מחיר למשתכן וחוסר וודאות? ירידה בביקוש למשכנתאות באוגוסט

בסה"כ העמידו הבנקים במהלך אוגוסט 6,573 הלוואות לצורך רכישת דירות - מתוכן 772 למטרות השקעה, לעומת 1,153 משכנתאות למטרות השקעה באוגוסט 2016 - ירידה של 33%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ייעוץ למשכנתא
ייעוץ למשכנתאצילום: עופר וקנין

במהלך אוגוסט האחרון נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.67 מיליארד שקל - ירידה של כ-8.7% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו ביולי. מדובר בירידה של כ-15% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו בידי הציבור באוגוסט המקביל ב-2016.

זאת, בזמן שבמהלך יוני ויולי היקף המשכנתאות שניטלו בידי הציבור עלו קלות לרמות של 4.91 מיליארד שקל ו-5.11 מיליארד שקל בהתאמה. במהלך 8 החודשים הראשונים של השנה נטל הציבור משכנתאות בממוצע של כ-4.5 מיליארד שקל.

מתעניינים בהשקעות בתחום הנדל"ן? לניתוח ביצועי חברות הענף הנסחרות בתל אביב לחצו כאן

בסה"כ העמידו הבנקים במהלך אוגוסט 6,573 הלוואות לצורך רכישת דירות - מתוכן 772 למטרות השקעה, לעומת 1,153 משכנתאות למטרות השקעה באוגוסט 2016 - ירידה של 33%. המשכנתא המוצעת באוגוסט הסתכמה ב-710,000 שקל.

עמית קמינסקי, מנכ"ל חברת הייעוץ AMG משכנתאות, התייחס לירידה בביקוש באוגוסט והסביר כי "נתוני בנק ישראל אמנם מראים על ירידה בביקוש למשכנתאות, אולם לא בהכרח קיימת ירידה בביקוש אמיתי לדירות".

לפי קמינסקי, הירידה נובעת משלוש סיבות עיקריות: אלפי יחידות הדיור של זוכי מחיר למשתכן הוציאו משוק המשכנתאות זוגות צעירים רבים שאמנם רכשו דירות על הנייר, אולם המסירה תהיה עוד שנים ארוכות, ורק אז יילקחו המשכנתאות; ירידה בכמות התחלות הבנייה בשל חוסר הוודאות גורמת לכך שיש מחסור בהיצע, דבר המשתקף בירידה בכמות העסקות, וכתוצאה מכך במספר הלוואות המשכנתא; ירידה בכמות המיחזורים – כתוצאה מהריביות הגבוהות של המשכנתא בשנה האחרונה, חלה ירידה משמעותית בהיקף המיחזורים, והדבר משתקף בהיקף הכולל של המשכנתאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker