דירקטוריון בנק ירושלים צפוי לאשר: פעילת חבר הבורסה תימכר למיטב דש

הפעילות תימכר לבית ההשקעות תמורת 21 מיליון שקל ■ המשמעות מבחינת העובדים היא שרובם לא ימשיכו למיטב דש, שכן הוא מעוניין בעיקר בפעילות המוסדית ולא הפרטית בתחום אג"ח חו"ל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן רביב
מנכ"ל מיטב דש, אילן רביבצילום: רמי זרנגר

באמצע ספטמבר התמודדו שתי חברות על רכישת חבר הבורסה של בנק ירושלים: בית ההשקעות מיטב דש וחברת מגנא. ל-TheMarker נודע כי דירקטוריון הבנק צפוי לאשר כי הברוקראז' יימכר לבית ההשקעות מיטב דש תמורת 21 מיליון שקל.

מקורות בשוק ציינו כי ההכרעה של מכירת הברוקראז' למיטב דש נובעת מהסכמת החברה לרכוש את מלוא הפעילות של הברוקראז' - בעוד חברת מגנא הייתה מעוניינת לרכוש את הפעילות המוסדית בלבד. הממשמעות מבחינת העובדים היא שרובם לא ימשיכו לבית ההשקעות מיטב דש, שכן הוא מעוניין בעיקר בפעילות המוסדית ולא הפרטית בתחום אג"ח חו"ל.

ההערכות הן כי בנק ירושלים הרוויח מהסיבוב של מכירת הברוקראז' כ-100 מיליון שקל לפי הפירוט: 21 מיליון שקל בגין מכירת הפעילות למיטב דש; מאחר והבנק מכר רק את הפעילות ולא את חבר הבורסה - הרי שבעקבות הפרטת הבורסה יש בידי הבנק מניות של הבורסה בהיקף של 5.7% - ששויין מוערך בכ-24 מיליון שקל; בנוסף, יש לחברת הברוקראז' הפסדים צבורים הניתנים להעברה בהיקף של 57 מיליון שקל. ההפסדים ניתנים לפריסה במשך 8 שנים.  

הגופים המספקים שירותי ברוקראז', מספקים פעילות של קנייה ומכירה בתחומי איגרות חוב, מניות, אופציות, תעודות סל וכדומה, וכן מפרסמים עבודות מחקר בתחומי מיקרו ומקרו ללקוחותיהם. תחום זה סובל בשנים האחרונות מירידה בשיעור העמלות בשל התחרות, מה שגורר ירידה בהכנסות.

בנק ירושלים רכש את פעילות הברוקראז' מכלל פיננסים ב–2013. הבנק, הקטן בישראל במונחי שווי שוק (555 מיליון שקל), רכש את הפעילות תמורת 270 מיליון שקל. ואולם מבחינה אפקטיבית, הרכישה בוצעה ללא תמורה. זאת מכיוון שסכום הרכישה שיקף את שווי ניירות הערך הסחירים שהיו בקופת החברה.

למיטב דש ולחברת מגנא יש היכרות ארוכה, משום שבעל השליטה במגנא, יוהן קדוש, עבד בבית ההשקעות מיטב דש. קדוש הוא שותף לשעבר של מיטב דש בברוקר קמיליה. לפני כשלוש שנים רכשה מיטב דש את השליטה בקמליה שוקי הון תמורת כ-16 מיליון שקל וקדוש הפך לעובד של מיטב דש בתחום הברוקראז'.

לפני כחודשיים קדוש פרש ממיטב דש ורכש את הברוקר מגנא, שבאמצעותו הוא הגיש לבנק ירושלים הצעה. לקדוש חברו רונן ויסרברג ונאור אל חי, שייסדו את פעילות הברוקראז' ומנהלים אותה כיום.

בנק ירושלים סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker