נציגי אי.די.בי פיתוח למחזיקים: "לא ניתן לחלוב דיווידנדים מדסק"ש"

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי וארגונים חברתיים מחריפים את המחאה נגד עסקת בעלי העניין הנרקמת עם אדוארדו אלשטיין: "הוא לא מביא כסף מהבית. יש פה ריח רע של הון-שלטון" ■ אי.די.בי: "אין עוד בעל שליטה בישראל שהביא 2.5 מיליארד שקל כדי לשרת את בעלי החוב"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אי.די.בי פיתוח פתחה במרתון אסיפות של מחזיקי איגרות החוב הקצרות של החברה, להם היא חייבת כ-4.7 מיליארד שקל, במטרה ליידע אותם על המתווה החדש להשטחת הפירמידה. מרבית הנוכחים בחדר היו דווקא נציגים של החברה, אשר באו להסביר על העקרונות שגובשו בשביל לעמוד בהוראות חוק הריכוזיות. נראה כי המחזיקים הגדולים באג"ח החליטו להיעדר מהאסיפה, וסמכו ידם על הדיווח של אנטרופי.

במסגרת עסקת בעלי העניין שעומדת על הפרק תמכור אי.די.בי פיתוח לבעל השליטה בה, אדוארו אלשטיין - המחזיק ב-100% מממניותיה - את מניות החברה הבת דיסקונט השקעות (70.76%) שבבעלותה. ב-24 בספטמבר נודע כי אלשטיין אינו מתכוון לרכוש את דסק"ש במזומן כי אם באמצעות הלוואת מוכר בסכום עתק של 1.77 מיליארד שקל (16.6 שקל לכל מניה נרכשת), שאותה יקבל מאי.די.בי פיתוח.

נכון לעתה, המוסדיים לא הביעו כל התנגדות לעסקה, וההתנגדות היחידה נשמע מצד מספר ארגונים חברתיים, בהם לובי 99 וצדק פיננסי, אשר דרשו מהמוסדיים לעצור את העסקה בכל דרך אפשרית.  

יריב פילוסוף מ"גיזה" פירט מספר התאמות שהחברה הסכימה לבצע לאחר שיחות הבהרה שקיימה עם המחזיקים והנאמנים. "בכל אחד מהאירועים מצבם של מחזיקי איגרות החוב לא יורע", אמר. לשאלה האם הוועדה בחנה את האפשרות למכור את דסק"ש לצד שלישי שאינו אלשטיין, השיב פילוסוף כי "החלופה של למכור את דסק"ש לצד ג' אינה פתרון לחוק הריכוזיות, ולכן הוועדה לא בחנה אותה".

גיל קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי פיתוח, הדגיש כי "דסק"ש לא עומדת בכלל למכירה. פתרונות בדמות מיזוג או מכירה של חברות נכדות בפירמידה כגון גב ים, ישפארו ו מהדרין ) יגרמו נזק רב לקבוצה. על פי הניתוחים שעשינו, הנזק הכלכלי שייווצר יכול להגיע למאות מילוני שקלים".

היועץ המשפטי של אי.די.בי, עו"ד אהרון קאופמן, אמר כי "למכור את דסק"ש החוצה לא יהיה דבר כלכלי כיום עבור אי.די.בי פיתוח. אם לא נעמוד בחוק הריכוזיות, הבעיה תהיה בקומה הרביעית, כי אז ימונה לחברות שם נאמן שיידרש למכור את המניות".

אורח מפתיע באסיפה היה מישל דהן, מנהל הכספים לשעבר בדסק"ש, המחזיק באופן פרטי באיגרות חוב של אי.די.בי פיתוח - ולדבריו קיים בינו לבין דסק"ש "סכסוך אישי מסוים". לדברי דהן, הוא מוטרד מכך שמחזיקי איגרות החוב מוכנים להחליף נכס ממשי - מניות דסק"ש, בשטר חוב, ותוהה מה יקרה אם משרד התקשורת יעורר בעתיד בעיות ולא יאשר להם להחזיק במניות, למשל במקרה של דיפולט בתשלום של החברה הפרטית של אלשטיין. אי ודאות נוספת, לדבריו, נוגעת לאפשרות שחברת הדירוג תשנה את הדירוג לחברה.

בעניין זה אמר גיל קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, כי "לדעתנו הדירוג לא ישתנה. המהלך הנוכחי לא מייצר כל בעיות, בניגוד למהלכים אחרים אותם בחנו".

דהן: "האם לקחתם בחשבון השלכות מיסוי?"

נציגי אי.די.בי: "לא צפויה להיות השפעת מס תזרימית. יש הפסדי הון מועברים של מעל ל-4 מיליארד שקל הניתנים לניצול, ובסיס המס של מניות דסק"ש גבוה".

דהן: "האם הריבית המשולמת תחייב את קופת אי.די.בי פיתוח?"

נציגי אי.די.בי: " לא צפויים כל תשלומי מס בגין זה".

דהן: "יש לכם פרה רולינג ממס הכנסה בנושא?"

נציג אי.די.בי: "לא."

דהן: "אז על סמך מה הוודאות?"

נציגי אי.די.בי: "על סמך היועצים שלנו".

"מהלך שמבזה את החוק"

עו"ד לינור דויטש, נציגת לובי 99 - ארגון חברתי המתנגד לעסקה, שאלה האם הציבור, שמצבו הורע כתוצאה מהעסקה, יוכל לבקש את פירעון החוב שלו באופן מיידי. נציגי אי.די.בי השיבו בשלילה.

דויטש אמרה לנציגי בחברה בתגובה כי "קיבלנו מאות מיילים מציבור החוסכים המתנגדים לעסקה. זה לא הגיוני שלוקחים פירצה טכנית בחוק ורוקחים עסקה, בשעה שנאמר מפורשות על ידי משרד המשפטים כי העסקה מנוגדת לחוק הריכוזיות. לא מובן איך אתם מצליחים להציג את העסקה כטובה למשקיעים תוך התעלמות מהעובדה שמדובר במהלך המבזה חוק בישראל ואת כנסת ישראל.

"אלשטיין לא מביא כל כסף נוסף מהבית, ואתם חושפים את הציבור לסיכונים. יש כאן ריח רע של הון-שלטון לאחר העסקתה של פרח לרנר שהורשעה במטרה לעזור בהעברת העסקה (לרנר הודתה בעבירה של מרמה והפרת אמונים במסגרת הסדר שערכה עם הפרקליטות) האם אתם יכולים להבטיח לנו שזאת לא תהיה פרשת ההון-שלטון הבאה? פרשת 6000?"

קוטלר השיב: "אנחנו לא יצרנו את חוק הריכוזיות, הוא נוצר על צלמה של אי.די.בי הקודמת. החוק לקח מצב קיים, ואמר שמאותו רגע נתון המצב לא חוקי והוא נותן לחברה תקופת גרייס לתקן. בחנו הרבה מאוד פתרונות לחוק הריכוזיות, ולכל הפתרונות האחרים היו עלויות כבדות שיצרו נזק גדול לחברות. "חיפשנו פתרון שיעשה את הנזק המינמלי".

קוטלר הוסיף כי "כאשר אלשטיין מביא נכסים פרטיים שלו ונותן עליהם שעבוד כלכלי, זה אומר שהוא הביא כסף מהבית. צריך לזכור כי היום חברת אי.די.בי פיתוח היא חברה פרטית. הקבוצה של אדוארדו אלשטיין הביאה לפני כשנה 650 מיליון שקל וקנתה את מניות המיעוט של אי.די.בי פיתוח שהיו בידי הציבור. אין בעל שליטה אחד בישראל שהביא 2.5 מיליארד שקל כפי שהביא אלשטיין כדי לשרת את בעלי החוב של אי.די.בי".

דויטש הלינה על כך כי בעקבות העסקה תצטרך דסק"ש להפריש במהלך חמש שנים 44% יותר דיווידנדים. "מאיפה היא תביא את הכסף? סלקום ושופרסל ידרשו לעלות מחירים בשביל לממן את זה?"

קופמן: "אנו באנו לדון בעסקה כלכלית. אם את חוששת ששופרסל יעלו את המחירים, את לא צריכה להיות כאן. את אמורה לייצג את האינטרסים של המחזיקים. מעבר לכך, צריך לזכור ששופרסל אינה מונופול. אין על דסק"ש לחץ לחלק דיווידנדים, וכיום גם לא ברור שהיא יכולה לחלק דיווידנדים בהיקף כזה.

"ראוי להדגיש כי בדסק"ש מכהנים כיום דח"צים שטובת החברה בלבד עומדת לנגד עיניהם. אי אפשר היום לחלוב את דסק"ש ולגרום לה לבצע פעולות לא כלכליות. לכן", אמר קופמן לדויטש, "התיאוריה שלך בנויה על אג'נדה פוליטית בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker