שפיר הנדסה זכתה ב-178 מיליון שקל בהסכם פשרה עם נתיבי ישראל

הפרויקט העיקרי שבגינו נוהלה הבוררות הוא כביש עוקף קריות ■ הפשרה מסיימת הליך משפטי שהחל ב-2014

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש עוקף קריות. חברת שפיר, זכיינית הכביש, הגישה תביעה
על סך 800 מיליון שקל
יורם גביזון

חברת שפיר הנדסה זכתה בתשלום של 178 מיליון שקל בהסכם פשרה שנחתם עם חברת נתיבי ישראל. הפשרה מסיימת הליך משפטי שניהלו השתיים בנוגע לפרויקט כביש עוקף קריות ו-2 פרויקטי תשתית קטנים יותר, איכסל ונחל ערוגות, שהועברו לבוררות של השופט בדימוס אליהו וינוגרד.

הפרויקט העיקרי שבגינו נוהלה הבוררות הוא כביש עוקף קריות. שפיר ניהלה פרויקט זה במתכונת של תכנון והקמה (Build Design) וסלילתו הושלמה ב-2013. החברה הגישה במארס 2014 תביעה נגד נתיבי ישראל על סכום של 554 מיליון שקל בגין עשרות שינויים ועבודות נוספות שאותן נדרשה לבצע בפרויקט, שלא היו כלולים במסגרת החוזה המקורי עם נתיבי ישראל, ובגין סכומים שעוכבו. נתיבי ישראל מצדה הגישה תביעות נגדיות ותביעות להשבה בסכום של 220 מיליון שקל.

בעקבות מספר פסקי בוררות חלקיים שהוציא וינוגרד ממארס 2015 ועד למארס 2017 החלו דיונים ישירים בין הצדדים על פשרה שנחתמה שלשום. כחלק מהסכם הפשרה נקבעו הוראות בנוגע לעבודות בדק, ערבויות ומנגנון לבירור מחלוקות. שפיר מציינת שהשפעת הפשרה על הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2017 תיגזר בין השאר מהסכומים שתשלם שפיר לקבלני משנה בפרויקטי התשתית; מהתחייבות שנתנה לשפות את נתיבי ישראל במקרים מסוימים; מהתחייבויות לביצוע עבודות בדק בפרויקטים אלו; וכן מהעובדה שחלק מסכום הפשרה כבר הוכר בדו"חות הכספיים של החברה.

שפיר פועלת ב-4 תחומי פעילות עיקריים: תשתיות - ביצוע פרויקטים של הקמת תשתית ומבנים בישראל כולל בניית גשרים, מחלפים, סלילת כבישים, עבודות ימיות, בנייה ציבורית ובנייה מסחרית; זכיינות - הקמה והפעלה של פרויקטים שממומנים על ידי המגזר הפרטי במקום מימון ממשלתי במתכונת PPP ,BOT ו-PFI; תעשייה - החברה מייצרת, מוכרת ומשנעת חומרי גלם לענפי הבנייה והתשתיות כולל חומרי מחצבה, בטון ואלמנטים טרומיים; וייזום, תכנון, בנייה ושיווק של דירות למגורים.

שפיר, שבשליטת חן, גיל, ישראל והראל שפירא (17.3% לכל אחד) הרוויחה 128 מיליון שקל במחזור של 1.7 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2017. זאת, בהשוואה לרווח של 120 מיליון שקל במחזור של 1.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2016. החברה נסחרת בשווי של 4.3 מיליארד שקל לאחר עלייה של 66% ב-12 החודשים האחרונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker