מאחורי הקלעים: הקרב הגדול בין לאומי להפועלים על מנהלי ההשקעות

פועלים אי.בי.אי מבצעת מחטף ומגייסת את עופר גרינבאום ושי נבו מהמתחרה - חברת החיתום של לאומי. בתגובה קפצה מניית פועלים אי.בי.אי ב-31% ■ השניים צפויים לקבל אופציות ל-5% מפועלים אי.בי.אי, ו-10% נוספים יוקצו לבנק הפועלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה בתל אביב. בשוק מחכים כעת לצעד של לאומיצילום: בלומברג

זה כמה שבועות, שוק ההון הישראלי גועש ורוגש על רקע שינויים טקטוניים שמתרחשים בענף החיתום וההנפקות המקומי. השינויים בענף — שניחן גם בימים רגילים ביצרים, תחרות, אגו ותאווה לכוח — קשורים גם הפעם לכסף הגדול שמזיז הענף, לעמלות המשולמות לחברות החיתום ולשכר החתמים והיועצים בתחום, שהם מהפיננסיירים המתוגמלים ביותר בישראל.

אתמול נרשם פרק נוסף בסאגה, כשעופר גרינבאום וסגנו שי נבו, מנהליה של חברת לאומי פרטנרס חתמים, הודיעו ללאומי פרטנרס על התפטרותם, לקראת מעבר לפועלים אי.בי.אי. השניים יעברו בחודשים הקרובים לנהל את פועלים אי.בי.אי במקומו של המנכ"ל המתפטר, ארז גולדשמידט, ויתר חברי הנהלה של פועלים אי.בי.אי שפרשו בשבועות האחרונים. גרינבאום ונבו צפויים לקחת עמם חלק מהצוות שמכהן כיום בלאומי פרטנרס חתמים.

כבר בתחילת השבוע פורסם ב–TheMarker כי גרינבאום ונבו ניסחו טיוטה לתנאי העסקתם בפועלים אי.בי.אי, אך המעבר עוד לא סוכם אז באופן סופי. בתגובה למעבר הצפוי, מניית פועלים אי.בי.אי, שצנחה בכ–50% בתוך כחמישה שבועות מאז עזיבת גולדשמידט, זינקה אתמול ב–31%. בעקבות העלייה אתמול, שווי פועלים אי.בי.אי זינק ב–70 מיליון שקל ומגיע כעת ל–295 מיליון שקל, בהשוואה לכ–450 מיליון לפני הטלטלה.

החתמים הגדולים בשוק

שכר, בונוסים ומניות

גרינבאום ונבו הם מנהלי חיתום ותיקים. גרינבאום היה מנכ"ל לאומי פרטנרס מספטמבר 2008. לפני כן הוא היה משנה למנכ"ל פסגות לאומי פרטנרס חיתום, משנה למנכ"ל אפסילון חיתום וסמנכ"ל בכיר בדיסקונט חיתום. נבו היה משנה למנכ"ל לאומי פרטנרס מ–2008, ועבד בצמוד לגרינבאום בשנים האחרונות.

המעבר של בכירי לאומי פרטנרס לפועלים אי.בי.אי קשור, בעיקר, לשיפור בתנאי התגמול. אף שגרינבאום ונבו מועסקים בתאגיד עזר בנקאי, שאינו כפוף באופן חוקי למגבלות שכר הבנקאים בישראל (עד 2.5 מיליון שקל בשנה), שכרם בלאומי נגזר מתקרת השכר בבנק. כך, סביר להניח שלאורך זמן שכרם של מנהלי לאומי פרטנרס לא יעלה על שכרה של מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח.

בשונה מלאומי פרטנרס, שכר מנהלי החיתום בפועלים אי.בי.אי לא הוגבל, כך שמנהליו נהנו עד כה מעלות שכר גבוהה של עד כ–3–4 מיליון שקל בשנה. אף שבית ההשקעות מוגדר גוף פיננסי, הוא נהנה מגמישות גבוהה בהשוואה לזו של בנק, ויכול להציע למנהלי החיתום תנאי שכר טובים יותר מאלה שבלאומי, ואף מניות ואופציות בחברה.

ואכן, במסגרת הסכם ההעסקה החדש בפועלים אי.בי.אי, גרינבאום ונבו צפויים לקבל תגמול משמעותי יותר: הם ייהנו משכר חודשי בסיסי של 80 אלף שקל. כל אחד מהשניים יקבל מענק בשיעור של 5% מהרווח הנקי לפני מס של חברת החיתום, בגין התוצאות של 2018 — שיהיה מוגבל לסכום של עד 2.5 מיליון שקל, וכן 5% ממניותיה (פועלים אי.בי.אי חיתום הפרטית, החברה הבת של פועלים אי.בי.אי הציבורית). כמו כן כל אחד מהם צפוי לקבל אופציות הניתנות למימוש ל–2.5% ממניות פועלים אי.בי.אי הציבורית. פועלים אי.בי.אי שינתה את מדיניות התגמול, כך שגרינבאום ונבו יוכלו להשתכר יותר מ–3.5 מיליון שקל בשנה.

פועלים אי.בי.אי

לאומי פרטנרס חתמים היא חברה בת של לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, הנמצא בבעלות מלאה (100%) של הבנק. בדומה לקבוצות הבנקאות הגדולות בעולם, לאומי פרטנרס פועלת בהתאם למודל של Merchant Banking ומתמקדת בניהול תיק ההשקעות הריאליות של בנק לאומי בהיקף של כמה מיליארדי שקלים, בחיתום על מגוון רבדיו, בבנקאות להשקעות ובמחקר. יו"ר לאומי פרטנרס חתמים הוא ירון בלוך.

לאומי פרטנרס חתמים היא אחת מחברות החיתום המרכזיות בשוק, לצד פועלים אי.בי.אי, לידר הנפקות ודיסקונט חיתום. את 2017 צפויה לאומי פרטנרס חתמים לסיים בתוצאות שיא, עם הכנסות של כ–60 מיליון שקל. עזיבת החתמים לא תפרק את לאומי פרטנרס, אך היא תחליש אותה, לפחות נקודתית, ותיפגע ברווחיה וברווח של בנק לאומי. זאת, בתקופה שבה לאומי צפוי להיפרד ממקור הכנסות נוסף — חברת לאומי קארד.

בלוך התייחס אתמול להתפטרות של נבו וגרינבאום, וציין כי "גרינבאום ונבו ניהלו את פעילות החיתום והייעוץ של לאומי פרטנרס כעשור, והביאו אותה להישגים יוצאי דופן. לאומי פרטנרס תפעל למלא את החסר ולהשלים את צוות החיתום המעולה שלה, במטרה להמשיך ולהוביל בתחום זה, כחלק מפלטפורמת ה–Merchant Banking המובילה והייחודית שלה".

האסטרטגיה של לאומי

בלוך האמין לאורך השנים כי האסטרטגיה הנכונה עבור לאומי פרטנרס היא להחזיק בבעלות מלאה בחברת החיתום, כדי לשלב אותה במגוון פעילויות הקבוצה. אף שבלוך קרוב גם ברמה האישית לגרינבאום ולנבו, בסופו של דבר, המלה האחרונה בלאומי היא של רוסק עמינח, וכך גם בלוך לא הצליח למנוע את עזיבתם.

כעת יהיה מעניין לראות באיזה צעד תנקוט לאומי פרטנרס: אם תחפש מנהלים חדשים לניהול פעילות החיתום ותשתף אותם גם בבעלות על החברה; או לחלופין תתמזג עם אחת מחברות החיתום הפועלות בשוק. כך אחת האפשרויות היא שלאומי פרטנרס תצרף אליה את צוות החיתום של אפסילון בראשות אייל גרינבאום, אחיו התאום של עופר גרינבאום.

בכיר בשוק החיתום התייחס למהלך שביצעה פועלים אי.בי.אי ואמר: "בסך הכל המהלך היה הגיוני ונכון. אי.בי.אי היו חייבים להציל את עצמם אחרי הנפילה במניה. הם הצליחו למצוא מנהלים חדשים וגם לפגוע במתחרה גדולה — לאומי פרטנרס. אני מעריך שעכשיו תהיה מלחמה על הלקוחות. רוב הלקוחות אינם לקוחות שבויים — פרט לחלק מהלקוחות של לאומי פרטנרס שמחויבים לעבוד עם לאומי פרטנרס. האם עופר ושי ייקחו לקוחות ללאומי? הכל כבר יכול להיות, בדיוק כמו שגולדשמידט עשוי לקחת אתו לקוחות מפועלים אי.בי.אי. נראה, שהחתמים כיום כבר לא סופרים את הבנקים, ולא משנה אם אתה לאומי או הפועלים".

יש רשימה ארוכה של לקוחות שלפחות על חלקם יהיה מאבק בין הצדדים. הרשימה כוללת, בין השאר, את הלקוחות הישראליים הבולטים של לאומי פרטנרס כמו קבוצת החברות של משפחת זלקינד, קבוצת שנידמן, החברה לישראל, בזן וקבוצת שלמה. באי.בי.אי מרבית הלקוחות הגדולים, כמו חלק מהחברות של קבוצת יורוקום, כיל, מליסרון ואחרים, היו קשורות יותר לבנק הפועלים ופחות לגולדשמידט, שאליו יותר קשורות חברות בעלות היקף פעילות קטן יותר.

מטפסים על האוורסט

פועלים אי.בי.אי היתה עד לאחרונה חברת החיתום הגדולה והפעילה בשוק. בשונה מאופן הבעלות על לאומי פרטנרס, החברה מוחזקת בשותפות בין בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%), ופועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק הפועלים (19.9%), שמתכוון כעת להגדיל את אחזקותיו לכ–30%. יו"ר החברה הוא רון ויסברג, מבעלי אי.בי.אי. קודם לאירועים מניית החברה היתה בראלי ארוך — היא עלתה תוך חמש שנים ב–450%.

בשבועות האחרונים עברה פועלים אי.בי.אי טלטלה, לאחר שמנהליה עזבו זה אחר זה. שרשרת האירועים החלה להתגלגל באוגוסט, אז החליטו צמד היועצים הפיננסיים רפי ליפא וגל עמית לסיים את שיתוף הפעולה שלהם עם פועלים אי.בי.אי בכל הנוגע להנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות. זאת, על רקע רצונם להקים חברת חיתום עצמאית, שתתחרה בפועלים אי.בי.אי.

ל–TheMarker נודע כי חברת החיתום החדשה של ליפא ועמית קורמת עור וגידים ותיקרא אוורסט חיתום והנפקות. החברה כבר פעילה כחברת הפצה, והגישה בקשת רישיון למרשם החתמים של רשות ניירות ערך. לפי רשם החברות, אוורסט נמצאת בבעלות מלאה של GRE השקעות ופיננסים (100%), שבעלי מניותיה בחלקים שווים הם ליפא ועמית. בהמשך, אוורסט תקצה מניות גם לגולדשמידט, שצפוי להחזיק ב–49% ממניותיה.

בינתיים, ליפא ועמית נערכים גם לבצע הפצה ראשונה של ניירות ערך באמצעות חברת החיתום החדשה. שלשום דיווחה חברת הנדל"ן האמריקאית דה־זראסאי על כוונתה לבצע גיוס אג"ח, למיחזור חובות קיימים, ובכלל זאת מיחזור אג"ח שהנפיקה בעבר. את ההנפקה תוביל אוורסט, לאחר שהנפקה קודמת של חברת הנדל"ן האמריקאית דה לסר, המיוצגת על ידי ליפא ועמית, בוצעה באמצעות לידר הנפקות.

על רקע סיום שיתוף הפעולה עם ליפא ועמית, פועלים אי.בי.אי פירסמה באוגוסט אזהרת רווח, שבה הודיעה כי הכנסותיה עלולות להיפגע משמעותית, מאחר שההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות אחראיות ל–50%–60% מהיקף פעילותה השנתי. מעט לאחר מכן הודיע גולדשמידט על עזיבתו, כשאליו הצטרפו שני הסמנכ"לים, נדב זיו ואילן מוסנאים. בכך למעשה פרשה כמעט כל ההנהלה הבכירה של פועלים אי.בי.אי.

ההחלטה של ליפא ועמית לפרוש משיתוף הפעולה עם פועלים אי.בי.אי קשורה באופן לא מפתיע בעיקר לעמלות השמנות בתחום ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, וכן לרצונם של ליפא ועמית להתרחב לתחום ההנפקות בישראל. בהנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות משולמת עמלת חתמים (1% מהיקף הגיוס), ועמלה ליועצים הפיננסים (2%–3% מהיקף הגיוס). הבעלות על חברת חיתום תאפשר להם לנגוס גם בנתח עמלות החיתום. העמלות הגבוהות סייעו לליפא ולעמית לצבור הכנסות של כ–150 מיליון שקל בשנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker