ערבויות במיליארד שקל: החברה הקבלנית של לבייב נחשפת

אחרי שהיתה מעורבת בקריסת חניון, ועל רקע קריסת קבלניות ביצוע גדולות, מנסה דניה סיבוס להרגיע את המוסדיים ■ ערב העברת השליטה באפריקה, דניה סיימה את המחצית הראשונה עם צבר הזמנות של 6.3 מיליארד שקל, רווח נקי של 58 מיליון שקל והון עצמי של 800 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לב לבייבצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

בשנים האחרונות פקדו זעזועים את ענף קבלנות הביצוע, בין השאר עקב קריסתן של חברות גדולות בענף, כמו דורי בניה ואורתם סהר, ומעורבותה בחניון שקרס ברחוב הברזל ברמת החייל של חברת דניה סיבוס מקבוצת אפריקה ישראל להשקעות שבשליטת לב לבייב. דניה סיבוס, שנחשבת קבלנית ביצוע מהבולטות בענף, הרגישה יחס צונן של הבנקים שהעלו את מפלס החששות לגבי ביצועיה הפיננסיים. הדבר התבטא בכך שבהנהלת דניה סיבוס, בראשות המנכ"ל רונן גינזבורג, הרגישו שהבנקים לא ששים לשתף עמה פעולה בעסקות שונות.

בעקבות כך, החליטה דניה סיבוס לשכור את שירותיה של היועצת הכלכלית־הפיננסית מיכל כספי שפירא, לשעבר ראש אגף נדל"ן ותשתיות בבנק דיסקונט (המממן הגדול של דניה סיבוס) כדי שתסייע לה להכין ניתוח מפורט של פעילות החברה, ולבנות מודל של ניתוח סיכוני תיק הערבויות שהעניקו לדניה סיבוס בנקים וגופים מוסדיים.

הבנקים היו מעוניינים להבין לעומק את מצבה של דניה סיבוס ערב השלמת ההסדר באפריקה השקעות, שהשליטה בה צפויה לעבור אל אחים נתי ועופר סיידוף.

באחרונה דניה סיבוס סיימה את הכנת העבודה, ובימים אלה היא עורכת סבב פגישות עם מנהלים בחטיבות העסקיות של הבנקים כדי להסביר להם את הניתוח שבוצע, וכן כדי להרגיע את הבנקים שאין להם ממה לחשוש לגבי מצבה הפיננסי־תפעולי של דניה.

ביולי 2015 השלימה אפריקה השקעות את מחיקתה של דניה סיבוס מהבורסה באמצעות רכישת 18.25% מהון מניותיה שהוחזקו בידי הציבור ובתמורה ל–140 מיליון שקל. כך, מאז הפכה דניה סיבוס לחברה פרטית, והיא אינה מפרסמת את דו"חותיה הכספיים.

מהנתונים שהגיעו ל–TheMarker עולה כי נכון לסוף יוני 2017 בנקים וגופים מוסדיים העניקו לדניה סיבוס ערבויות שונות בהיקף של 977 מיליון שקל.

מדובר בערבויות שבמסגרת פעילותה כקבלן מבצע נדרשת דניה סיבוס לעתים להמציא לצדדים שלישיים (לרבות קבלנים ראשיים ויזמים) ערבויות מסוגים שונים לקיום תנאי החוזה, ערבויות ביצוע, ערבות לטיב העבודות, ערבות כנגד קבלת מקדמה ממזמין, וכן ערבות לשם שחרור כספי התמורה המעוכבים אצל מזמין העבודה.

הערבויות האלו התפלגו באופן הבא: דיסקונט (285 מיליון שקל), הפועלים (164 מיליון שקל), לאומי (155 מיליון שקל), HSBC (סכום של 144 מיליון שקל), מזרחי טפחות (68 מיליון שקל), אגוד (55 מיליון שקל), מנורה מבטחים (37 מיליון שקל), כלל ביטוח (36 מיליון שקל) והבינלאומי (32 מיליון שקל).

מהניתוח שדניה סיבוס הציגה לבנקים עולה כי מתוך סך ערבויות בהיקף של 601 מיליון שקל (62% מסך הערבויות) המשקפות את רמת הסיכון הנורמטיבית שקיימת בענף הביצוע, 92 מיליון שקל הן ברמת סיכון נמוך מסיכון הענף, 109 מיליון שקל הן בסיכון נמוך ו–176 מיליון שקל סיכון זניח.

בפגישות עם הבנקים הסבירה הנהלת דניה סיבוס כי היא מפעילה מודל בקרה שמרני לפני שהיא מכירה ברווח מהפרויקטים; דבר שלטענת החברה מביא להקטנת הרווח הגולמי שלה ב–160 מיליון שקל.

דניה סיבוס הסבירה בפגישות כי אינה מכלילה בתחזית הרווח הכנסות צפויות משינויים וחריגים לפני שהיא מקבלת אישור המזמין של העבודה. כתוצאה מכך, ההכרה בהפסדים במחצית הראשונה של 2017 במגזר התשתיות, המאופיין בחריגים בהיקף גבוה, היתה משמעותית. עם זאת, בדניה מעריכים כי החברה תוכל בעתיד להציג בפרויקטים, כמו הקמת שדה תעופה בינלאומי החדש בתמנע ובמקטעים ברכבת הקלה בפתח תקוה, תוצאות משופרות.

"הבנקים מתחילים להבין שחברה שפועלת בשמרנות עם רמת בקרה גבוהה, וכי אין כל סיבה שלא נקבל מסגרות אשראי חדשות", ציינו מקורבים לדניה סיבוס.

מיכל כספי שפיראצילום: ניר קידר

דניה סיבוס פעילה בתחומי בנייה למגורים, בנייה לא למגורים, תשתיות וייזום למגורים בישראל, רומניה וארה"ב. החברה שולטת בחברת אפריקה מגורים (74.21%), שהנה אחת מיזמות המגורים הגדולות בארץ, שנסחרת לפי שווי שוק של 863 מיליון שקל. החברה החלה לפעול גם בפעילות של ייזום למגורים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, והיא מעורבת כבר בשמונה פרויקטים שבהם נבנות 800 יחידות דיור.

מהדו"חות הכספיים של דניה סיבוס ברמת הסולו (ללא אפריקה מגורים) עולה כי בסוף יוני 2017 היו לדניה סיבוס מזומנים ושווי מזומנים בסך 246 מיליון שקל, הונה העצמי (המיוחס לבעלי המניות) היה 77 מיליון שקל, והיקף מאזנה ברמת הסולו הסתכם ב–2.36 מיליארד שקל. הכנסותיה של דניה סיבוס מעבודות הסתכמו במחצית הראשונה של 2017 ב–1.3 מיליארד שקל, הרווח הנקי ברמת הסולו במחצית הראשונה הסתכם ב–49 מיליון שקל, כשעם אפריקה מגורים הוא הסתכם ב–58 מיליון שקל. הרווח הנקי סולו ב–2016 הסתכם ב–140 מיליון שקל, וב–2015 הוא הסתכם ב–124 מיליון שקל. מלבד הערבויות הבנקאיות לדניה סיבוס יש רק חוב של 277 מיליון שקל לבנק דיסקונט, שמגובה בשעבוד על מניות אפריקה מגורים בשווי שוק של 640 מיליון שקל.

הפרויקטים הגדולים

נכון לסוף יוני 2017, היו לדניה סיבוס בבנייה למגורים צבר הזמנות גבוה של 6.3 מיליארד שקל וצבר של 68 פרויקטים בביצוע (הכוללים 7,981יחידות דיור) בהיקף כספי כולל של 3.3 מיליארד שקל. מתוך זה, הצבר המשויך לאפריקה מגורים הוא 341 מיליון שקל, 10.3% מסך הצבר בתחום המגורים; ו–5.5% מסך הצבר הכולל של החברה. חלקו של תחום הבנייה למגורים היה 52% מהיקף הכנסות במחצית הראשונה של 2017 (מאוחד) ו–68% מהכנסות של הסולו המורחב המורחב (ללא אפריקה מגורים).

רונן גינזבורגצילום: עופר וקנין

פרויקטים נבחרים במגזר הבנייה למגורים של דניה סיבוס כוללים את מגדלי הצעירים בתל אביב, מגדלי גינדי, פסגת דן, צמרות גליל ים, מבואות קיסריה, סביון במשתלה שלב ב', השוק הסיטונאי (מבנים A ו–C) והגוש הגדול. בתחום של בנייה לא למגורים פעילות החברה כוללת ביצוע עבודות בנייה שלא למגורים ועבודת גמר למבנים ציבוריים. נכון לסוף יוני 2017, לחברה היה צבר של 22 פרויקטים בבנייה שלא למגורים בביצוע (526 אלף מ"ר) בהיקף כספי כולל של 1.6 מיליארד שקל, כש–14% מהיקף ההכנסות במחצית הראשונה של 2017 ו–17% מתוך הכנסות הסולו המורחב.

פרויקטים נבחרים במגזר בנייה לא למגורים כוללים את בית חולים אסותא באשדוד, הקמת שדה תעופה הבינלאומי החדש ע"ש אילן רמון בתמנע, משרד המשפטים בירושלים וקריית הממשלה המחוזית ירושלים.

בתחום התשתיות החברה מבצעת עבודות תשתית שונות — נתיבי תחבורה, גשרים, מנהרות, כבישים ומסילות רכבת, בעיקר עבור המגזר הממשלתי בישראל. נכון לסוף יוני 2017, לדניה סיבוס היה צבר של תשעה פרויקטים בביצוע בהיקף כספי כולל של של 1.3 מיליארד שקל. מדובר ב–13% מהיקף ההכנסות שלה. פרויקטים נבחרים של דניה סיבוס בתחום התשתיות כוללים את כביש 6 בקטעים 3 ו–7; והתחנה התחתית יהודית, הקו האדום ותחנת קרליבך (במסגרת העבודות של הרכבת הקלה בתל אביב); ותחנת הרכבת סבידור בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker