החברה החדשה של ליפא וגולדשמידט נחשפת: אוורסט חיתום והנפקות

חברת החיתום החדשה של רפי ליפא וגל עמית תוביל את הנפקת האג"ח הקרובה של דה־זראסאי ■ בהמשך צפוי ארז גולשמידט להחזיק ב-49% ממניותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי ליפאצילום: באדיבות המצולם

פועלים אי.בי.אי היתה עד לאחרונה חברת החיתום הגדולה והפעילה בשוק. בשונה מאופן הבעלות על לאומי פרטנרס, החברה מוחזקת בשותפות בין בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%), ופועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק הפועלים (19.9%), שמתכוון כעת להגדיל את אחזקותיו לכ–30%. יו"ר החברה הוא רון ויסברג, מבעלי אי.בי.אי. קודם לאירועים מניית החברה היתה בראלי ארוך — היא עלתה תוך חמש שנים ב–450%.

בשבועות האחרונים עברה פועלים אי.בי.אי טלטלה, לאחר שמנהליה עזבו זה אחר זה. שרשרת האירועים החלה להתגלגל באוגוסט, אז החליטו צמד היועצים הפיננסיים רפי ליפא וגל עמית לסיים את שיתוף הפעולה שלהם עם פועלים אי.בי.אי בכל הנוגע להנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות. זאת, על רקע רצונם להקים חברת חיתום עצמאית, שתתחרה בפועלים אי.בי.אי.

ל–TheMarker נודע כי חברת החיתום החדשה של ליפא ועמית קורמת עור וגידים ותיקרא אוורסט חיתום והנפקות. החברה כבר פעילה כחברת הפצה, והגישה בקשת רישיון למרשם החתמים של רשות ניירות ערך. לפי רשם החברות, אוורסט נמצאת בבעלות מלאה של GRE השקעות ופיננסים (100%), שבעלי מניותיה בחלקים שווים הם ליפא ועמית. בהמשך, אוורסט תקצה מניות גם לגולדשמידט, שצפוי להחזיק ב–49% ממניותיה.

ארז גולדשמידטצילום: עופר וקנין

בינתיים, ליפא ועמית נערכים גם לבצע הפצה ראשונה של ניירות ערך באמצעות חברת החיתום החדשה. שלשום דיווחה חברת הנדל"ן האמריקאית דה־זראסאי על כוונתה לבצע גיוס אג"ח, למיחזור חובות קיימים, ובכלל זאת מיחזור אג"ח שהנפיקה בעבר. את ההנפקה תוביל אוורסט, לאחר שהנפקה קודמת של חברת הנדל"ן האמריקאית דה לסר, המיוצגת על ידי ליפא ועמית, בוצעה באמצעות לידר הנפקות.

על רקע סיום שיתוף הפעולה עם ליפא ועמית, פועלים אי.בי.אי פירסמה באוגוסט אזהרת רווח, שבה הודיעה כי הכנסותיה עלולות להיפגע משמעותית, מאחר שההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות אחראיות ל–50%–60% מהיקף פעילותה השנתי. מעט לאחר מכן הודיע גולדשמידט על עזיבתו, כשאליו הצטרפו שני הסמנכ"לים, נדב זיו ואילן מוסנאים. בכך למעשה פרשה כמעט כל ההנהלה הבכירה של פועלים אי.בי.אי.

ההחלטה של ליפא ועמית לפרוש משיתוף הפעולה עם פועלים אי.בי.אי קשורה באופן לא מפתיע בעיקר לעמלות השמנות בתחום ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, וכן לרצונם של ליפא ועמית להתרחב לתחום ההנפקות בישראל. בהנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות משולמת עמלת חתמים (1% מהיקף הגיוס), ועמלה ליועצים הפיננסים (2%–3% מהיקף הגיוס). הבעלות על חברת חיתום תאפשר להם לנגוס גם בנתח עמלות החיתום. העמלות הגבוהות סייעו לליפא ולעמית לצבור הכנסות של כ–150 מיליון שקל בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker