ח"כ קיש: להקדים מעבר לקרנות עם דמי ניהול נמוכים יותר למארס 2018

יו"ר ועדת הכנסת קרא לכנס את ועדת הכספים כדי לקצר את תקופת ההיערכות במעבר לקרנות ברירת מחדל ■ קיש: "יותר ממחצית העובדים עדיין משלמים דמי ניהול גבוהים, ובפועל כבולים בהסדרים אלה עד מארס 2019"

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד), קורא לכנס את ועדת הכספים לדיון בקיצור תקופת ההיערכות במעבר לקרנות ברירת מחדל.

קיש שיגר בשבוע שעבר מכתב אל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שבו ציין כי "רשות שוק ההון והחיסכון קיימה ב–2016 הליך של מכרז בין כלל קופות הגמל לבחירת קרן פנסיה ברירת מחדל. הזוכים הם מי שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר. כך, החל בנובמבר 2016 מתאפשר לכל אזרח בישראל לפנות לאחת מקרנות הפנסיה שזכו במכרז שערכה המדינה וליהנות מדמי ניהול מוזלים ביותר.

"הממונה על שוק ההון פירסמה במארס 2016 הוראה שבה נקבע כי הסכמי ברירת המחדל שהיו קיימים בשוק יעמדו בתוקפם עד 31 במארס 2019. רק מתאריך זה יצטרך המעסיק לנהל הליך מכרזי לבחירת קרן ברירת המחדל בהתאם להוראות הממונה על שוק ההון. כתוצאה מכך, יותר ממחצית העובדים עדיין משלמים דמי ניהול גבוהים, ובפועל כבולים בהסדרים אלה עד מארס 2019".

קיש הוסיף: "אבקש לקבוע דיון בהקדם בנושא זה בוועדת הכספים במטרה למצוא פתרון ולקבוע תקופת היערכות קצרה יותר. מטרתי היא שעמיתים שלא בחרו קרן ברירת מחדל יופנו בהקדם האפשרי לאחת מקרנות פנסיית ברירת המחדל שזכו במכרז שעורכת רשות שוק ההון, שבהם דמי הניהול נמוכים מאוד. על הכנסת לטפל בעובדים החלשים במשק, שמשלמים עמלות גבוהות על ידי קיצור תקופת ההיערכות כך שתסתיים במארס 2018 לכל המאוחר".

באוגוסט 2016 השיקה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, את רפורמת קרן ברירת המחדל. קרן ברירת המחדל היא קרן פנסיה עם דמי ניהול נמוכים מאוד, שאליה יופנו כספי העובדים שלא בחרו מרצונם בקרן פנסיה. עם השקת הקרן התעורר גל מחאה מצד כל הנוגעים בדבר: חברות הביטוח, סוכני הביטוח והמעסיקים. סלינגר נאותה להיענות לבקשת המעסיקים וקבעה כי בנוסף לשתי קרנות ברירת המחדל שרשות שוק ההון בחרה, יוכל המעסיק לערוך מכרז לקרן ברירת מחדל לעסק שלו, שיכיל שני פרמטרים — שירות ודמי ניהול. הרציונל שבבסיס מכרז כזה הוא ליצור קרן פנסיה בדמי ניהול נמוכים יותר מדמי הניהול המרביים — אבל עם שירות טוב יותר.

שני הגופים שזכו במכרז לניהול הקרנות הם בתי ההשקעות מיטב דש והלמן אלדובי, שהציעו דמי ניהול נמוכים. קרן הפנסיה של מיטב דש תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן. דמי הניהול שתגבה קרן הפנסיה של הלמן אלדובי יהיו 1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן.

דמי הניהול, שיחולו על המצטרפים לקרנות למשך עשר שנים, הם נמוכים מאוד — ביחס לתקרה שקובע החוק וביחס לממוצע בענף.

לשם השוואה, החוק מתיר לקרנות הפנסיה לגבות דמי ניהול מקסימליים של 0.5% מהצבירה ו–6% מההפקדות החודשיות, בעוד דמי הניהול הממוצעים ב–2015 הסתכמו בכ–0.28% מהצבירה ו–3.17% מההפקדות השוטפות. הזכייה של מיטב דש והלמן אלדובי תקפה לשנתיים, ולאחר מכן ייערך מכרז חדש בין מנהלי החיסכון הפנסיוני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום