אקסלנס מעניקה המלצת קנייה לפז בפרמיה של 15% על מחיר השוק

מיכל אלשיך, אנליסטית באקסלנס, מעריכה כי הורדת מרווח השיווק של חברות הדלק תגרום לפגיעה מינימלית ברווחי פז — כתוצאה מצמצום הנחות, התייעלות ופתיחת הסכמי שכירות

יורם גביזון
בית הזיקוק של פז באשדוד. סיום השיפוצים יביא לשיפור בתוצאות הכספיות
בית הזיקוק של פז באשדוד. סיום השיפוצים יביא לשיפור בתוצאות הכספיותצילום: אילן אסייג

מניית פז נפט עלתה אתמול ב–2.2%, בעקבות המלצת קנייה שקיבלה ממחלקת המחקר של אקסלנס. מיכל אלשיך, אנליסטית בבית ההשקעות, התחילה לסקר את מניית פז בהמלצת "קנייה" ובמחיר יעד של 661 שקל — 15.2% יותר ממחירה של המניה בפתיחת המסחר.

פז היא בעלת בית זיקוק באשדוד, שהוא אחד משני בתי הזיקוק היחידים בישראל, ומחזיק בנתח של 35% מתזקיקי הדלק שנמכרים בישראל. פז משווקת 49% מתוצרתו של בית הזיקוק לרשת של 273 תחנות תדלוק שבבעלותה. פז היא החברה היחידה בישראל בעלת סינרגיה אנכית בין בית זיקוק לרשת תחנות דלק. פז מחזיקה גם בפעילות תעשייתית, שעיקרה בחברת פזגז — שמחזיקה ב–26% משוק הגז בישראל. אלשיך מעריכה שפעילות הדלק והקמעונות של פז תספק 45% מהרווח התפעולי התזרימי של החברה. פז מחזיקה ב–23% מתחנות הדלק בישראל, והיתרון היחסי שלה הוא במיקומן האסטרטגי.

מנועי הצמיחה של פעילות הדלק והקמעונות של פז הם רשת חנויות הנוחות Yellow והנדל"ן של חלק מתחנות הדלק, שבבעלות החברה. היא ציינה כי פעילות הדלק מתאפיינת בחסמי כניסה גבוהים, שמתבטאים בהשקעה גדולה, בתהליך ממושך של אישורי הקמה, ובקושי במציאת מיקומים. פעילות זו, לדבריה, ממתנת את התנודתיות של עסקי הזיקוק של החברה.

אלשיך מעריכה שהעלייה בצריכת הדלק תימשך גם בשנים הקרובות, בין היתר בעקבות כוונת מנהל האנרגיה במשרד התשתיות להוריד את מרווח השיווק של בנזין 95 ב–8 אגורות לליטר (הפחתה של 13%) וב–4 אגורות לליטר את עמלת השירות המלא — ירידה של 20%. מימוש כוונה זו כפוף לשימוע שייערך לחברות הדלק ב–9 בנובמבר. אלשיך מעריכה שטיעוני חברות הדלק נגד הורדת מרווח השיווק יביאו לריכוך ההמלצות. מלבד זאת, מיקומיה האסטרטגיים של פז והיתרון לגודל יקטינו את הפגיעה בפז בהשוואה לחברות הדלק הקטנות.

גם מהלכים שבהם פז תנקוט, לדבריה, כמו צמצום ההנחות למועדוני לקוחות, צמצום כוח האדם ופתיחת חוזי שכירות, יקטינו את הפגיעה המהותית בה לאחר הורדת מרווח השיווק. לדבריה, גם העלייה בצריכת הדלק תסייע לקיזוז הפגיעה מהורדת מרווח השיווק. היא צופה שהרווח לפני הוצאות ריבית, מסים, פחת והפחתות (EBITDA) של פעילות הדלק והקמעונות תצמח ל–551 מיליון שקל ב–2017, לעומת 520 מיליון שקל ב–2016, ותשמור על יציבות ברמה של 552 מיליון שקל ב–2018, למרות הורדת מרווחי השיווק.

חזרה לתפוקה מלאה במחצית השנייה

אלשיך מתייחסת לפעילות הזיקוק של החברה, ומעריכה שתספק 32% מה–EBITDA ב–2017. לדבריה, לאחר המחצית הראשונה החלשה של פעילות זו, שנבעה משיפוץ שנערך אחת לחמש שנים, פז צפויה לחזור במחצית השנייה של השנה לתפוקה מלאה. מרווחי הזיקוק קפצו השנה עקב עלייה כללית שנתמכה בצמצום התפוקה כתוצאה מהשפעת הוריקן הארווי ושריפות בבתי זיקוק באירופה. מרווח האורל (מרווח הייחוס של בתי הזיקוק שפעילים באזור הים התיכון) הוא 5.7 דולרים לחבית בממוצע מתחילת 2017 — עלייה של 43% לעומת מרווח האורל ב–2016.

להערכתה, סיום השיפוצים והעלייה במרווחי הזיקוק יביאו לשיפור בתוצאות הכספיות של פז בטווח הקצר, אם כי בטווח הארוך יותר, אלשיך מעריכה שמרווחי הזיקוק יהיו נמוכים יותר. היא צופה שיפור חד ברווח התפעולי התזרימי של פעילות הזיקוק ל–281 מיליון שקל במחצית השנייה של 2017, לעומת 137 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה. כמו כן, היא צופה עלייה של 16% ב–EBITDA ב–2018 ל–454 מיליון שקל — כתוצאה מהשפעה חיובית של פעילות בתפוקה מלאה לאחר השיפוץ ב–2017, שתקוזז חלקית בגין מרווח זיקוק נמוך לעומת ל–2017.

מיכל אלשיך
מיכל אלשיךצילום: תמיר גונן

חלוקת הדיווידנד לא אמורה להיפגע

להערכת אלשיך, פעילותה התעשייתית של פז, בעיקר של פזגז, תספק 23% מה–EBITDA ב–2017. לעומת זאת, ב–2017 תחול ירידה בפעילות התעשייתית של החברה בעקבות עלייה במחיר חומר הגלם העיקרי, גז לבישול (גפ"מ), לאחר כמה שנים חזקות שבהן החברה נהנתה מירידה במחיר חומרי הגלם, עלייה בכמויות הזיקוק ומהלך התייעלות. להערכתה, בטווח הארוך יותר תתייצב הפעילות התעשייתית בשל גידול כמותי במכירות, מיצובה החזק של החברה והתייעלות.

אלשיך מציינת שהיציבות של החברה ניכרת ברמת המינוף שלה, כשהיחס בין החוב הפיננסי נטו ל–EBITDA הוא 2.5–3.5 שנים רבות. מדיניות הדיוודנד של החברה היא לחלק 70% מהרווח הנקי, ובשנים האחרונות חולק דיווידנד של 300–500 מיליון שקל מדי שנה. אלשיך צופה שחלוקת הדיווידנד תמשיך לשקף תשואת דיווידנד של 7%, כשהחברה רחוקה עדיין מרמות הסף שמגבילות את החלוקה.

לדבריה, פז נסחרת במכפיל שווי פעילות ל–EBITDA של 8.5 ו–8.1 ל–2017 ול–2018 בהתאמה. מכפילים אלה גבוהים ביחס לבתי זיקוק בעולם, אך נמוכים בהשוואה למכפילים של חברות קמעוניות אחרות. להערכתה, מדובר בתמחור אטרקטיבי בהתחשב ביתרונותיה הייחודיים של פז, שכוללים ניהול, פיזור, סינרגיה אנכית, מיצוב חזק, מיקומים אסטרטגיים, וכן בעובדה שלחברה יש פעילות קמעונית עם פוטנציאל צמיחה ותחזית לתשואת דיווידנד של 7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker