האג"ח של טבע נפלו בעקבות העלייה בסיכון לפירעון החוב

מיילן לא נרתעת מהאיום של טבע: השיקה את הגרסות הגנריות לקופקסון. חברת מומנטה מעריכה שגם היא עשויה לקבל אישור לשווק קופקסון 40 מ"ג גנרי עוד ב-2017

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופקסון
יורם גביזון

שוק איגרות החוב מגיב לעלייה בסיכון שטבע לא תוכל לעמוד בפירעון חובה הפיננסי העצום בעקבות אובדן הבלעדיות על תרופת הקופקסון - מרכז הרווח העיקרי של החברה. מחיר איגרות החוב של טבע שנושאות ריבית של 4.1% וייפרעו באוקטובר 2046 נפל ב-4.6% במסחר אמש, והתשואה על איגרות החוב נסקה ל-5.3%. איגרות של טבע שנושאות ריבית של 3.65% וייפרעו בנובמבר 2021 ירדו ב-0.4%, והתשואה עליהן עלתה ל-3.4%.

העלייה בתשואה על האג"ח נובעת מהחשש לפגיעה קשה בתזרים המזומנים של טבע - ויכולתה לשרת חוב פיננסי נטו של 35.1 מיליארד דולר, נכון לסוף הרבעון השני של 2017. זאת בעקבות האישור שנתנה רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לחברת מיילן לשווק את שתי הגרסות הגנריות של קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה: קופקסון במינון של 40 מ"ג - שניתנת בזריקה תת עורית 3 פעמים בשבוע ומהווה 85% מהמרשמים לקופקסון; וקופקסון במינון של 20 מ"ג - שניתנת בזריקה תת עורית פעם ביום. זו האחרונה מתמודדת החל מיוני 2015 עם Glatopa של החברות מומנטה וסנדוז מקבוצת נוברטיס.

המכירות של קופקסון בארה"ב הסתכמו ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017 ב-3.3 מיליארד דולר. ברבע השני של 2017 סיפקה התרופה לטבע 18% ממחזור המכירות ו-45% מהרווח התפעולי.

מתן האישור לשיווק גרסות גנריות של קופקסון הפתיע את טבע, שהעריכה כי אישור כזה לא יינתן. אתמול (ד') העריכה טבע שהשקת הגרסות הגנריות על ידי מיילן תקטין את הרווח הנקי של החברה ברבעון הרביעי של השנה ב-25 סנט למניה, כלומר ב-250 מיליון דולר.

מצבה של טבע עלול להחמיר עוד יותר אם גם חברת מומנטה תקבל אישור לשווק גרסה גנרית של קופקסון. מומנטה נפלה אמש ב-13.6% לאחר שמיילן הקדימה אותה ואף העריכה שהיא עשויה לזכות בבלעדיות של 180 יום בשיווק הגרסה הגנרית.

מאמציה של מומנטה לקבל אישור לשיווק קופקסון 40 מ"ג נפגעו מהחלטת ה-FDA לשלוח מכתב אזהרה למפעל שבו מייצרת חברת פייזר את התרופה עבור מומנטה וסנדוז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker