מס הכנסה שלילי - הזדמנות אחרונה להתחרט

מדינת ישראל, בעיניים פקוחות, נכנסת לפרויקט שסופו העלמות מס, שחיתות ובלגאן מינהלי. המסקנה ברורה: עדיף לתת פטור עד תקרה בביטוח לאומי ובמס בריאות

יורם גבאי
יורם גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גבאי
יורם גבאי

בשבועות הקרובים תיפול בכנסת ההחלטה ביחס לדרך בה תופעל התוכנית של מס הכנסה שלילי. במאמר זה אנסה להוכיח ששתי החלופות המוצעות הן גרועות כלכלית ומינהלית ויביאו לאי סדרים, פיקציות ושחיתות רבה. מסקנתי היא שיש לבטל את כל הצעת החוק ולקבוע במקומה פטור מביטוח לאומי וממס בריאות עד תקרה נתונה.

* ההצעה - תיאוריה וביצוע בכל מדינה קיים קשר חד-חד-ערכי בין המערכת הביצועית לבין המדיניות הסוציאלית ומדיניות המיסוי. במדינות כמו צרפת, ארה"ב וקנדה קיים דיווח כללי על ההכנסות של כל המשפחות, וממילא יש מדיניות סלקטיווית על בסיס ההכנסה. במדינות בהן אין דיווח כללי, כמו ישראל, המדיניות הסוציאלית והמיסויית מבוססת על קריטריונים דמוגרפיים (גיל, אזור, מחלות כרוניות או מספר ילדים) ומפעילה נקודות זיכוי על בסיס קריטריונים משפחתיים.

בשנות ה-80 הפעלנו מיסוי קיצבאות ילדים על בסיס הכנסת הבעל (זקיפת הקיצבה ומיסויה). התוצאה הביורוקרטית: 50 אחוז מן הילדים "נעלמו", ולא נזקפה הקיצבה (ההורים נמנעו מדיווח). בהמשך ביטלנו קיצבאות ילד ראשון ושני לכל המשפחות, והחזרנו לאבות עם הכנסה נמוכה. התוצאה: אי מיצוי ההחזר ל-35%-40% מן המשפחות. מיסוי קצבאות זיקנה ב-1985 בוטל לאחר שלושה חודשים, כאשר נכשל בזיהוי הכנסות הקשישים. להערכתי, תוצאה דומה נראה בשתי הצעות החוק שאותן נבחן כאן, ביצועית ותיאורטית.

* הצעת החוק הממשלתית (האוצר) הצעת החוק קובעת החזר ישיר לחשבון הבנק של הזכאי באמצעות מערכת המס. ההחזר יינתן אחת לשלושה חודשים לעובד שמשפחתו מרוויחה מעבודה בין 1,750 ל-4,000 שקל בחודש, ובקיזוז הדרגתי בהכנסות גבוהות יותר.

ההצעה נראית תיאורטית טובה, ואולם סובלת מחיסרון "קל" - מערכת המס לא מתקרבת אפילו להיערכות ליישום צירוף ההכנסות המשפחתי מכל המקורות, המשולב בגודל משפחה. זאת ועוד, אין מדינה בעולם המבצעת החזרים מסוג זה באמצעות מערכת המחשוב בלבד, עקב היקף הטעויות הצפוי במערכת ביצועית מסוג זה.

בישראל, כידוע, אין כל מידע על נישומים ביחס להכנסות מריבית ופיקדונות (להוציא קשישים), אין כרגע כל ריכוז הכנסות ממוחשב ואין דרך לתת זאת לעצמאים.

מערכת המס מכירה במגבלותיה, ואומרת שהמודל יחל לפעול בהדרגה באזורים בהם מופעלת תוכנית ויסקונסין. בנוסף, מערכת המס מודה שהיא צריכה לקבל מהמעסיק נתונים נוספים שאינם במערכת.

התוצאה הצפויה: טעויות בהיקף גדול מאוד, מידע חלקי על הכנסות הבעל והאשה, חיוביים וזיכויים מוטעים והרבה דיווחים כוזבים מכוונים.

* הצעת ח"כ סילבן שלום הצעה זו, הנתמכת על ידי כמה רואי חשבון, קובעת שהמעביד ייתן החזר מס ישיר (באמצעות קיזוז חבות המס שלו) למפרנס יחיד בעל השכר הגבוה יותר במשפחה. הקריטריון יהיה הכנסת המשפחה מעבודה. טווח ההחזר - בין שכר המינימום לשכר של 5,000 ש"ח בחודש.

הכשל הראשון של ההצעה הוא כלכלי: ההחזר נעשה ישירות על ידי המעביד, כך שממילא חלק מהותי מן ההחזר הניתן על ידיו יישאר בידיו, משום שהוא יפחית בשכר ההתחלתי (או בקידום) לעובד. התוצאה: קרוב למחצית מן ההחזר לא יגיע כלל ליעדו. התחולה המדויקת תיגזר מגמישות הביקוש וההיצע לעבודה (כמו הפחתת מע"מ המתחלקת בין היצרן לצרכן).

הדילמה השנייה היא ביצועית - הסיכוי שהמעביד יידע על הכנסות נוספות של העובד או של בת זוגו הוא אפסי, וממילא ההחזרים יגדלו מאוד עקב פיקציות רבות בדיווח.

נציין שבשתי ההצעות הטיפול במשרות חלקיות, כמו גם בעצמאים, אינו ברור.

* סיכום ומסקנות כל כישלון ביצועי בפרויקט מס או מדיניות סוציאלית גורם להרס נורמות, שחיתות ופעולות של מאכערים. ראינו זאת בפיקדון על בקבוקים, בניסיונות המיסוי בעבר, ועכשיו נראה זאת במס הכנסה שלילי.

מדינת ישראל, בעיניים פקוחות, נכנסת לפרויקט שסופו העלמות מס, שחיתות ובלגאן מינהלי. המסקנה ברורה: עדיף לתת פטור עד תקרה (לשכירים ועצמאים) בביטוח לאומי ובמס בריאות, ללא כל קושי ביצועי ובהשגת רוב היעדים - כולל עידוד עבודה, החזר לעצמאים ותמיכה בחלשים.

מוטב לכולנו לחיות במציאות הביצועית הקיימת, ולא ליצור אשליה של חוק מתקדם שאינו בר ביצוע.

הכותב הוא יו"ר חברת פעילים לניהול השקעות והממונה לשעבר על הכנסות המדינה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום