סלינגר מחמירה עם סוכני הביטוח: יקבלו עמלת ייעוץ רק על ייעוץ פנסיוני

מביקורת שערכה הרשות התברר כי סוכני ביטוח פנסיוני אינם נוהגים להיפגש עם עובדים טרם צירופם למוצר פנסיוני שנבחר כמוצר ברירת מחדל, אלא מצרפים את אותם עובדים באמצעות רשימות שמעביר אליהם המעסיק

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר
אסא ששון

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, הוציאה חוזר המבהיר את אופן התגמול של סוכני הביטוח בייעוץ הפנסיוני. עד היום נהנו סוכני הביטוח מעמלה גם אם לא העניקו ייעוץ פנסיוני למבוטח - אך מצב זה עתיד להיפסק.

השיטה עבדה כך: סוכן הביטוח היה מפנה לגוף מוסדי לקוח, ומאותו רגע הוא היה מתחלק עם הגוף המוסדי בדמי הניהול של המבוטח. כפי שניסחה זאת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בדו"ח שלה :"עבור פעולת הצירוף הסוכנים מתוגמלים בעמלת הפצה שוטפת, ולעתים גם בעמלת היקף חד פעמית, כל זאת כאשר פעולת הצירוף לא נעשתה כחלק מהליך שיווק פנסיוני".

כך, נהנו הסוכנים מהכנסה חודשית שוטפת בגין לקוחותיהם, למרות שהייעוץ הוענק באופן חד פעמי. מביקורת שערכה הרשות התברר כי סוכני ביטוח פנסיוני אינם נוהגים להיפגש עם עובדים טרם צירופם למוצר פנסיוני שנבחר כמוצר ברירת מחדל, אלא מצרפים את אותם עובדים באמצעות רשימות שמעביר אליהם המעסיק.

בחוזר שהפיצה סלינגר למוסדיים נכתב: "ביצוע עסקה לגבי מוצר פנסיוני בעבור לקוח תיעשה רק כחלק מייעוץ פנסיוני או משיווק פנסיוני ובהמשך לו". עסקה מוגדרת כ"התקשרות של לקוח או של קרובו עם גוף מוסדי, לענין חיסכון באמצעות מוצר פנסיוני שלגוף המוסדי יש זיקה אליו. לפי סעיף 19א(ג) לחוק הייעוץ, 'גוף מוסדי לא ייתן לסוכן ביטוח פנסיוני טובת הנאה בקשר עם שיווק פנסיוני או בקשר עם ביצוע עסקה, למעט תשלום עמלת הפצה לפי הוראות סעיף קטן (א)(2)'".

לכן, מבהירה סלינגר כי סוכן ביטוח פנסיוני שמבצע עסקה לגבי מוצר פנסיוני עבור לקוח, בין היתר צירוף למוצר פנסיוני, מחויב בביצוע הליך שיווק פנסיוני כפי שנקבע בהוראות החוק. כחלק מהליך השיווק הפנסיוני עליו לברר את צרכיו של הלקוח ולבחור עבורו את סוג המוצר הפנסיוני, את המוצר הפנסיוני ואת הגוף המוסדי המתאימים לו ביותר וכן לנמק בכתב את המלצתו.

לבסוף סלינגר מורה לגופים המוסדיים: "גוף מוסדי רשאי לשלם עמלת הפצה רק במקרה שבו ביצע סוכן ביטוח פנסיוני 'עסקה' כחלק מהליך של שיווק פנסיוני. ככל שלא מבוצע הליך שיווק פנסיוני, גוף מוסדי אינו רשאי לשלם עמלת הפצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker