אורד תקים ארבע תחנות כוח סולאריות בנגב תמורת 100 מיליון שקל

הסכם ענק לחברה שבשליטת משפחת אדורם וסולג פיתוח, אשר תקים את התחנות עבור שיכון ובינוי ■ הקמתן צפויה להסתיים עד לסוף השנה הבאה, והן יפיקו חשמל בהיקף של 35.5 מגה ואט ■ מניית אורד עלתה ב-3.9%

גיא ארז
גיא ארז
חוות אנרגיה סולארית בפאתי סנטיאגו, בחודש שעבר
חוות אנרגיה סולאריתצילום: IVAN ALVARADO/רויטרס
גיא ארז
גיא ארז

החלטת רשות החשמל על העמקת אפיק האנרגיה המתחדשת בישראל ממשיכה לספק תעסוקה לחברות העוסקות בתחום - וחברת אורד מבצעת קפיצת מדרגה בהיקף פעילותה בישראל. חברת אורד שבשליטת משפחת אדורם (20%) וסולג פיתוח (13%) דיווחה הבוקר (ב') כי התקשרה עם חברת שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת (חברה בת של שיכון ובינוי , אשר זכתה במכרז של רשות החשמל) בארבעה הסכמים להקמת ארבע תחנות פוטו-וולטאיות בנגב, בתמורה ל-100 מיליון שקל. בעזרת חברת הבת סולאר-פאוור, אורד תקים את התחנות בתוך כ-15 חודשים, ואלה יפיקו חשמל בהיקף כולל של 35.5 מגה-ואט. החברה תממן את עבודות ההקמה באמצעות הון עצמי ומימון בנקאי, – וייתכן  כי לצורך פרויקט זה היא תגייס הון עצמי בבורסה.

במסגרת הפרויקט, אשר אורד מתחייבת לסיימו בין אוגוסט לדצמבר בשנה הבאה, תספק החברה שירותי תכנון והקמה של המערכות, עבודות הנדסה אזרחית באתרים, הקמת שדה סולארי, סלילת תשתית כבלים לנקודת החיבור לחברת החשמל ומיגון השדות במערכות האבטחה של החברה. התשלום לאורד יבוצע בהתאם לאבני דרך, כאשר כ-27% מהתמורה בגין כל תחנה ישולם במועד חיבור האתר לרשת חברת החשמל. מעבר לכך, יסופקו לשיכון ובינוי שירותי תפעול ותחזוקה של המתקנים שייבנו ושל מתקנים נוספים לתקופה של 10 שנים, בעלות שנתית של 2 מיליון שקל.

מדובר בהיקף הכנסות משמעותי עבור אורד, הפועלת בין היתר בתחום מערכות המתח הנמוך, מערכות שליטה ובקרה, גילוי וכיבוי אש ועוד, כאשר היא מספקת שירותי אחזקה למערכות אלו לאחר השלמת הפרויקטים. החברה רשמה במחצית הראשונה של 2017 הכנסות של כ-130 מיליון שקל מביצוע עבודות, ממכירות וממתן שירותים, כ-7.5% מעל הכנסותיה בתקופה המקבילה אשתקד.

למרות הגידול בהכנסותיה, שיעור הרווח הגולמי שלה בתקופה זו מכלל פעילותה (הקמת פרויקטים ומתן שירותים) עמד על 20.5% לעומת 25% בתקופה המקבילה, והרווח התפעולי ירד מ-15.1 מיליון שקל לכ-7.4 מיליון שקל בלבד. פרסום התוצאות החלשות בחודש שעבר הביא לנפילה של 18% במניותיה. לפי ההערכות, שיעור הרווחיות מהפרויקט החדש ינוע בין 7% ל-15%. לפי החברה, לאחר תקופת הדו"ח חתמה על הסכם תחזוקה של מערכות לאריות ל-18 שנים, בהיקף שנתי של כ-4.1 מיליון שקל.

מניית אורד הגיבה בעלייה של 3.9% במחזור של כ-540 אלף שקל, גבוה ביותר מפי 12 מהממוצע היומי בה בשלושת החודשים האחרונים. בכך עלה שווי השוק שלה לכ-155 מיליון שקל, גבוה בכ-4.3% משוויה בתחילת השנה. בשנה שעברה האמיר שוויה ב-30%.

תחום האנרגיה המתחדשת, ובו ייצור החשמל הפוטו-וולטאי, קורם עור וגידים מתחילת השנה, והחברות הציבוריות אנרג'יקס ו אנלייט בולטות בו. בחודש שעבר קיבלה אנרג'יקס מהפניקס הלוואה של 240 מיליון שקל לפרויקטים באנרגיית שמש, באותו יום בו אנלייט השלימה את הסגירה הפיננסית לפרויקט של 189 מיליון יורו בסרביה. מבחינת הפעילות בישראל, לרשות החשמל נותרו מכסות של כ-740 מגה-וואט להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker