תחקיר בקנדה: "טבע שילמה לבתי מרקחת כדי לתמרץ רכישת משככי כאבים נרקוטיים"

מדובר בתשלומים האסורים על פי חוק ■ על פי "טורונטו סטאר", ממשלת אונטריו שילמה, החל מ-2012, 40 מיליון דולר עבור רכישות של שתי תרופות לשיכוך כאבים של טבע - פי 6 מהסכום ששולם לכל מתחרותיה ביחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת מחוז אונטריו שבקנדה חוקרת טענות שעלו בתחקיר של העיתון "טורונטו סטאר", לפיהן טבע ביצעה תשלומים אסורים על פי חוק לבתי מרקחת, כדי שאלו ירכשו משככי כאבים אופיואידים מתוצרתה.

ב"טורונטו סטאר" הוציגו אימיילים ששלח איש מכירות של טבע לרשת בתי מרקחת קנדית, ובהם הציע לכאורה לרשת החזר של 15% על עלות הרכישה אם תבחר בשני משככי כאבים אופיואידים מתוצרתה. מדובר בגרסאות הגנריות ל-Oxycontin ולמדבקה Fentanyl, ולהחזר של 60% על הגרסה הגנרית של ליפיטור להפחתת כולסטרול.

משככי כאבים אופיואידים גורמים להתמכרות ומשמשים כסמים כאשר החומר הפעיל בתרופה נצרך בהסנפה או בבליעה. השימוש לרעה במשככי כאבים כאלו גורם ל-28 אלף מקרי מוות מדי שנה בארה"ב כתוצאה מצריכת יתר, ונחשב למגיפה. משככי הכאבים האופיואידים מגיעים למכורים לסמים על ידי שימוש במרשמים מזויפים, גניבה ומכירת התרופות על ידי חולים שמקבלים אותם באמצעות מרשמים חוקיים.

טבע היא החברה המובילה באונטריו בשיווק גרסאות גנריות לאוקסיקונטין ולפנטניל - שהנה תרופה חזקה פי 100 ממורפיום וניתנת באמצעות מדבקה שמשחררת את החומר הפעיל בצורה הדרגתית.

על פי נתוני משרד הבריאות של אונטריו שצוטטו ב"טורונטו סטאר", שילמה ממשלת אונטריו לטבע מאז 2012 סכום של 40 מיליון דולר לכיסוי עלות הרכישה של הגרסה הגנרית של טבע לאוקסיקונטין, פי 6 יותר מהעלות לרכישת כל הגרסאות הגנריות האחרות ביחד. טבע כבר נחקרת בקנדה ביחד עם 4 חברות תרופות נוספות בנוגע להחזרים בלתי חוקיים ששילמו לכאורה ל-2 נציגי מכירות של הרשת הקמעונאית Costco.

>>>> לידיעה המלאה ב"טורנטו סטאר"

החוק במחוז אונטריו אוסר - מאז 2006 - על חברות תרופות להציע החזר חלקי של הוצאות רכישה (Rebate) לביתי מרקחת. זאת משום שהפרקטיקה הזו, שעדיין מותרת ביתר מחוזותיה של קנדה, גרם לניפוח הוצאות הרכישה של תרופות ולגריפת רווחים על ידי בתי המרקחת וחברות התרופות על חשבון משלמי המסים במחוז.

טבע סירבה להתייחס לטענות הספציפיות שעלו בתחקיר, אך בתגובתה לטורונטו סטאר מסרה כי "טבע אוסרת על עובדיה להציע החזרים ללקוחות באונטריו. אנו ומכשירים את כל עובדינו כדי להבטיח שיעבדו על פי החוק ובצורה אתית. טבע קנדה תשתף פעולה באופן מלא עם כל חקירה שיבצע משרד הבריאות של אונטריו, ומשוכנעת שהיא פועלת על פי חוקי וכללי המחוז במלואם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker