הפעם יעבור חלק? חלל תקשורת תשגר שני לוויינים עם ספייס-אקס

חברת הלוויינים תשגר את עמוס 17 במהלך הרבעון השני של 2019, ואת עמוס 8 - עד סוף 2020 ■ השיגור הראשון מגיע לחברה ללא תשלום, בשל שיגורו הכושל של עמוס 6 לפני כשנה ■ עלות השיגור השני - כ-62 מיליון דולר ■ מאז השיגור הכושל, צלל שוויה של חלל בכ-55%

גיא ארז
גיא ארז
השיגור של הלוויין עמוס 5
השיגור של הלוויין עמוס 5צילום: Oleg Urusov / RIA Novosti/ או?
גיא ארז
גיא ארז

על רקע הסתבכותו של בעל השליטה, שאול אלוביץ', מול רשות ניירות ערך, חברת חלל תקשורת משדרת עסקים כרגיל – ומתקדמת לקראת שני שיגורים נוספים בשנים הקרובות. בהמשך למו"מ שביצעה החברה מול חברת ספייס-אקס של אילון מאסק, דיווחה היום החברה כי המו"מ צלח, וחלל תשגר את שני לווייניה הבאים בעזרת החברה האמריקאית – בשאיפה כי אלו יחזירו אותה לימי גדולתה.

את הלוויין הבא, עמוס 17, תשגר חלל במהלך הרבעון השני של 2019, באמצעות משגר פלקון 9. שיגור זה יבוצע ללא תשלום, היות שהחברה שילמה בעבר על שיגורו הכושל של עמוס 6 - מה שהביא את החברה לסחרור.  את עמוס 17 תייצר חברת בואינג האמריקאית, לאחר שהשתיים חתמו על ההסכם בסוף השנה שעברה. עלות לווין זה עומדת על כ-160 מיליון דולר, ולצורך רכישתו גייסה החברה אג"ח.

את הלוויין הבא אחריו, עמוס 8, תשגר ספייס-אקס באמצעות אותו משגר, פלקון 9. השיגור צפוי להתבצע במהלך המחצית השניה של 2020. עלות השיגור עומדת על כ-62 מיליון דולר. חברת חלל תקשורת טרם החליטה על זהות היצרן של לוויין זה, ולדברי בכירים בחברהה התעשייה האווירית (תע"א) עודנה מועמדת לייצורו. עם זאת, בחודש שעבר הגישה חלל תביעה כנגד תע''א בדרישה לפיצוי בסך 138 מליון דולר, האיחור במסירת עמוס 6, והצדדים סיכמו על הליך בוררות בסוגיית הפיצוי. התפתחות זו עשויה להשפיע על חלל בבחירת היצרן ללוויין העתידי.

פרט להתמודדות עם הפסדים של כ-10.4 מיליון דולר במחצית השנה הראשונה של 2017 - שנגרמו בין היתר בהשפעת פיצוץ עמוס 6 בשנה שעברה והצורך בשכירת לוויין חלופי - חלל תקשורת, שבשליטת יורוקום (55%), נקשרה לאחרונה לחקירותיו של שאול אלוביץ'. ביולי האחרון פשטו חוקרי רשות ני"ע על משרדי החברה, במסגרת חקירת בזק. חקירת חלל התמקדה ככל הנראה בעסקת בעלי העניין בינה לבין yes , בה נבחרה החברה לספק את שירותי התקשורת ל-yes באופן רארואקטיבי מתחילת 2017 ועד ל-2028, תמורת 263 מיליון דולר. לפי ההערכות, yes, השייכת לבזק של שאול אלוביץ', לא ניצלה את כוחה כלקוח מהותי של חלל תקשורת, כאשר בו בזמן העסקה הוצגה כקריטית לקיומה של yes.

חלל תקשורת נסחרת כיום לפי שווי של כ-410 מיליון שקל, לאחר שאיבדה כ-15% מערכה מתחילת השנה, וכ-30% מאז התפוצצות פרשת אלוביץ' במאי. בטרם התפוצצות הלוויין עמוס 6 בחודש ספטמבר אשתקד, נסחרה החברה לפי שווי של כ-900 מיליון שקל. באותה תקופה ובטרם הפיצוץ, החברה יועדה להימכר לתאגיד הסיני xinwei תמורת כ-285 מיליון דולר, בפרמיה של כ-30% על שוויה באותה עת. פיצוץ הלווין הביא לדחיית עסקת המכירה, ובהמשך לביטולה הסופי.

במהלך חודש יוני האחרון הקטינה קבוצת יורוקום את אחזקתה בחלל בכ-10%, במקביל להקטנת אחזקתה מספר פעמים בחברת אנלייט . הקטנת האחזקות נרשמה לנוכח מצבת החובות של יורוקום, ודרישת הבנקים לפרוע חובות של 1.2 מיליארד שקל בשלוש שנים.

מניית חלל תקשורת מגיבה בחיוב לדיווח, ועולה ב-2.8%, במחזור גבוה מהממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker