מניות הגז בירידות חדות לאחר החלטת העליון; "פתיחת הזירה המשפטית - לא אירוע חיובי"

מניית דלק קידוחים יורדת ב-2.15%, קבוצת דלק מאבדת 2.7%, ישראמקו נחלשת ב-1.6%, ואילו רציו יורדת ב-1.6% ■ פסגות: "הסבירות שיבוטל מתווה הגז והחוזים אינה גבוהה"; איביאי: "הדרך לתביעה ייצוגית והוכחת נזק – ארוכה מאוד"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאגר לוויתן
מאגר לוויתןצילום: אלבטרוס

לאחר החלטת בית המשפט העליון בעניין האפשרות לתבוע את חברות הגז בגין מחירים מופרזים, מניות הגז והנפט עברו להיסחר בירידות שערים חדות, וזאת לאחר שהגיבו בתחילה בירידות מתונות יחסית.

מניית דלק קידוחים יורדת ב-2.15%, קבוצת דלק מאבדת 2.7%, ישראמקו – השותפה במאגר תמר – נחלשת ב-1.6%, ואילו רציו – השותפה במאגר לווייתן – יורדת ב-1.6%. התנועה במניות נרשמת בשעה שהבורסה נסחרת בעליות של כ-0.3%. מדד הגז והנפט בולט בירידה של כ-1.5%. בניגוד למגמה, מניית תמר פטרוליום עולה ב-0.6%.

בית המשפט העליון קבע היום (ה') כי ניתן להגיש בקשה לתביעה ייצוגית כנגד מונופול הגז בגין גביית מחיר מופרז, והורה להחזיר את הדיון בסוגייה לבית המשפט המחוזי, כדי שיחליט באם לאשר את הבקשה לתביעה כייצוגית. בכך נדחה הערעור של חברות הגז, שהוגש על ידי נובל אנרג'י, דלק קידוחים, ישראמקו ודור חיפושי גז – השותפות במאגר תמר.

השופטת, הנשיאה הנכנסת אסתר חיות, נימקה את החלטתה בכך שהדיון הנוכחי דן בשאלה האם מחיר הגז שנקבע לחברת חשמל מופרז ומהווה ניצול לרעה של הכוח המונופוליסטי של מפיקות הגז. לדבריה, זו לא היתה השאלה שנבדקה בבג''ץ מתווה הגז, שעסק בתקינות המשפטית של מתווה הגז כמכלול. היבטי התמחור של הגז באותו בג''ץ עסקו בתקופה שלאחר החתימה על מתווה הגז. השופטת קבעה כי יש למקד את הדיון בסוגיית מחיר הגז שנקבע בין חברת החשמל לחברות הגז, שנחתם שלוש שנים וחצי לפני החתימה על מתווה הגז.

"סבירות להפחתת מחיר הגז – לא גבוהה"

בשוק ההון הגיבו באדישות יחסית להחלטת בג"ץ. לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי, הדגיש כי "בג"ץ בסך הכל החליט לאפשר לדון בתובענה וזה חוזר למחוזי. אני מניח שמכאן ועד תביעה ייצוגית ונזק לשותפות תמר הדרך ארוכה מאוד".

אלה פריד, אנליסטית בכירה בתחום האנרגיה והגז בלאומי שוקי הון, אמרה כי "פונדמנטלית ותזרימית אין סבירות רבה כי יחול שינוי מהותי במחיר הגז עד לשינוי הצפוי בתחנת העדכון החוזית ב-2021. עם זאת, אף שמדובר בהחלטה פרוצדורלית בלבד, עצם פתיחת הזירה המשפטית שעלולה להישאר פתוחה שנים - ודאי אינה בגדר אירוע חיובי, כאשר כ-27% ממאגר תמר עדיין צריכים להימכר על פי המתווה בשנים הקרובות".

נועם פינקו, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות פסגות, ציין כי "מניית קבוצת דלק, דלק קידוחים וישראמקו מגיבות בשלילה לפסיקת בג"ץ שיאפשר לדון בתביעה הנגזרת כנגד תמר הגובה, לפי התובע, מחירים עודפים מחברת החשמל (מניית תמר פטרוליום לא ממש מגיבות אף שהן באותו המעמד של דלק לעניין התביעה).

"מדובר יהיה בתהליך משפטי ארוך מאוד ככל הנראה, וההנחות שלנו ושל השוק הן שהסבירות שיוביל להפחתה משמעותית במחיר הגז ולמעשה יבטל את מתווה הגז וכל החוזים שנחתמו היא לא גבוהה, מה גם שסביר שבכל מקרה מחיר הגז לחברת חשמל יופחת בעתיד בהתאם לחוזה הקיים. עם זאת, מדובר בוודאי בכאב ראש לא קטן לשותפויות ששוב יצרכו לעמוד בבמה ציבורית ולהצדיק את עצמן בפעם המי יודע כמה, כאשר ה'רעש' הזה בדרך כלל לא מועיל למניות", אמר פינקו.

גורם בשוק ההון, הפעיל גם בענף הגז, התייחס להחלטת בית המשפט העליון: "הדבר התמוה הוא שחברת חשמל לא נשאה ונתנה עם מאגרי כריש-תנין על חוזה התקשרות לגז טבעי. זאת, בעוד שמחיר הגז שלה מתמר גבוה בכ-50% מהמחיר שבו נמכר הגז ממאגר כריש לחברה לישראל. הרבה מדברים על תחרות, אך עושה רושם שלכאורה המאגרים כריש ותנין היו שמורים ל'מיוחסים' - בעיקר החברה לישראל - שייהנו ממחיר זול, בעוד שאנחנו נמשיך לשלם מחירים מופקעים. יותר מדי דברים עקומים נרקמו במתווה הגז, כאשר רבים מהם משרתים אינטרסים זרים - וכמעט אף אחד מהם לא משרת את האינטרס הציבורי. להערכתי, דברים עקומים סופם להתגלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker