בנק הפועלים מגדיל את חלקו בפועלים אי.ב.אי ל-30%

במקביל להכרזה על מעבר בכירי לאומי פרטנרס חתמים לפועלים אי.בי.אי, הבנק החליט להגדיל ב-10% את אחזקותיו בחברת החיתום ■ המהלך ייעשה במחירים שדומים לשווי שוק הנוכחי של פועלים אי.בי.אי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר

במקביל לשינויים הפרסונליים ב פועלים אי.בי.אי , בנק הפועלים , שמנוהל על ידי אריק פינטו, מגדיל את אחזקותיו בחברת החיתום. בשלב הראשון יגדיל הבנק את האחזקה בכ-10% - מ-19.9% ל-30% - במחירים שדומים לשווי השוק הנוכחי של פועלים אי.בי.אי.

תחום החיתום והפצת ניירות ערך הוא נישה יחסית צרה בשוק ההון, ולעיתים, בשל פעילות האשראי, הוא טומן בחובו גם ניגודי עניינים פוטנציאליים עבור הבנקים. ואולם לצד זאת, בעולם של רגולציה נוקשה; שבאה לידי ביטוי בדרישות הון, בריבית נמוכה ובגורמים נוספים שפוגעים ברווחיות; הבנקים - בעיקר לאומי ודיסקונט - הגדילו את פעילות ההשקעות רהיאליות, בנקאות להשקעות וחיתום. ההגדלה הזאת נעשית כאלטרנטיבה  למקורות הכנסה מהפעילות הבנקאות המסורתית.

עד עכשיו בנק הפועלים לא נהנה מהרווחים של פועלים אי.בי.אי, וגם בשנה חזקה כמו 2017, הבנק צפוי ליהנות בגין חלקו מרווח של כ-10 מיליון שקל בלבד. במקביל הוא חשוף לסיכוני מוניטין ולסיכונים עסקיים שנלווים לפעילותה של פועלים אי.בי.אי, שבדו"חותיה מתנוסס באופן בולט לוגו של הפועלים.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
אריק פינטו

להבדיל מהמנכ"ל הקודם של הפועלים, ציון קינן, שהיה מעורב בפעילות החיתום - פינטו, שנכנס לתפקיד באוגוסט 2016, לא היה מעורב בתחום עד כה. הצורך במציאת מקורות הכנסה חדשים - צורך שרק יגבר עם מכירת חברת כרטיסי האשראי ישראכארט (98.2%) - גורם גם לפינטו לשקול להגדיל את פעילות החיתום ולהעניק תקציב גדול יותר לפעילות השקעות ריאליות של פש"ה, שתורמת כיום לרווחי הפועלים סכומים נמוכים מאוד - עד כמה עשרות מיליוני שקלים בודדים.

אמנם ישנם גם גופים, כמו לידר שוקי הון, שפועלים בתחום החיתום ומצליחים להסתדר גם ללא תמיכה מהותית של בנק (לידר הנפקות מוחזקת ב-20% על ידי הבינלאומי), אך עדיין - הכוח, הקשרים וההון של בנק גדול עשויים לתת דחיפה משמעותית נוספת לפעילות של פועלים אי.בי.אי החדשה, שתהנה גם מכך שחלק מלקוחות לאומי פרטנרס חתמים יעברו אליה כעת.

האתגר: לשכנע את הפועלים לתמוך ולגבות

כאן יהיה האתגר הגדול של גרינבאום ונבו - שיחלו לנהל את פועלים אי.בי.אי - לשכנע את ראשי הפועלים לתת את התמיכה והגיבוי לפעילות החיתום. זאת, כפי שעשו בבנק לאומי בלוך ופרופ' דני צידון (עד לאחרונה יו"ר לאומי פרטנרס ומשנה למנכ"ל בנק לאומי), שהצליחו לשכנע את מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, לתת תמיכה ועצמאות לכל הפעילויות של לאומי פרטנרס.

במהלך 4.5 השנים האחרונות יצרה לאומי פרטנרס רווח מצטבר של כ-1.2 מיליארד שקל - יותר מ-10% מרווחי קבוצת לאומי. הרווחים הללו סייעו לבנק לאומי לקזז את ההוצאות הכבדות של מיליארדי שקלים בעקבות חקירת מס בארה"ב והתחייבויות אקטואריות לעובדים. הרווחים נוצרו בעיקר ממימוש של השקעות ריאליות כמו מובילאיי, כביש 6, דליה אנרגיות, סופר פארם, נתח מאבגול, ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, אלקטרה מוצרי צריכה ועוד.

עופר גרינבאום עם שי נבוה
עופר גרינבאום ושי נבוצילום: דודו בכר

אל חלק מההשקעות הללו ואחרות הגיעה לאומי פרטנרס בזכות הקשרים של פעילות החיתום שלה, שלהבדיל מההשקעות לא מצריכה ריתוק הון. כך בוצעו בשנים האחרונות השקעות במימון ישיר, נילית, תחנות כוח של רפק, באר טוביה, כביש 6, סינמה סיטי, אאורה; ובהעמדת הלוואות מזנין (הלוואות גישור בעלות מאפייני סיכון ותשואה גבוהים יותר) לפרויקטי נדל"ן בישראל וארה"ב.

בנוסף לכך, בנק לאומי ארה"ב קיבל לקוחות חדשים כמו חברות נדל"ן אמריקאיות, שאת גיוסי החוב ומניות בכורה שלהן בת"א מובילה לאומי פרטנרס חתמים. מדובר בין השאר בווינזדור קפיטל, שגייסה לאחרונה אג"ח בת"א של כ-500 מיליון שקל; וענקית הנדל"ן  CIM, שאמורה בקרוב להנפיק מניות בכורה בת"א בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים.

הרווחים הגבוהים הגדילו את הונה העצמי של לאומי פרטנרס ליותר מ-1.5 מיליארד שקל. הגידול בהון, הניסיון שנצבר, הגיבוי מרוסק עמינח ויכולת לזכות במנדטים להובלת עסקות בשל היותה חברה בת של גוף גדול וחזק כמו בנק לאומי - כל אלה מאפשרים ללאומי פרטנרס ליהנות מחוזק שלא קיים כיום באף גוף בנקאי ישראלי שעוסק בהשקעות ריאליות ובחיתום.

הדבר איפשר ללאומי פרטנרס לתת התחייבות חיתומית בהנפקות גדולות שמובילה לאומי פרטנרס חתמים, כמו במקרה של או.פי.סי אנרגיה, ובהתאם לכך ליהנות מעמלות גבוהות של כ-15 מיליון שקל וכן לתמוך בהנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות באמצעות רכישת אג"ח שלהן, כפי שהיה בוינזדור.

עם זאת, לא תמיד שיתוף הפעולה הזה הביא לתוצאות המקסימליות, כפי שהיה בהנפקות של חברות כמו אירונאטיקס, שאם מנייתה לא תעלה, השקעה של כ-53 מיליון שקל שבוצעה עלולה להניב הפסד שיקזז עמלות של כ-8 מיליון שקל שקיבלו החתמים בגין הובלת ההנפקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker