טכנולוגיה פורצת דרך ליבתה סכסוך מדענים על 72 מיליון דולר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טכנולוגיה פורצת דרך ליבתה סכסוך מדענים על 72 מיליון דולר

פרופ' גדעון גרוס, אחד ממפתחי התרופה פורצת הדרך של קייט פארמה, טוען שפרופ' זליג אשחר גזל אותו, מעל באמונו ולא העביר לו את חלקו באופציות בשווי 72 מיליון דולר, שקיבל מקייט עבור הטכנולוגיה שפיתחו במשותף

תגובות
המשתתפים בתמלוגים מקייט פארמה

"אין בי כל חמיצות לב. אני שמח ומאושר מהצלחת קייט פארמה", אמר פרופ' גדעון גרוס בראיון לתקשורת שבועיים לאחר הכרזת העסקה למכירתה של קייט פארמה לחברת גילעד האמריקאית — תמורת 11.9 מיליארד דולר. עבודת הדוקטורט של גרוס היתה הבסיס המדעי להקמת חברת קייט פארמה, שחתמה בסוף אוגוסט על העסקה. לדבריו, "זכיתי בכך שמה שפיתחתי מציל חיים. אמילי וייטהד, הילדה הראשונה שקיבלה טיפול על בסיס הטכנולוגיה הזאת, נקייה מסרטן כבר יותר מחמש שנים. כשאני מרצה על הטיפול ומזכיר אותה היא מעלה בי דמעות".

גרוס הוצג וצולם בראיון כמדען שמעדיף לגדל מנגו במושב אלמגור, בסמוך לכנרת (לצד עבודתו כראש המעבדה לאימונולוגיה במכון מיגל למחקר בקריית שמונה) — על פני מרדף אחר תהילה וכסף. רק משפחתו וידידיו מציקים לו בעניין הקרדיט שנגזל ממנו לכאורה, לטכנולוגיה פורצת הדרך לטיפול בסרטני דם. "הם אומרים שיש משהו תמים ואולי רומנטי באופן שבו אני רואה את מקומו של המדען. אבל אני מבטיח לך שאני הולך לישון בלי לחשוב על כל זה".

ואולם צו מניעה שנתן בית המשפט המחוזי בלוד בשבוע שעבר לבקשתו של גרוס, והמרצת הפתיחה שהגיש באמצעות עורכת הדין שירלי קדם בן עמי, מגלים שגרוס אינו כה תמים ושבחום הלוהט של מטעי המנגו במושב אלמגור עלו במוחו של גרוס, מלבד הילדה אמילי וייטהד, גם מחשבות חטא על מזומנים ועל החלק המגיע לו בעסקת הענק.

גרוס קיבל מהשופט יעקב שפסר צו מניעה זמני שאוסר על פרופ' זליג אשחר למכור 15% מהאופציות למניות קייט או ממניות קייט שברשותו.

התמלוגים שפרופ' זליג אשחר מקבל מקייט פארמה

אשחר, שמחזיק במרבית הזכויות לפטנטים של קייט, היה מדען חוקר במחלקה לאימונולוגיה כימית במכון ויצמן, והיה המנחה של גרוס בעבודת הדוקטורט שלו, שבה הוא גילה כי ניתן לפתח טיפול לסרטן באמצעות הנדסה גנטית של תאי המערכת החיסונית. גרוס ביקש גם צו הצהרתי שיקבע כי 15% מהאופציות או המניות של קייט פארמה שבידי אשחר שייכות לו, ולהתיר לו להגיש תביעה כספית נגד אשחר וחברת קברט שבבעלותו.

גרוס טען בהמרצת הפתיחה כי לאחר שגילה את התגלית המהפכנית היתה חברת ידע — חברת מסחור הקניין הרוחני של מכון ויצמן — בעלת ההמצאה והפטנטים שנרשמו על בסיסה. ידע העבירה במסגרת הסכם שנחתם בינואר 2004 את זכויותיה בהמצאה ובפטנטים בחלקים שווים לאשחר, לגרוס ולטובה ווקס, שהיתה מנהלת המעבדה שבה פותחה ההמצאה.

על פי ההסכם התחייבו המדענים (מדען רביעי, ד"ר דניאל שינדלר, ויתר על הזכות לרכוש ממכון ויצמן את זכויותיו בפטנטים) לשלם 25% מכל הסכומים שיקבלו עבור הקניין הרוחני לחברת ידע, כלומר למכון ויצמן. במקביל, שני גורמים אחרים — מכון הבריאות האמריקאי, שבו נעשה פיתוח הטכנולוגיה על ידי אשחר וגרוס, וחברת ביו סנטה ריג'נטס — היו אמורים לקבל 3.9% ו–17.775% מהתגמולים.

עם העברת הזכויות למדענים, לקח אשחר על עצמו את המשך פיתוח המוצר ומסחורו, מבלי שווקס וגרוס ישתתפו בהוצאות. בעקבות מעורבותו הגדולה ביקש אשחר מווקס וגרוס לחתום על הסכם חדש, שלפיו העבירו את כל זכויותיהם בידע ובפטנטים אליו, בתמורה ל–30% מהסכומים שיקבל אשחר (15% לגרוס ו–15% לווקס), לאחר ניכוי חלקם של הגורמים האחרים שהשתתפו בפיתוח הטכנולוגיה.

גרוס כתב: "אשחר מסחר את הפטנטים, אך הפר את התחייבויותיו כלפי להעביר לי את חלקי בתקבולים שקיבל. הוא העלים ממני מידע הנוגע לכך". גרוס כתב בתצהירו שמהפרסומים על עסקת גילעד־קייט הוא גילה לתדהמתו שכבר בסוף 2013 קיבל אשחר מקייט 403 אלף אופציות למניות קייט, במחיר מימוש של 70 סנט למניה, בעקבות הסכם שעל פיו נתנה חברת קברט לחברת קייט רישיון לשימוש בטכנולוגיה שפיתחו שלושת המדענים. "אשחר לא דיווח לי על קבלת האופציות ולא העביר את חלקי בהן", כתב גרוס. השווי של האופציות שקיבל אשחר לפי מחיר הצעת הרכש של גילעד הוא 72.25 מיליון דולר, כך שחלקו של גרוס בהן — לאחר ניכוי חלקם של ידע, NIH וביו סנטה — הוא 5.8 מיליון דולר.

"מעל באמוני באופן הקשה ביותר"

גרוס מתאר בתצהירו מערכת יחסים שכללה אמון מוחלט באשחר, שאותו ראה כמנטור. אשחר לא התכחש לחלקו של גרוס בפיתוח המוצר, ואף שלח לו הזמנה לטקס שבו זכה בפרס ישראל במדעי החיים עבור פיתוח תאי T מהונדסים גנטית לתקיפה של תאים סרטניים, וכתב לו: "אירוע חגיגי זה הוא פרס לעבודת הדוקטורט והפוסט־דוקטורט שלך, שהם חלק משמעותי ביותר בחקר מדעי החיים בו זכיתי". אלא שבכל הקשור לפירות הכספיים טוען גרוס כי "אשחר מעל באמוני באופן הקשה ביותר".

גרוס מציין שאשחר הקים את חברת קברט והסב אליה את כל זכויותיו בהמצאות ובפטנטים. הוא העביר לחתימתו של גרוס נוסח תיקון להסכם בין שלושת המדענים — שלפיו קברט תצטרף להסכם והיא שתשלם את התשלומים והזכויות שמגיעות לגרוס ולווקס. לדברי גרוס, הצעד תואר כמהלך טכני שלא יפגע בזכויותיו: "בשום שלב לא העליתי בדעתי שאשחר רקח מזימה לעשות הפרדה מלאכותית בין הזכויות להן זכאית קברט לבין התמורה שהוא אמור לקבל עבור הסכם ייעוץ כביכול, כפי שהוא טוען כעת. כפי שעולה מהמסמך, פנייתו של אשחר אלי נעשתה לאחר המועד שבו חתם אשחר על הסכם לקבלת אופציות מקייט".

גרוס טוען כי הוא פנה במשך שנתיים לאשחר כדי לקבל מידע שיבהיר את אופן החישוב של הסכומים ששולמו לו, אך נענה בזלזול ובהתעלמות. רק לאחר שפנה באמצעות עורכת הדין שירלי קדם בן עמי לחברת ידע, השיג באמצעותה את מרבית המסמכים. "ממסמכים אלה עלתה תמונה חמורה שלפיה אשחר וקברט פעלו במכוון להעלים ממני כספים שמגיעים לי, וכן שקברט ניכתה מהתשלומים שהעבירה לי הוצאות שלא היו אמורות להיות מנוכות על פי הסכם המדענים", כתב גרוס.

הבקשות של גרוס ועורכת דינו לקבל את המגיע לו נענו בשיחת טלפון שבה טען פרקליטו של אשחר שהוא קיבל את האופציות בגין ייעוץ שהעניק לקייט, ולכן הוא לא חייב להעביר חלק בגין האופציות. אלא שלדברי גרוס לוחות הזמנים מדברים בעד עצמם: הסכם הייעוץ בין אשחר לקייט נחתם ביוני 2013 ולפיו תשלם קייט לאשחר 50 אלף דולר לשנה ובמועד זה אין זכר להענקת אופציות לאשחר. האופציות הוענקו לו חצי שנה מאוחר יותר, בדצמבר 2013, ביום שבו קייט וקברט חתמו על הסכם הרישיון.

עורכי הדין יוסי אשכנזי ויעל צ'רבינסקי, ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצגים את אשחר מסרו בתגובה כי "אין יסוד לתביעה. תגובתנו תימסר בבית המשפט".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#