פוטאש צפויה למכור את אחזקתה בכיל בתוך שנה וחצי

רשות ההגבלים בהודו אישרה את מיזוג הענק בין יצרנית האשלג הצפון אמריקאיות פוטאש לאגריום, בתנאי שפוטאש תמכור את אחזקתה בכיל (13.8%), בחברת האשלג הירדנית וב-SQM מצ'ילה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ייצור אשלג של כיל
ייצור אשלג של כילצילום: בלומברג

חברת פוטאש הקנדית, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, קיבלה אתמול את אישור רשות ההגבלים העסקיים בהודו למיזוג בינה לבין חברת אגריום. המיזוג הותנה בכך שפוטאש תמכור בתוך 18 חודשים לכל המאוחר את אחזקותיה ביצרניות אחרות של דשנים כמו כיל (13.8%), חברת האשלג הירדנית ו-SQM מצ'ילה (32%). החברה מצ'ילה היא יצרנית אשלג קטנה יחסית, אולם שולטת בשוק העולמי בייצור ליתיום וחנקת אשלגן לדשן. פוטאש ואגריום קיבלו אישור לבצע את המיזוג עוד בטרם תשלים פוטאש את מכירת הנכסים הללו.

אישור רשות ההגבלים בהודו נדרש משום שהודו היא אחת מ-4 השווקים הגדולים בעולם לאשלג יחד עם ארה"ב, ברזיל וסין. קודם לקבלת האישור בהודו קיבלו פוטאש ואגריום אישור בלתי מותנה למיזוג בקנדה, ברזיל ורוסיה, בעוד שתהליך האישור הרגולטורי בארה"ב עדיין נמשך. שתי החברות צופות שהמיזוג יושלם עד לסוף הרבעון הרביעי של 2017.

פוטאש מחזיקה ב-19% מכושר הייצור העולמי של אשלג ואגריום מחזיקה ב-3% ממנו, כך שהמיזוג יביא לכך שפוטאש תחזיק ישירות ב-22% מכושר הייצור העולמי. אלמלא נכפתה עליה מכירת אחזקותיה ביצרניות אשלג אחרות, היתה פוטאש מחזיקה במישרין ובעקיפין ב-35% מכושר הייצור העולמי.

שווי אחזקתה של פוטאש בכיל הוא 765 מיליון דולר. פוטאש רכשה 9% ממניותיה של כיל בשלב הראשון של הפרטת החברה בידי ממשלת ישראל ב-1998, וב-2010-2005 הגדילה את אחזקותיה ל-13.77%. החברה פתחה במהלך לרכישת השליטה בכיל ב-2012, אך שר האוצר אז, יאיר לפיד, והחשבת הכללית תחתיו, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הכשילו את המהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker