אלוביץ' העמיד על המדף חברות של יורוקום בשווי של כ-300 מיליון שקל

מכירת חברות - העוסקות ביבוא ושיווק מכשירי נוקיה, פנסוניק ומזגני טי.סי.אל - אמורה לסייע לאלוביץ' להוריד חובות לבנקים המוערכים ב–1.2 מיליארד שקל ■ יורוקום גם מחפשת קונים לבית יורוקום ולפרויקט מידטאון ■ אינטרנט זהב האריכה בשנתיים חוב של 182 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

שאול אלוביץ' מעמיד על המדף את החברות הפרטיות התפעוליות של יורוקום. החברות נמצאות בשליטת יורוקום תקשורת סלולרית, והן כוללות יבואניות ומשווקות של מכשירים סלולריים מתוצרת מוטורולה, נוקיה ומיקרוסופט, וכן חברות הנמצאות בשליטת יורוקום תקשורת דיגיטלית (יבואנית ומשווקת מוצרי אלקטרוניקה דיגיטלית, בעיקר של פנסוניק).

יורוקום תקשורת שולטת גם בחברת די.אם הנדסה (75%) המתמחה באינטגרציית מערכות אודיו, וידיאו ומולטימדיה, וכן משמשת בישראל כיבואנית מזגנים של חברת האלקטרוניקה הסינית טי.סי.אל. השווי הכולל של קבוצת יורוקום תקשורת מוערך, לפי תרחיש פסימי, ב–200–250 מיליון שקל, ולפי תרחיש אופטימי ב–350 מיליון שקל.

ליורוקום תקשורת יש חוב של 250 מיליון שקל לדיסקונט, הפועלים והבינלאומי. ההכנסות השנתיות המצטברות של החברות האלו מוערכות ב–300 מיליון שקל, והן מייצרות רווח תפעולי של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

באחרונה פנו חלק מהחברות התפעוליות בקבוצה לבנקים האלו כדי שיגדילו להן מסגרות אשראי לצורך פעילותן בכמה עשרות מיליוני שקלים, אך נענו בשלילה — מכיוון שהבנקים דרשו כי קודם אלוביץ' יזרים לפחות כמה עשרות מיליוני שקלים. אלוביץ' עדיין לא העביר את הסכומים האלה לבנקים.

החובות של יורוקום תקשורת, במיליוני שקלים החובות של ירוקום נדל"ן, במיליוני שקלים500
דיסקונט67
כלל ביטוח30
הבינלאומי67
מנורה מבטחים67
פסגות400
הפועלים8
מזרחי טפחות55
אלטשולר שחם

את הליך המכירה של יורוקום תקשורת תוביל חברת ייעוץ עסקי ובנקאות להשקעות גיזה זינגר אבן, המשמשת גם יועצת פיננסית של יורוקום במגעים לגיבוש הסדר חוב כולל מול הבנקים.

מכיוון שמדובר בלא מעט חברות, שאינן פעילות בתחומים זהים, המכירה תתבצע בחלקים, והיא תתחיל באופן רשמי כמה שבועות לאחר סוכות. לאחר סוכות ייפתח חדר מידע שבו יוכלו רוכשים פוטנציאליים לקבל מידע על החברות שעומדות על המדף.

יורוקום עצמה מחפשת קונים לחלקה בפרויקט נדל"ן מידטאון בתל אביב (37.5%), שבגינו היא אמורה ליהנות מתזרים של 234 מיליון שקל, ולבית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן ששוויו מוערך ב–80–100 מיליון שקל. באמצעות מימוש הנכסים האלו מקווים ביורוקום להקטין את החוב לבנקים בשנה הקרובה ב–550–600 מיליון שקל.

בהמשך יימכרו גם האחזקות של יורוקום ב אנלייט אנרגיה (19.3%, לאחר שבאחרונה מכר אלוביץ' נתח מהמניות ב–28 מיליון שקל), חלל תקשורת (56%), ולפחות מחצית מהאחזקות בבזק באמצעות מכירת אחזקות של יורוקום ב אינטרנט זהב (61%) או של אינטרנט זהב ב בי־קום (65%) — החברה האם של בזק .

יורוקום תקשורת חייבת ל דיסקונט 500 מיליון שקל, 400 מיליון שקל ל הפועלים ו–30 מיליון שקל לה בינלאומי . יורוקום מנהלת כבר כמה חודשים מגעים עם שלושת הבנקים האלו לגיבוש הסדר חוב. עד כה הצדדים לא הגיעו להבנות באשר לדרישת הבנקים שאלוביץ' יזרים בהסדר 100–120 מיליון שקל. הבנקים גם לא מצליחים להסכים על האופן שבו תחולק יתרת השעבודים על מניות אינטרנט זהב, אנלייט וסאטקום מערכות. אחרי סוכות יחודשו המגעים בין הצדדים

יורוקום נדל"ן חייבת לקונסורציום בראשות מזרחי טפחות 264 מיליון שקל. חלקו של מזרחי בחוב הוא 8 מיליון שקל, של כלל ביטוח 67 מיליון שקל, וכך גם חלקם של פסגות ומנורה מבטחים. חלקו של אלטשולר שחם הוא 55 מיליון שקל. המממנים של יורוקום נדל"ן מחזיקים בשעבוד על מניות חלל תקשורת, עודפים מפרויקט מידטאון ובקרקע בבית דגן שנמכרה באחרונה תמורת 26 מיליון שקל, כך שמדובר בביטחונות בשווי של יותר מ–500 מיליון שקל.

בתוך כך, לאחר שביצעה מקצה שיפורים עקב דרישת המשקיעים, השלימה בשבוע שעבר אינטרנט זהב החלפה פרטית של 74% מסדרת אג"ח ג' הקצרה לסדרה ד' הארוכה.

המהלך צפוי לייקר את עלויות המימון של אינטרנט זהב בכמה מיליוני שקלים בשנה, אך הוא נותן לה מרווח נשימה פיננסי משמעותי, ומפחית את תלותה בשנים הקרובות בדיווידנדים מבי־קום.

מזומנים של 200 מיליון שקל בקופת אינטרנט זהב, ואחזקה במניות חופשיות שלה עצמה (15%) בשווי שוק של 237 מיליון שקל יאפשרו לאינטרנט זהב לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף 2021, ללא צורך במיחזור חוב או קבלת דיווידנדים מבי־קום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker