האם גם רשות המסים מאמינה בסינרגיה שבין ניכיון צ'קים לתרופות לסוכרת?

אינסוליין עומדת להתמזג עם חברת אשראי חוץ־בנקאי וניכיון צ'קים ■ החברה שעמה היא מתמזגת מתעקשת לשמר את פעילות אינסוליין ומחזיקה בסטארט־אפ בתחום הסוכרת ■ כנראה שהסיבה העיקרית למיזוג היא הפסדיה הצבורים של אינסוליין בסך 167 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנקס צ'קיםצילום: Getty Images/iStockphoto

אינסוליין היא אחת הכישלונות הבורסאיים הגדולים בשנים האחרונות. החברה, שמפתחת מכשור לזירוז ספיגת האינסולין בדם של חולי סוכרת, הונפקה באוגוסט 2010, גייסה 21 מיליון שקל, והחלה להיסחר לפי שווי של 45 מיליון שקל. החברה נסקה לשווי של 300 מיליון שקל בראשית 2013. ואולם, לאחר שצברה הפסד של 167 מיליון שקל, ולא שיכנעה את מינהל התרופות הגרמני לכלול את המכשור ברשימת המוצרים והטיפולים שזוכים לשיפוי מביטוח הבריאות הממשלתי, ירד שווי החברה ל–2 מיליון שקל ביוני 2017.

ההתאוששות במחיר המניה החל ביולי, לאחר ששני פעילים בשוק ההון, אברהם צרפתי וכפיר זילברמן, רכשו אחזקות משמעותיות בחברה, וביקשו להביא לשינוי בדירקטוריון. השניים ניהלו מאבק על השליטה בחברה במשך כמה שבועות עד שחתמו על הסכם לשיתוף פעולה בסוף אוגוסט. בסוף השבוע שעבר דיווחה אינסוליין על מזכר הבנות לעסקה, שעשויה להעביר את השליטה בה ולהביא לשינוי מהותי בפעילותה. נראה שדיווח זה, ובעיקר תחום פעילותה החדש של החברה, הביאו לקפיצה של 20% במניית אינסוליין אתמול לשווי חברה של 10.6 מיליון שקל. לפי מזכר ההבנות, תרכוש אינסוליין את הבעלות המלאה בחברת יעד שיאן תמורת הקצאה של 74.5% ממניותיה ו–67% בדילול מלא.

יעד שיאן והחברה הבת הון זמין כהלכה שבבעלותה המלאה עוסקות במתן הלוואות חוץ־בנקאיות וניכיון צ'קים לעסקים קטנים ובינוניים, וכן לעמותות ומוסדות שמתוקצבים בידי המדינה. שתי החברות מחזיקות ברישיון לעסוק במתן אשראי ממשרד האוצר.

הייחוד ביעד שיאן מצד אחד ובאינסוליין מצד שני הוא שיעד שיאן מחזיקה גם בשליטה (62%) בסטארט־אפ פנקראה־טק, שעוסק במו"פ של תרופה לסוכרת נעורים ולסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דבר ייחודי נוסף למיזוג הנרקם הוא שבעלי יעד שיאן אינם מתכוונים לחסל את פעילות אינסוליין או מה שנותר ממנה. כחלק מתנאי המיזוג הוסכם שאינסוליין החדשה תקצה עד 6 מיליון שקל לצורך המשך פעילות הפיתוח והשיווק הנוכחית של החברה, בכפוף לעמידה באבני דרך. מנכ"ל אינסוליין, אייל לוין, וסמנכ"ל המו"פ, גבריאל ביטון, לא זו בלבד שלא יפוטרו עקב השינוי בתחום פעילותה המרכזי של החברה, אלא יקבלו בונוס ומענק שימור של 0.25% ממניות אינסוליין החדשה. מורן שרף בלאו, שיזמה את המיזוג, תמונה לסמנכ"לית הכספים של אינסוליין החדשה, תקבל 0.5% ממניות אינסוליין החדשה ומענק של 100 אלף שקל במזומן.

מדוע מתעקשת חברה בתחום הרווחי של אשראי חוץ־בנקאי וניכיון צ'קים לגרור אחריה אתפנקראה־טק בתחום שאין לו כל סינרגיה עם אשראי חוץ־בנקאי ונשלט בידי חברות ענק? ומדוע להנשים את הפעילות של אינסוליין, שייצרה הכנסות מצטברות של מיליון שקל ב–6.5 השנים האחרונות? נראה שהסיבה לכך היא הרצון של בעלי השליטה החדשים באינסוליין החדשה לנצל את הפסדיה הצבורים של אינסוליין כדי להקטין למינימום את חבות המס של פעילות האשראי החוץ־בנקאי וניכיון הצ'קים. העובדה שבעלי יעד שירן הם גם בעלי קבוצת ערך שמסייעת למפעלים גדולים ולמוסדות למזער את המיסוי המוניציפלי שלהן רק מחזקת את התחושה שזו הסיבה.

לא בטוח שרשות המסים תשתף פעולה

מקורבים לבעלי השליטה החדשים באינסוליין אינם מכחישים שההפסדים הצבורים היו חלק מהשיקולים לרכישת השליטה בה, אך עומדים על כך שלא זו הסיבה לרכישתה, ולו משום שלא ניתן להבטיח שרשות המסים תתיר את קיזוז ההפסדים. האם רשות המסים תקבל את העירוב המשונה של חברה כושלת בתחום המכשור הרפואי עם אשראי חוץ־בנקאי וניכיון צ'קים?

אם רשות המסים תחשוב שהתכלית העיקרית של המיזוג היא למזער תשלומי המסים, היא תמנע את ניצול הפסדי אינסוליין, בין בשלב הפרה־רולינג (כלומר כשהצדדים למיזוג יבקשו פסיקה מקדמית) או כשתוציא שומה לאינסוליין החדשה, אם יעד שיאן ואינסוליין יבצעו את המיזוג מבלי לקבל פרה־רולינג מרשות המסים.

ככל שפעילות אינסוליין תהיה מצומצמת יותר ותדמה יותר לשלד בורסאי, כך גדל הסיכוי שיחול עליה התקדים שיצר פסק הדין של השופט מגן אלטוביה באוגוסט 2016. אז נקבע שלא ניתן היה לקזז את הפסדי השלד הבורסאי אי און ליין (36 מיליון שקל של הפסדים עסקיים והפסד הוני של 21 מיליון שקל) מרווחי קבוצת תוכנה לעניין. נראה שזו הסיבה שיעד שיאן מנסה לחזק את מראית העין של עסקים כרגיל באינסוליין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker