גולף רוצה להנפיק את אתר המכירות עדיקה לפי שווי של כ-150 מיליון שקל

עדיקה נרכשה ב-2015 תמורת כ-40 מיליון שקל בלבד, ומאז נהתה הרשת מצמיחה משמעותית שקיזזה את החולשה ברשת גולף ■ בדו"חות האחרונים קבע מעריך שווי את שוויה הכלכלי של עדיקה בכ-107-93 מיליון שקל בלבד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף גולף בעפולה
סניף גולף בעפולהצילום: אנצ'ו גוש

רשת האופנה גולף מעוניינת להנפיק בבורסה (IPO) את תת הרשת עדיקה – שפועלת בעיקר באינטרנט (E-commerce) - לפי שווי של כ-200-150 מיליון שקל. בגולף מקווים לגייס בהנפקה כ-50 מיליון שקל ולשלב בה הצעת מכר של מניות הרשת, שמוחזקות בדילול מלא על ידי גולף ועל ידי כמה מהמנהלים המייסדים של עדיקה (מחזיקים באופציות הניתנות למימוש).

עדיקה רשומה בספרי גולף לפי שווי של כ-42 מיליון שקל בלבד. עם זאת, בדו"חות הכספיים האחרונים קבע מעריך שווי את שוויה הכלכלי של עדיקה בכ-107-93 מיליון שקל (ממוצע של 99 מיליון שקל). מעריך השווי - ואדים פורטנוי יעוץ עסקי – קבע כי "העלייה בשווי עדיקה נובעת מגידול משמעותי בהכנסות ובהיקף פעילותה, אשר היו בפועל גבוהות מתחזיות ההנהלה, בין היתר כתוצאה מפתיחת חנות קמעונאית לממכר בגדים ומוצרי אופנה בתל אביב במארס 2017".

גולף, בשליטת כלל תעשיות של המיליארדר לן בלווטניק, רכשה את עדיקה ב-2015 תמורת כ-40 מיליון שקל. כיום עדיקה היא מבין הפעילויות הצומחות של גולף, שסבלה בשנים האחרונות מהפסדים בפעילות המסורתית. עדיקה נהנית מגידול במכירות בפעילות האונליין, ופתחה חנות דגל חדשה בדיזינגוף סנטר בתל אביב.

עדיקה
צילום: צילום מסך

במהלך מאי האחרון התגלעו חילוקי דעות בין הנהלת גולף לבין מנהלי עדיקה (המייסדים), שעמם נמנה מנכ"ל עדיקה, דדי שוורצברג. על רקע חילוקי הדעות שוורצבורג שקל לעזוב לפני אפריל 2018, תאריך הפרישה שסוכם עליו בעת הרכישה.

חילוקי הדעות נגעו לוויכוח סביב שאלת העמידה של עדיקה ביעדים שהוצבו לאתר, שמאפשרים לחלק מבעלי המניות הקודמים, המועסקים גם היום בעדיקה, לממש אופציות של עד 25% ממניות עדיקה. ואולם, השיפור בתוצאות הכספיות של עדיקה פתר את המחלוקת; בדו"חות הכספיים האחרונים הדגישה גולף כי "לאור גידול משמעותי בהכנסות ובהיקף פעילותה של עדיקה, צפויה עמידה ביעדים שתביא להבשלה של אופציות הניתנות למימוש למניות עדיקה (על ידי המנהלים, ע"א)".

באמצעות ההנפקה מקווים ליישב באופן סופי את המחלוקת עם שוורצברג: לפי התוכנית, מייסדי עדיקה ימכרו בהנפקה חלק מהמניות, ויישארו עם אחזקה הונית של כ-15%. במקביל, גם גולף - שמחזיקה כיום בבעלות המלאה על עדיקה - תבצע הצעת מכר לחלק מניותיה. בעקבות ההסכמות, שוורצברג צפוי להמשיך לנהל את עדיקה עוד כמה שנים. כמו כן עדיקה צפויה להמשיך בהתרחבות ולפתוח עוד ארבע חנויות נוספות.

בקבוצת גולף סימנו את תחום האון ליין כמנוע צמיחה. כבר בסוף 2015 החלה גולף לשלב באתר עדיקה מוצרים לתחום ההום סטיילינג, תחת המותג Adika Home. גולף לא נותנת גילוי מלא לתוצאות עדיקה, אך מדו"חותיה הכספיים ניתן ללמוד כי עדיקה נהנית מצמיחה ומקזזת חלק מהירידה בהכנסות הרשת. בעת רכישת החברה נקבעה למנהלי עדיקה הטבה בתגמול (אופציות ומענקים) במקרה שעדיקה תגיע ליעדים שנקבעו לה. ברבעונים האחרונים גולף הפרישה כ-6.1 מיליון שקל בגין ההטבה – כלומר, החברה עומדת ביעדים.

תחום מכירות האון ליין נהנה מתנופה גם אצל המתחרה פוקס. בשבוע שעבר דווח כי פוקס, שבשליטת הראל ויזל, הכניסה את הזכיינית רשת כשותפה לפי שווי גבוה של 200 מיליון שקל לאתר. פוקס חתמה על הסכם עם סמייל רשת, שבשליטת הזכיינית רשת (ערוץ 13 החדש) והורוביץ-יאנג החזקות, חברה פרטית בבעלות ניר הורוביץ, להקמת חברה חדשה שתרכז את פעילות המסחר המקוון של פוקס.

רשת צפויה לקבל כ-25% ממניות האתר, וזאת בתמורה לתשלום בשווי מוזמן - זמן פרסום בערוץ 13 החדש של הזכיינית. השווי הגבוה בעסקה עשוי ללמד על הפוטנציאל הרב שרואים ברשת במסחר המקוון, שנוגס בהתמדה במכירות של הרשתות המסורתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker