ועדת ברודט עושה חצי עבודה

הוועדה מציעה להעלות את גיל הפרישה מצה"ל רק ל-57, לעומת גיל פרישה של 67 עבור שאר האזרחים - אם כבר מתקנים, למה לא עד הסוף?

טל לוי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-2004 נפל דבר בישראל: גיל הפרישה הועלה. הוחלט שהגברים יפרשו בגיל 67 ולא בגיל 65, והנשים יפרשו גם הן בגיל 67 במקום בגיל 60. בסקירה שהגישה המחלקה הכלכלית בכנסת לקראת ההצעה נכתב כי ההצעה היא חלק ממגמה שקיימת במדינות מערביות רבות של העלאת גיל הפרישה לפנסיה, "בשל עלייה בתוחלת החיים של האוכלוסייה ומסיבות כגון ירידה בשיעור הילודה ועליית שיעור המבוגרים ביחס לכלל האוכלוסייה".

כמה זה עולה לנו? מדינת ישראל הוציאה 1.5 מיליארד שקל בראשית שנות ה-90, אולם ב-2007 הגיע התקציב ללא פחות מ-4.2 מיליארד שקל. באוצר מעריכים שהתקציב יעמוד על כ-5 מיליארד שקל בתוך שנים ספורות, מאחר שבכל שנה גדלות ההוצאות ב-200 מיליון שקל.

עד 2003 הנהיג צה"ל פנסיה תקציבית, כך שכל איש קבע שפרש בגיל 46 נהנה מפנסיה שהוצאה ישירות מתקציב המדינה. הסכמי השכר האלה תקפים לעשרות שנים בעתיד, אך כיום עבר הצבא לפנסיה צוברת - הסדר לפיו איש הקבע מפריש סכום חודשי שמצטבר לשנות הפרישה. למרות הרפורמה בתחום הפנסיה, גיל הפרישה נותר נמוך להפליא, בעיקר ביחידות העורף.

נראה כי יש הסכמה כללית כי חיילי השטח צריכים לפרוש בגיל מוקדם יותר, שכן שהייה בשטח אינה אפשרית למשך שנים כה רבות. ואולם, הדרג הלוחם הוא רק כ-20% מהצבא. 80% האחרים הם אנשי עורף: עובדי מודיעין, טבחים, נהגים, עובדי שלישות, פקידים, עובדי מנהלה, אנשי תחזוקה, כלכלנים, מהנדסים, אנשי מחשבים ויועצים. הציבור הרחב הזה עושה עבודה דומה להפליא לזו של בעלי תפקידים דומים במגזר הפרטי, אלא שהוא זכה עד היום לבונוס נהדר: לפרוש 21 שנים לפני כולם. לפי הצעת ועדת ברודט, הבונוס הזה עומד להצטמצם - אבל רק בחצי, שכן גיל הפרישה יהיה 57 במקום 67 עבור שאר האזרחים.

האם יש לכך סיבה אמיתית? ממש לא. זו תוצאה של סיאוב ובינוניות וקרבה לצלחת, כלומר לכיס העמוק של המדינה. יש אנשים שנאלצים לעבוד עד גיל 67, ויש כאלה שזוכים לפרוש בשיא אונם "לעסקים פרטיים" - תוך שהם ממשיכים למצוץ את הקופה הציבורית למשך עשרות שנים. הרי אם איש קבע לא מסוגל לתפקד בגיל 60, ודאי שגם עובד פרטי אינו יכול לעשות זאת; ואם מחליטים בישראל שכל עובד מסוגל לתפקד עד גיל 67 - אמור הדבר לחול על כל העובדים, ולא רק על קבוצה ללא לובי חזק. טוב עושה ועדת ברודט שמעלה את גיל הפרישה, אבל אם כבר קיימת רפורמה, למה לא ללכת איתה עד הסוף? למה לא להשוות את גיל הפרישה במגזר הציבורי ובצבא לגיל הפרישה במגזר הפרטי, וליצור שוויון?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker