מגוריט מבקשת למנות לדח"ץ את יצחק בורבא - מהחשודים בפרשת ישראל ביתנו

הקרן, בניהולו של אייל גבאי (יו"ר), לשעבר מנכ"ל משרד רה"מ, תעלה את מינוי יצחק בורבא להצבעה באסיפה הכללית ■ המשטרה המליצה להעמיד לדין את בורבא בגין עבירות מס, שוחד, הלבנת הון, קשר לביצוע פשע וגניבה בידי מורשה, והפרקליטות תכריע באם להגיש כתב אישום

ערן אזרן
יצחק בורבא
יצחק בורבאצילום: אמיל סלמן /ג'יני

האם הגופים המוסדיים המחזיקים במניות מגוריט יכשירו את מינוי של אחד הנחקרים בפרשת "ישראל ביתנו" לדירקטור חיצוני בקרן? קרן הריט, שמנוהלת על ידי אייל גבאי (יו"ר), לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מבקשת למנות כדירקטור חיצוני (דח"צ) את יצחק בורבא. בעלי המניות של הקרן אמורים להתכנס בחודש הבא, ולהצביע על המינוי הבעייתי.

בורבא נעצר על ידי המשטרה בסוף 2014, במסגרת פרשה 242, או פרשת ישראל ביתנו, שבגינה הוגשו באחרונה כתבי אישום - בין השאר נגד סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום. לפני כשנה המליצה המשטרה להעמיד לדין את בורבא יחד עם 35 חשודים נוספים. ההמלצות נגד בורבא נגעו לעבירות של מתן שוחד, תיווך לשוחד, הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה בידי מורשה, שיבוש הליכים ועבירות מס.

הפרקליטות החליטה בינתיים לסגור את תיקי החקירה ולא להגיש כתבי אישום נגד 17 מהחשודים, אך נגד בורבא הנושא עדיין תלוי ועומד. בפרקליטות אמרו בחודש שעבר כי "עניינו של בורבא עדיין נמצא בבחינה". בורבא (61) מחזיק בתואר שני במשפטים, וצפוי לקבל גם תואר שני בלימודי נדל"ן מהמכללה האקדמית נתניה, בנוסף לקורס מנכ"לים בתאגידים עירוניים שעבר, ולימודי ארץ ישראל במכון אבשלום.

בורבא כיהן בשלל משרות ציבוריות – ובאחרונה השר איוב קרא אף ביקש למנותו ליו"ר זמני של הרשות השנייה. במשך 13 שנים כיהן כמנכ"ל החברה הכלכלית חבל ים המלח, לאחר מכן מנכ"ל חברת אפעה תשתיות איכות סביבה. כיום הוא מכהן כיו"ר איגוד התאגידים העירוניים ברשויות המקומיות. לבורבא גם קשרים פוליטיים הדוקים, הן בסיעת ישראל ביתנו, וכן מול שר האוצר משה כחלון.

קרן הריט מגוריט השלימה לפני כשנה הנפקת מניות ראשונה לפי שווי של כ-240 מיליון שקל ("אחרי הכסף"). יזם הקרן הוא עו"ד ארז רוזנבוך – שפעיל בשוק ההון המקומי. המודל העסקי של הקרן מבוסס על רכישת מקבצי דיור, הכוללים לפחות 20 יחידות דיור בכל פרויקט, או מקבצי דיור שיוצעו למכירה על ידי המדינה. הקרן תשכיר ותחזיק את הדירות לפרקי זמן ארוכים.

הגופים המוסדיים שמחזיקים במניות מגוריט ויצביעו על המינוי הינם: אקסלנס, קק"ל, קופת העיר של בני ברק (קרן לתמיכה באמנות ויתומים), וכן קרן הפנסיה של חברה קדישה. המינוי דרוש לרוב מקרב בעלי המניות, שאינם נמנים על בעלי שליטה. פרט ליו"ר גבאי, בראש ועדת ההשקעות של מגוריט עומדת יעל אנדורן, מנכ"לית האוצר לשעבר שמונתה על ידי יאיר לפיד, ומנכ"ל הקרן הוא מתי דב.

מאז הנפקתה בבורסה איבדה מניית מגוריט 22%, כך שמי שהשקיע בהנפקה הפסיד יותר מחמישית מכספו. הקרן נסחרת כעת לפי שווי של כ-175 מיליון שקל. מאז ההנפקה סבלה הקרן מלחץ רב של מוכרים; זאת, לאור מחירי השיא בענף הדיור למגורים, וחשש המשקיעים כי הקרן לא תצליח להניב תשואות גבוהות על השקעותיה. חלק ניכר מהמשקעים של הקרן בצמוד להנפקה היו משקיעים מהעולם החרדי. על רקע הירידות, הנהלת מגוריט מיישמת תוכנית רכישה עצמית של מניות, שמסייעת במיתון התנודה במניה.

ממגוריט נמסר בתגובה כי: "מר בורבא כיהן ומכהן בשורה ארוכה של תפקידים ציבוריים בהצלחה רבה. בכל הקשור לפרשה, לא הוגש נגדו כתב אישום, והוא אף לא זומן לשימוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker