ארגונים חברתיים למוסדיים: אלשטיין יחלוב את דסק"ש - עצרו את עסקת המכירה הפיקטיבית

לובי 99 וצדק פיננסי מאיימים לפנות לבית המשפט בניסיון לעצור את העסקה המתוכננת להשטחת פירמידת אי.די.בי, שנועדה לאפשר לקונצרן לעמוד בדרישות חוק הריכוזיות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם עסקת דסק"ש תגיע להכרעת בית המשפט? ארגונים חברתיים שיגרו שלשום מכתב התראה למנהלי גופים מוסדיים בניסיון לעצור את העסקה המתוכננת להשטחת פירמידת אי.די.בי, שנועדה לאפשר לקונצרן לעמוד בדרישות חוק הריכוזיות. אי.די.בי פיתוח הודיעה על עסקת בעלי עניין, שבה היא עומדת למכור לבעל השליטה אדוארדו אלשטיין, המחזיק ב–100% ממניות אי.די.בי פיתוח, 70.76% ממניות החברה בת, דיסקונט השקעות , שבעלותה.

ב-24 בספטמבר דיווח הקונצרן כי אלשטיין מתכוון לממן את הרכישה באמצעות הלוואות מוכר, בסכום עתק של 1.77 מיליארד שקל (16.6 שקל לכל מניה נרכשת), שאותה יקבל מחברת אי.די.בי פיתוח. שוויין הבורסאי של מניות סק"ש הוא 1.487 מיליארד שקל.

מכיוון שהעסקה אינה דורשת את אישור אסיפת בעלי המניות, הארגונים החברתיים לובי 99 וצדק פיננסי דורשים מהמוסדיים לעצור את העסקה, בשל החוב העצום של 4.67 מיליארד שקל של אי.די.בי פיתוח לציבור.

"נדמה כי אין חולק, הן מצד המחוקק והן מצד הרגולטור, ועד לפרשנים הכלכליים ולאחרון הפעילים בשוק ההון, כי העסקה המתוכננת הנה עסקה מלאכותית ופוגענית, שכל תכליתה לעקוף את תכליות חוק הריכוזיות ולשמר את שליטתו של בעל השליטה בפירמידה שהוא שולט בה – אם לא באורח אנכי, הרי שבאורח אופקי. העסקה המתגבשת, שמהותה מימון של המוכרת על ידי החברה הפרטית, מהווה למעשה מינהור של הכסף הציבורי לטובת החברה הפרטית, ובמשתמע לטובת בעל השליטה, באופן הנוגד את תכליות החוק, שכל כולו נועד להגן על הציבור שאת כספיו אתם מנהלים", כתבו הארגונים.

"הסכמתכם שבשתיקה, שלא לומר עצימת עין בוטה למול עסקה זאת, יוצרת הלכה למעשה שיתוף פעולה ביניכם ובין בעל השליטה, שכמוה כהפרת חובות הנאמנות כלפי ציבור החוסכים שאתם מנהלים את כל כספו. ביכולתכם להתנגד לעסקה מכוח הזכויות שבאיגרות החוב שבידכם", הוסיפו.

עוד נטען במכתב כי מדובר בעסקה פיקטיבית; כי לאי.די.בי פיתוח היה מספיק זמן למצוא פיתרון אחר מאז חוקק חוק הריכוזיות; כי העסקה עשויה לפגוע באיתנות הפיננסית של החברות השונות ולכן מקימה עילה להעמדה לפירעון מיידי; וכי אלשטיין יחלוב דיווידנדים מדסק"ש על מנת לשלם את הריבית האפקטיבית אותה הוא יידרש לשלם, בסכום של 41%.

החתומים על המכתב - ד"ר הראל פרמק, ברק גונן - יו"ר משותף בצדק פיננסי ועו"ד לינור דויטש - סמנכ"ל לובי 99, קראו למוסדיים להתנגד לעסקה בכל דרך אפשרית. לאחר פניית TheMarker, הבהירו בגופים המוסדיים כי אין בכוונתם לפנות לבית המשפט ולהתנגד לעסקה.

המכתב נשלח ליואב בן אור, מנכ"ל עמיתים; מנכ"ל פסגות ברק סורני; מישל סיבוני מנכ"ל הראל ביטוח, איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח; ארי קלמן, לשעבר מנכ"ל מנורה מבטחים וכיום דירקטור בחברה; ולשלמה אליהו, הבעלים של חברת הביטוח מגדל. העתק מהמכתב נשלח לדורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

אחרי החגים צפויה אי.די.בי פיתוח להציג את עיקרי העסקה באסיפת בעלי האג"ח אך באסיפה לא תערך הצבעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker