מידרוג: "סיכון האשראי של קבוצת דלק עלה; נסמכת על מימושים להחזר חובות" - שוק ההון - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מידרוג: "סיכון האשראי של קבוצת דלק עלה; נסמכת על מימושים להחזר חובות"

חברת הדירוג אישרה את דירוגה של דלק על A2 ■ ואולם, האנליסטים הזהירו כי אם מימושי הפניקס ותמר ייתקלו בקשיים, דלק תידרש ליצירתיות במימוש נכסים, למשל – מכירת הזכות לתמלוג-על מתמר ■ לדלק חוב פיננסי נטו של 8.5 מיליארד שקל, ויחסי מינוף שנמצאים בעלייה

6תגובות
יצחק תשובה
דודו בכר

חברת הדירוג מידרוג אישרה מחדש את דירוג האשראי של קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, ברמה של A2 (בינונית-גבוהה); ואולם, קשה היה להתעלם בדו"ח הדירוג מכמה תמרורי אזהרה שהציבה מידרוג בנוגע למצבה הפיננסי של דלק. בין היתר, במידרוג מדגישים כי סיכון האשראי של הקבוצה עלה כתוצאה מרכישת מפעילת הקידוחים איתקה; שהחוב הפיננסי שלה גדל משמעותית כתוצאה מהרכישה, ושהקבוצה נסמכת על מימושים להחזר חובותיה.

"להערכתנו, סיכון האשראי של קבוצת דלק עלה במהלך השנה האחרונה נוכח עלייה בהיקף החוב שהושפעה בעיקר מההשקעה הגדולה ברכישת איתקה, ומחלוקת דיווידנדים לבעלי המניות בהיקפים גבוהים מאלה שהיו נהוגים בשנים הקודמות, ומעבר להערכותינו. אלו, לצד ירידה בשווי מניות הגז, הובילו לעלייה בשיעור המינוף של החברה ל-50% (LTV - היחס בין החוב לשווי הנכסים)", כתבו האנליסטים קובי רחמני, ליאת קדוש וסיגל יששכר.

לקבוצת דלק חוב פיננסי נטו גדוש של 8.5 מיליארד שקל. החוב גדל במהלך השנה האחרונה בכ-1.5 מיליארד שקל על רקע רכישת איתקה, מהלך שבו הושקעו יותר מ-2 מיליארד שקל. למרות זאת, האג"ח של קבוצת דלק נסחרות כיום בשוק בתשואות לפדיון נמוכות של עד 2.8%.

במידרוג ציינו כי תזרים המזומנים של דלק בשנים 2018-2019, עליו היא נסמכת לפירעון החוב, מבוסס בעיקר על מימושים. המימושים כוללים את מכירת השליטה (47%) בחברת הביטוח הפיקנס לקבוצת סריוס בתמורה ל-2.5 מיליארד שקל, וכן מימוש יתרת זכויותיה (22%) של החברה הבת דלק קידוחים, במאגר תמר. ואולם, במידרוג הזהירו כי מימוש מניות הפניקס כרוך ב"אתגרים", וכן שעיקר התמורה ממכירת הזכויות בתמר תשמש את דלק קידוחים לפירעון חובות, תשלום מס, וצרכי השקעה שוטפים – כך שהתקבולים לקבוצה עשויים להגיע רק ב-2019.

"הישענותה של קבוצת דלק על מימושים פוגמת ביכולת חיזוי המקורות הצפויים לשירות החוב עקב חוסר הוודאות בהתממשותם, אשר תלויה בגורמים אקסוגניים המשפיעים על עיתוי המימושים, היקפם ותנאיהם", הדגישו במידרוג. על רקע זאת, במידרוג הזהירו - במלים חריפות יחסית - כי "רמת הנזילות של קבוצת דלק אינה מספקת בהתייחס לתרחיש ללא מימושים".

לפי מידרוג, באם מימושי הפניקס או תמר יתקלו בקשיים, דלק תידרש לפתרונות אלטרנטיביים על מנת שתוכל לעמוד בפירעון החוב; אלו כוללים מימוש תיק ניירות ערך סחירים (כ-700 מיליון שקל), מימוש זכויות הקבוצה בתמלוג העל ממאגר תמר (אפשרות שעד עתה לא עמדה על הפרק), וכן מימושים של נכסים נוספים שאינם בליבה. במידרוג ציינו כי אם המימושים לא יצאו אל הפועל – קבוצת דלק נדרשת להפחית את הדיווידנד לבעלי המניות על מנת לשמור על הדירוג.

במידרוג לא התלהבו מעסקת איתקה

האנליסטים של מידרוג לא גילו התלהבות מיוחדת ביחס לעסקת איתקה. במידרוג ציינו כי פרופיל הסיכון של איתקה גבוה מפרופיל הסיכון הממוצע של הקבוצה; שמדובר בחברה קטנה בקנה מידה בינ"ל; שלחברה ריכוזיות בעתודות הנפט עם חשיפה גבוהה בעיקר למאגר סטלה; וכן שלחברה צרכי החזר חוב גבוהים יחסית ב-2018-2019. על רקע זאת, במידרוג לא צופים שאיתקה תחלק דיווידנדים לקבוצת דלק בשנים 2017-2018.

יצוין כי כבר בפברואר האחרון – שמונה חודשים בלבד לאחר שהפחיתה את דירוגה של קבוצת דלק מ-A1 ל-A2 – פירסמה מידרוג דו"ח מיוחד, שבו הזהירה מפני ההשלכות הצפויות לעסקת איתקה. בין היתר נכתב כי העסקה עלולה להשפיע לשלילה על דירוג האשראי של הקבוצה, צפויה להביא בטווח הקצר להביא לגידול מהותי בחוב הפיננסי, ובמקביל לעלייה בפרופיל הסיכון.

במידרוג ציינו כי לקבוצת דלק עומס פירעונות גבוה יחסית ב-2019 עם תשלומי קרן של כ-1.1 מיליארד שקל. נוכח העלייה בחוב הפיננסי, במידרוג הדגישו כי הם מצפים – בהתאם לדברים שנמסרו להם מקבוצת דלק – שהקבוצה תפעל להקטנה משמעותית בחוב הפיננסי כבר בטווח הזמן הקצר ועד לסוף 2018.

מנגד, במידרוג ציינו לטובה את גמישותה הפיננסית של קבוצת דלק, שמתבטאת בעיקר בהיקף רחב של נכסים פנויים משעבוד, מרביתם סחירים. להערכת מידרוג, "גמישותה הפיננסית תאפשר לחברה לגשר על פערי עיתוי, ונוכח צורכי שירות חוב גבוהים יחסית". כמו כן במידרוג ציינו כי לדלק נגישות טובה לשוק ההון; וכן שהנפקת תמר פטרוליום תומכת "בהערכתנו ליכולת הקבוצה להוציא לפועל מהלכים פיננסים ברמת מורכבות גבוהה ובפרק זמן מהיר".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#