דיאטה רצחנית לשירות הציבורי

ההפרדה המלאכותית בין רווחה וכלכלה מטעה ואף שקרית. מאחורי תקציב הממשלה לא מסתתרת נוסחה מדעית - אלא אידיאולוגיה קיצונית

שלי יחימוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי יחימוביץ'

התקשורת נוהגת להפריד בין "כתבי רווחה" ל"כתבי כלכלה". כתב רווחה מצלם את המקרר הריק ומביא סיפור קורע לב על אם חד-הורית שאין לה במה להאכיל את ילדיה. לעומתו, כתב כלכלה מדווח על המדיניות המוניטרית ועל תקציב המדינה. אך ההפרדה הזאת מטעה, מבלבלת - ואפילו משקרת.

בימים האחרונים עסקתי מעשה שגרה בכמה ענייני "רווחה". כאלה שגוררים ציקצוקי שפתיים של אוי-אוי-אוי, נורא, נורא. בוועדה לזכויות הילד שבראשותי שמענו על קטינים שמושלכים לכלא או מוחזקים במעצר שווא, כי חסרים 200 קציני מבחן ואין מי שיכין עליהם תסקיר. בישיבה אחרת של אותה ועדה דיווחו לנו אנשי המקצוע על נערות חוסות במעון "צופיה", קורבנות של אונס ואלימות, שמונחות שם בלי טיפול מינימלי מכיוון ששתי עובדות סוציאליות פרשו, התקן שלהן מוקפא, ואי אפשר לקלוט אחרות תחתיהן.

בוועדת הפנים עסקנו במצבם הבלתי אפשרי של הכבאים. עוד קיצוץ ועוד קיצוץ, משכורות שלא משולמות בזמן, ציוד מיושן. בדליקה בצפת - שם נספו שלושה פעוטות במוות אכזרי במיוחד - מתברר שהיה רק כבאי אחד מקצועי. אחד נוסף היה מתנדב, והשני עובד עונתי שלא הוכשר לכבאות.

זה כמובן רק קומץ זעיר של דוגמאות אופייניות. כאלה יש 1,000. ועכשיו הרשו לי להכיר לכם את הסעיף בתקציב 2007 (התקף גם ל-2008) שעומד מאחורי סיפורי הזוועה האלה:

החלטה 488 של הממשלה מספטמבר 2006 קובעת כי מרכיב השכר בתקציב המדינה יוקטן, ומורה להקפיא את הקליטה של עובדים חדשים במשרדי הממשלה, בביטוח הלאומי וברשויות המקומיות עד 31 בדצמבר 2008.

אם הקשר בין האומללות והעוול להחלטה הכלכלית הנואלת הזו אינו ברור, הנה עוד הסבר.

משמעות ההחלטה: עובדת סוציאלית בדימונה, הכורעת תחת עומס פונים במצוקה ויוצאת לפנסיה - לא תוחלף באחרת. במקום אחות בבית חולים ממשלתי שיוצאת לחופשת לידה לא תשובץ מחליפה. ילדה שנאנסה בידי אביה ומתלוננת - תישאר בבית חודשים ארוכים, לא תיגבה ממנה עדות והיא תמשיך להיאנס - כי יש הקפאה בקבלת חוקרי ילדים.

מאחורי הסעיף השערורייתי הזה בתקציב לא עומדת נוסחה מדעית, אלא אידאולוגיה קיצונית שדוגלת בדיאטה רצחנית לשירות הציבורי. דיאטה שעשירים לא חשים בה, מעמד הביניים סובל ממנה, והחלשים נרמסים בגללה.

ספר התקציב אינו תורת הקוונטים, אלא מסמך אידאולוגי רחב יריעה המשקף את עולם הערכים של ישראל. החלטה 488 שתוצאותיה פורטו לעיל, ועוד רבות כמותה, מבטאות שיבוש ערכי עמוק.

שלי יחימוביץ’ היא חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה וחברת ועדת הכספים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker