטחון, יישאר הוויכוח נטול השפעה, כתוב ברמזים ושמור ליודעי דבר בלבד. יש למצוא איזון חדש בין הצורך לשמור על סודיות לבין הצורך בדיון ציבורי. תקוותי ששר הביטחון החדש, סגנו והרמטכ"ל יעשו צעד ראשון בכיוון חשוב זה.


הכותב הוא חוקר בתחומי הביטחון הלאומי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker