מחדל הקופקסון: טבע תיאלץ לפטר יותר עובדים ולמכור עוד נכסים

טבע העריכה שלא תיתקל בתחרות גנרית לקופקסון ב-2017 ולא השכילה לייצר לה במהלך השנים תחליף ראוי. כעת היא תידרש להרחיב את תוכנית ההתייעלות שלה ■ 21 שנים של בלעדיות, 41 מיליארד דולר של מכירות - וכישלון אחד ענק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המנכ"ל הזמני של טבע, יצחק פטרבורג
המנכ"ל הזמני של טבע, יצחק פטרבורגצילום: יונתן בלום

21 שנים לאחר שהושקה לראשונה בארה"ב, איבדה תרופת הקופקסון סופית את הבלעדיות — ושלחה את מניית טבע לקריסה של 15% ולשפל של 15 שנים.

ביום שלישי האחרון אישרה רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לחברת מיילן לשווק גרסה גנרית של קופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, בשני המינונים — 40 מ"ג, שניתנת בזריקה תת עורית שלוש פעמים בשבוע; והגרסה הוותיקה במינון של 20 מ"ג, שניתנת בזריקה אחת ליום וכבר מתמודדת עם Glatopa — גרסה גנרית של החברות מומנטה וסנדוז מיוני 2015. המכירות של התרופה בארה"ב, בשני המינונים, הסתכמו ב–3.3 מיליארד דולר ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017.

יממה לאחר ששיווק התרופה אושר למיילן, קיבלו גם חברת Synthon ההולנדית ו–Alvogen האמריקאית אישור לשווק גרסאות גנריות של קופקסון — ב–27 מדינות האיחוד האירופי. ב–2016 הסתכמו מכירות הקופקסון במדינות אלה ב–591 מיליון דולר. המכירות של קופקסון סיפקו לטבע 18% מהמכירות הכלליות ו–45% מהרווח התפעולי ברבעון השני של 2017. טבע פירסמה בראשית אוגוסט 2017 את אזהרת הרווח לשנה כולה, בה העריכה כי לא תיתקל בתחרות גנרית לקופקסון ב–2017, ואמדה את השפעת התחרות הגנרית מצדה של מיילן בלבד ב–25 סנט למניה, כלומר 250 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2017.

תחרות גנרית לקופקסון היא אירוע דרמטי לטבע, שפיתחה תלות קשה בתרופה ולא הצליחה להיגמל ממנה — למרות מאמצים שנמשכו יותר מעשור. העיתוי הנוכחי גרוע במיוחד, משום שהוא יקשה על טבע להתמודד עם חוב פיננסי נטו של 35.1 מיליארד דולר נכון לסוף יוני 2017, שנצבר בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 38.3 מיליארד דולר באוגוסט 2016. מתוך סך החוב, טבע אמורה לפרוע 8 מיליארד דולר במחצית השנייה של 2017 וב–2018. אף שאמות המידה הפיננסיות רוככו באחרונה, הפגיעה התזרימית הצפויה בחברה כבר עוררה חששות בשוק ההון לגבי דירוג האשראי ויכולת הפירעון שלה.

שפל של 15 שנה מניית טבע מאז החלה להיסחר, בדולרים

מחיר איגרות החוב של טבע, שנושאות ריבית של 3.15% וייפרעו באוקטובר 2026, נפל בשלושת ימי המסחר האחרונים ב–1.8% והתשואה עליהן זינקה ל–4.4%, שהם שתי נקודות אחוז מעל ריבית איגרות החוב של ממשלת ארה"ב. תשואה זו משקפת את חשש המשקיעים מהורדת הדירוג לרמת אג"ח זבל. התחזית המונמכת של טבע ל–2017 מניחה שהעודף בתזרים המזומנים מפעילותה השוטפת יגיע ל–4.4–4.6 מיליארד דולר ב–2017.

על פי מכירות קופקסון ב–12 החודשים האחרונים והרווחיות התפעולית המדווחת של התרופה (ללא הפחתות והוצאות הנהלה וכלליות שלא יוחסו לתרופה), ניתן להעריך כי קופקסון מספקת לטבע תזרים של 3.2–3.3 מיליארד דולר בשנה. הפגיעה הצפויה בתזרים המזומנים, שככל הנראה תתרחש מוקדם ובהיקף רחב יותר מכפי שציפתה, תחייב את טבע להיערכות מחודשת. החברה תידרש להרחיב את תוכנית מכירת הנכסים שלה ואת היקף כוח האדם שיפוטר, ואולי לבחון שוב את מדיניות הדיווידנד שלה.

סביר להניח שבטבע ילחצו על הנשיא והמנכ"ל הנכנס, קאר שולץ, לסיים את החוזה שלו בחברת לונדבק במהירות האפשרית, כדי שיהיה אפשר להתחיל בקבלת החלטות קשות אלה. בין היתר, על טבע יהיה לקבל החלטות אסטרטגיות בנוגע לעתידה, למשל אם לפצל אותה לשתי חברות: חברה גנרית וחברה שמפתחת תרופות מקוריות.

במסגרת ניסיונותיה להקטין את החוב שלה במחצית הראשונה של 2017 העמידה טבע למכירה את חטיבת מוצרי בריאות האישה, את התרופות נגד סרטן והתרופות לטיפול בכאב שנמכרות באירופה — אך עד כה נמכרה רק חטיבת מוצרי בריאות האישה תמורת 2.5 מיליארד דולר. ואולם אתמול התעוררה שאלה בנוגע לעסקה זו, שהוכרזה בספטמבר 2017, לאחר שממשלו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ביטל את התקנה בחוק הבריאות שחוקק ממשל אובמה ב–2010, שלפיה על המעסיקים לכלול בפוליסות ביטוח הבריאות שהם מספקים לעובדיהם גם כיסוי מלא של ההוצאות לרכישת אמצעי מניעה.

מנכ"לית מיילן, התר ברש
מנכ"לית מיילן, התר ברשצילום: בלומברג

ביטול התקנה עלול להשפיע לרעה על השלמת העסקה למכירת חטיבת מוצרי בריאות האישה של טבע. במסגרת זו, טבע אמורה למכור ל–Cooper Surgical את ההתקן התוך רחמי Paragard תמורת 1.1 מיליארד דולר. כמו כן, על פי ידיעות בתקשורת, טבע אמורה למכור את תיק המוצרים האונקולוגיים שלה באירופה לקרן ההשקעות הפרטית Cerebrus תמורת כמיליארד דולר.

האם התרופות שבקנה ירפדו חלק מהנפילה?

טבע, שבעקבות רכישת אקטוויס ג'נריקס העסיקה נכון לסוף 2016 57 אלף עובדים, מהם 6,900 בישראל, הודיעה עם ההכרזה על תוצאות הרבעון השני של 2017 כי בכוונתה לסגור 45 מפעלים ולצמצם את מספר עובדיה ב–7,000 עד סוף 2017. טבע הכריזה על הקיצוץ במספר העובדים בעקבות רכישת אקטוויס, שסיבכה אותה.

לטבע לא יהיה קל לעמוד בהחזר החובות
לוח הסילוקין של חובות טבע, במיליארדי דולרים

עד כה הושג הסכם על פרישה מרצון ופיטורי 230 עובדים במפעליה של טבע בנאות חובב ובכפר סבא, במקום 350 כפי שתוכנן תחילה, אך לא בטוח כי המנכ"ל החדש שולץ יסתפק בכך: עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל חברת לונדבק במאי 2015 — ואף שלונדבק לא היתה קרובה למצוקה הפיננסית שבה נתונה כעת טבע — פיטר שולץ 15% מכוח האדם בחברה.

בתחילת אוגוסט 2017 קיצצה טבע בהחלטה דרמטית את הדיווידנד שהיא מחלקת ב–75% — מהלך שתרם לקריסה של 40% במחיר המניה מאז. ואולם נוכח החרפת הבעיה התזרימית, גם הדיווידנד המקוצץ בסך 86 מיליון דולר לרבעון עלול להיבחן שוב.

אובדן הבלעדיות על קופקסון לא הפתיע את טבע. התרופה הושקה בארה"ב לפני 21 שנים והפטנט על הגרסה המקורית פקע כבר לפני שלוש שנים. טבע אמנם ניסתה להנשים את התרופה ולהאריך את חייה כאשר השיקה בינואר 2015 גרסה חדשה במינון כפול של 40 מ"ג שניתנת שלוש פעמים בשבוע במקום אחת ביום, אך שלא במפתיע, הפטנטים עליה לא שרדו את מבחן בתי המשפט ומשרד הפטנטים האמריקאי, שביטל כבר ארבעה מתוך חמישה פטנטים שנרשמו עליה.

מנכ"ל טבע הנכנס, קאר שולץ
מנכ"ל טבע הנכנס, קאר שולץ

מאז השקתה, סיפקה קופקסון סיפקה לטבע מכירות בסך 41 מיליארד דולר ותזרים מזומנים של 30 מיליארד דולר לפחות, לאחר שהעלתה את מחיר התרופה ב–1,000% מאז שהושקה. למרות זאת, טבע לא השכילה להיערך ולייצר לעצמה מקור הכנסות שיחליף את קופקסון לאחר שתאבד את ההגנה הפטנטית. זהו כישלון קולוסאלי של הנהלת החברה ומועצת המנהלים של טבע לדורותיהם.

עם זאת, שתי תרופות מקוריות משמעותיות נמצאות בצנרת הפיתוח של טבע ועשויות לרפד חלק מהנפילה. הראשונה היא אוסטדו (Austedo) — לטיפול בתסמונת של מחלת הנטינגטון, מחלה נדירה של מערכת העצבים, שאושרה לשיווק על ידי FDA באפריל 2017 במטרה לטפל בכוריאה (מחולית), תסמונת של מחלת הנטינגטון, שהיא מחלה נדירה של מערכת העצבים. באוגוסט 2017 אוסטדו אושרה לטיפול גם בדיסקינזיה מאוחרת — הפרעת תנועה שמתבטאת בתנועות חוזרות ולא רצוניות של הלשון, השפתיים, הפנים והגפיים, ופוגעת ב–500 אלף איש בארה"ב.

טבע מעריכה כי מכירות התרופה עשויות להגיע ל–2 מיליארד דולר בשנה בתוך שלוש עד חמש שנים ממועד אישורה, ובכפוף לאישור לשווקה גם לטיפול בתסמונת טורט. טבע מבססת את תקוותיה על תופעות הלוואי הקשות של Xenazine, התרופה המאושרת היחידה כיום להנטינגטון, ועל הערכתה שפרופיל הבטיחות של אוסטדו נוח בהרבה.

טבע מאבדת את הבוננזה המכירות של קופקסון, במיליארדי דולרים

למרות הערכות אלה, אנליסטים טוענים כי הפוטנציאל של התרופה צנוע יותר, ומסתכם בכ–500 מיליון דולר עד מיליארד דולר בשנה. מרבית האנליסטים מעריכים כי ב–2018 ואף ב–2019 מכירותיה לא יגיעו אפילו לעשירית ממכירותיה של קופקסון. מי שיופקד על מלאכת ההחדרה של התרופה הוא שולץ, האיש שניהל בשנתיים וחצי האחרונות את לונדבק — החברה שמשווקת את Xenazine.

התרופה המשמעותית השנייה בצנרת של טבע היא Fremanezumab, שנועדה לטפל במיגרנה ברמת חומרה בינונית ומעלה. במאי וביוני 2017 התרופה סיימה בהצלחה את הניסוי הקליני המכריע בשתי ההתוויות: כרונית ואפיזודית. פוטנציאל המכירות שלה מוערך במיליארד דולר ב–2022 וב–1.7 מיליארד דולר ב–2025. עם זאת, התרופה עדיין לא אושרה על ידי ה–FDA. בשנתיים הקרובות, שבהן טבע אמורה לפרוע חוב בסך 11.8 מיליארד דולר, התרופה לא צפויה לתרום משמעותית למכירות החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker