דסק"ש מיחזרה חוב - ועקב כך רושמת הפסד של 173 מיליון שקל

דסק"ש החליפה חלק מאג"ח ו' הקיימת בסדרה י' החדשה - והמהלך יאפשר לחברה להגדיל את נזילותה באמצעות פרישת תשלומים ■ בעל השליטה אדוארדו אלשטיין קנה אג"ח של אליהו הנפקות בגיוס, מכר אותן - ונשאר עם אופציות על מגדל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שולם לפידות, מנכ"ל אי.ד.י.בי פיתוחצילום: עופר וקנין

חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), שבשליטת אי.די.בי פיתוח של אדוארדו אלשטיין, השלימה ביום חמישי בשבוע שעבר עסקה גדולה, שבה החליפה חלק מסדרת אג"ח ו' הקיימת בסדרה י' החדשה.

דסק"ש היא חברת אחזקות המחזיקה בעצמה ובאמצעות חברות בנות ומוחזקות, בין השאר ב שופרסל , סלקום , נכסים ובניין, אלרון ובית ההשקעות אפסילון.

בעקבות העלייה בשווי החברות הבנות, מניית דסק"ש זינקה מתחילת השנה ב–67%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–2.1 מיליארד שקל, בעוד השווי הנכסי הנקי שלה (הנגזר ממודל NAV, שמודד פער בין שווי נכסים לשווי התחייבויות) מוערך ב–2.5 מיליארד שקל. לפי שווי זה צפויה אי.די.בי פיתוח למכור לאלשטיין את השליטה בדסק"ש, ובכך לקפל שכבה בפירמידה, בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק.

דסק"ש רכשה אג"ח מסדרה ו' ב–1.36 מיליארד שקל מהמחזיקים (1.69 מיליארד שקל ערך התחייבוייתי מלא). בתמורה לכך, תנפיק (תמכור) אג"ח מסדרה י' ב–1.85 מיליארד שקל. ההחלפה בוצעה לפי יחס של 1.36. כלומר, בגין כל 1 שקל ערך נקוב אג"ח ו' שיימסרו לדסק"ש היא תנפיק 1.36 שקל ערך נקוב אג"ח י'. את העסקה הובילה אפסילון חיתום מקבוצת אי.די.בי.

אג"ח מסדרה ו' של דסק"ש בהיקף של 3.55 מיליארד שקל היא צמודה למדד המחירים לצרכן, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.82 שנים, בעלת דירוג BBB מ–P&S מעלות, ותשלומי הקרן שלה אמורים להיפרע בתשעה תשלומים שווים בחודשי דצמבר ב–2017–2025. ההחלפה תאפשר לדסק"ש להגדיל את נזילותה באמצעות פרישת תשלומים. שכן אג"ח י' החדשה הנה בעלת מח"מ ארוך יותר של 5.7 שנים, שקלית (לא צמודת מדד), והתשואה האפקטיבית השנתית המגולמת בעסקת ההחלפה שיישאו האג"ח היא 5.7%.

ואולם בהתאם לתנאי החשבונאות הבינלאומיים, ומכיוון שמדובר בהחלפה של אג"ח בעלות תנאים שונים באופן מהותי (מבחינת סוג הצמדה ומח"מים) — דסק"ש תיאלץ לרשום בדו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2017 הוצאה חשבונאית (ולא תזרימית) של 173 מיליון שקל. חלקו של סכום זה הוא כ–10% מהונה העצמי החשבונאי של דסק"ש (המיוחס לבעלי המניות), שהסתכם בסוף יוני 2017 ב–1.65 מיליארד שקל. בהתאם לשיעור אחזקתה בדסק"ש (70%), גם החברה האם תרשום בדו"חותיה לרבעון השלישי הפסד של 123 מיליון שקל.

הפסד זה נובע מכך שבהתאם לכללי החשבונאות הבינלאומיים, ההחלפה של האג"ח תטופל בידי דסק"ש כסילוק ההתחייבות הפיננסית המקורית הקיימת (אג"ח סדרה ו'), והכרה בהתחייבות פיננסית חדשה בשווי ההוגן (אג"ח סדרה י'). בהתאם לכך, אומדן ההפרש השלילי הצפוי בין סילוק ההתחייבות (רכישה בערך התחייבוייתי מלא של אג"ח ו') לבין ההכרה בהתחייבות החדשה תירשם בדו"חות דסק"ש כהפסד חשבונאי.

מבחינה כלכלית, הגדלת הנזילות, בצד רמת המינוף נמוכה שמתבטאת ב–LTV (יחס בין גובה ההתחייבויות הפיננסיות לשווי הנכסים), שמסתכם ב–56% — עשויות לתמוך בהעלאת הדירוג של דסק"ש בידי מעלות.

אלשטיין קנה 10% מהאג"ח של אליהו

בתוך כך, אי.די.בי פיתוח ודסק"ש ניצלו את קופות המזומנים שלהן (שבחלקן מיועדות להשקעות עצמיות) בסכום יותר ממיליארד שקל (אצל כל אחת מהחברות), והשקיעו יחד לפני כשבועיים 130 מיליון שקל ברכישת אג"ח פרטיות של חברת אליהו הנפקות שבשליטת שלמה אליהו, שגייס 1.3 מיליארד שקל. כלומר, אי.די.בי פיתוח ודסק"ש רכשו יחד כ–10% מהסדרה, שתישא ריבית שנתית של 3.85%. משקיעים בולטים נוספים בהנפקה היו הפניקס (250 מיליון שקל), מנורה מבטחים (250 מיליון שקל), מיטב דש (75 מיליון שקל) ומור בית השקעות (45 מיליון שקל).

לאחר העסקה אי.די.בי ודסק"ש מכרו כבר לצדדים שלישיים את האג"ח של אליהו הנפקות, ונותרו עם אופציות למניות מגדל (1.5%), הנסחרת לפי שווי שוק של 3.9 מיליארד שקל. אופציות אלה הונפקו ללא תמורה למשקיעים שרכשו את האג"ח של אליהו הנפקות. האופציות הונפקו במחיר מימוש של 4.32 שקלים למניה — 17% יותר ממחיר מניית מגדל כיום בבורסה. האופציות יהיו ניתנות למימוש בעוד 2–4 שנים. להבדיל מאי.די.בי פיתוח ודסק"ש, כלל ביטוח, הנמצאת אף היא בשליטת אי.די.בי, לא רכשה אג"ח של אליהו הנפקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker