טבע סופגת עוד מכה - הפעם באירופה; המניה איבדה 2.5%

החברות סינת'ון ואלווג'ן קיבלו אישור לשווק גרסה גנרית של קופקסון 40 מ"ג באירופה. מכירות הקופקסון באירופה הסתכמו ב-591 מיליון דולר ב-2016

יורם גביזון
מנכ"ל  טבע החדש, קאר שולץ
מנכ"ל טבע החדש, קאר שולץ

המכות לא מפסיקות ליפול על חברת טבע והמוצר הרווחי ביותר שלה, קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. חברת סינת'ון (Synthon) ההולנדית וחברת אלווג'ן (Alvogen) השלימו היום (ה') את תהליך האישור המרוכז לשווק בכל 27 מדינות האיחוד האירופי את הגרסה הגנרית שפיתחו לקופקסון במינון של 40 מ"ג, הניתן בזריקה תת עורית 3 פעמים בשבוע. מניית טבע איבדה אמש 2.5% במסחר בבורסה של ניו יורק.

סינת'ון כבר קיבלה אישור לשווק גרסה גנרית של קופקסון במינון של 20 מ"ג שניתן בזריקה פעם ביום, ונכון לסוף 2016 כבר השיקה את גרסתה הגנרית למינון זה בכל השווקים העיקריים באירופה. סינת'ון תוכל לשווק את הגרסה הגנרית לקופקסון במינון של 40 מ"ג לאחר שבמחצית ספטמבר 2017 ביטל משרד הפטנטים האירופי, שיש לו מעמד משפטי, את הפטנט האחרון שטבע החזיקה על תהליך הייצור של קופקסון. בכך דחה המשרד תביעה שהגישה טבע נגד סינת'ון על הפרת פטנט שרשמה על קופקסון ב-19 מדינות אירופיות.

משרד הפטנטים האירופי ביטל גם צווי מניעה שהוצאו לבקשת טבע נגד שיווק גרסתה הגנרית של סינת'ון, שהיא החברה הגנרית היחידה שערכה ניסוי קליני מלא - והוכיחה שגרסתה הגנרית לקופקסון במינון של 20 מ"ג לא נופלת מגרסת המקור. טבע העבירה 70% מהמטופלים בקופקסון באירופה לגרסת 40 מ"ג בניסיון להקטין את השפעת התחרות הגנרית בקופקסון 20 מ"ג.

על פי הערכות, המכירות באירופה של קופקסון מהוות 50% לפחות מהמכירות של קופקסון מחוץ לארה"ב. אלו הסתכמו ב-741 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017 וב-591 מיליון דולר ב-2016. אם כן, בהנחה ש-70% מהמטופלים הועברו לקופקסון 40 מ"ג, ההחלטה תשפיע על מכירות בהיקף של 415 מיליון דולר בשנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker