כמה באמת יפסידו השותפות בתמר מ-7 ימים של אי אספקת גז ו-20 ימי שיפוץ?

לפי קצב המכירות במחצית הראשונה של 2017, היקף ההכנסות של השותפות במאגר תמר צפוי לעמוד השנה על כ-1.56 מיליארד דולר ■ התקלה באסדה והשיפוץ המתוכנן עשויים לגרוע כ-2.7% מההכנסות השנתיות של השותפות בתמר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמר
צילום: תומר אפלבאום

אספקת הגז ממאגר תמר למשק נעצרה מאז ראש השנה, בעקבות סדק שהתגלה בצנרת הפליטה באסדה. במוצאי שבת דיווחה דלק קידוחים - שמחזיקה בכ-22% מהזכויות במאגר תמר באופן ישיר – כי הפסד ההכנסות נטו כתוצאה מהתקלה יסתכם בכ-3.5 מיליון דולר, שהם 15 מיליון דולר לכלל השותפות בתמר.

הדיווח של דלק קידוחים מתבסס על כך שהתקלה אירעה בימים שבהם השותפות בתמר התכוונו ממילא לחתוך את אספקת הגז במחצית – בעקבות עבודות שדרוג תשתיות שתיכננה המפעילה, נובל אנרג'י . עבודות השדרוג תוכננו לספטמבר-אוקטובר והן אמורות להימשך כ-20 ימים בשני פרקי זמן. בכל אחד מפרקי הזמן יוזרם גז טבעי באמצעות צינור הולכה אחד בלבד מתוך שניים.

התקלה הלא צפויה באסדת ההפקה של תמר אמנם גרעה הכנסות נטו (כלומר, לאחר ניכוי תמלוגים לצדדים שלישיים ולמדינה) של כ-15 מיליון דולר. ואולם, בעקבות עבודות השדרוג, כלל השותפות צפויות לאבד הכנסות נוספות בסכום של כ-27 מיליון דולר. כלומר, ברבעונים השלישי והרביעי של 2017, השותפות בתמר צפויות לאבד הכנסות כוללות של קרוב ל-42 מיליון דולר.

רווח של מיליארד דולר בשנה

אובדן ההכנסות של כ-42 מיליון דולר מגלם הפסד של 2.7% בלבד מההכנסות הצפויות של השותפות בתמר השנה – כ-1.56 מיליארד דולר (לאחר תמלוגים), וזאת בהתאם לקצב המכירות במחצית הראשונה של השנה - כ-780 מיליון דולר. לפי תחשיב גס, על כל יום שבו מופסקת הזרמת הגז מתמר למשק, השותפות מפסידות 4.2 מיליון דולר. לפי דלק קידוחים, מדובר בסכום לא מהותי.

כפי שפורסם ב-TheMarker, אומדן הרווח הנקי (להבדיל מההכנסות) של כלל השותפות בתמר ל-2017 עומד על סכום שיא של כמיליארד דולר, לאחר הוצאות שונות שכרוכות בתפעול ומימון הפרויקט. האומדן מבוסס על התוצאות הכספיות שפירסמה ישראמקו , השותפה (28.75%) במאגר תמר, למחצית הראשונה של השנה. הרווח הנקי המוערך מגלם שולי רווח גבוהים מאוד של כ-65% מהכנסות הצפויות, בהתאם לקצב במחצית הראשונה.

"פעולות התיקון נעשות ללא הרף"

תמר הוא ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל. המאגר החל לספק גז במארס 2013, ולאחרונה גם החל ביצוא גז לירדן. המאגר מוחזק כיום בידי נובל אנרג'י האמריקאית (32.5%), ישראמקו (28.75%), דלק קידוחים (22%), תמר פטרוליום (9.25%), אלון גז (4%) והראל וקרן תש"י (3.5%). בהתאם למתווה הגז שנחתם עם המדינה, נובל מחויבת לדלל את אחזקותיה ל-25% בתוך 5 שנים, ואילו דלק, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, מחויבת למכור את כלל זכויותיה.

במועד גילויו הכיל תמר כ-310 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי, כולל מאגר הלוויין תמר SW. בנוסף, במאגר 13 מיליון חביות קונדנסט, שהוא חומר לוואי להפקת הגז, המשמש לזיקוק נפט מסוג ברנט. מאז תחילת ההפקה כבר סיפק המאגר גז בהיקף של כ-40-35 BCM למשק, כך שתכולתו הידללה. עם זאת, לפני מספר חודשים עודכנה כמות הרזרבות במאגר מעלה ב-13%, בהתאם למידע שהתקבל בקידוח חדש ("תמר 8"), כך שהשותפות מעריכות כיום שכמות הגז עומדת על כ-318 מיליארד מ"ק (BCM) ו-14.6 מיליון חביות קונדנסט.

מי שמובילה את פעולות תיקון התקלה בפלטפורמת ההפקה של תמר היא נובל אנרג'י, מפעילת המאגר (Operator). בכלל זאת, נובל אחראית על ניהולו השוטף של הפרויקט, איסוף התשתית הגיאולוגית הנדרשת לביצוע קידוחים, ביצועי הקידוחים, התקשרות עם קבלנים ורכישת הציוד המכאני. על רקע התקלה, בנובל אנרג'י החליטו לשלוח לישראל את סגן נשיא החברה, קית' אליוט, שהגיע לישראל לביקור קצר במהלך החג וכבר עזב.

היום עדכנו השותפות התמר כי "צוותי נובל אנרג'י ביחד עם שותפות תמר עומדים בקשר שוטף מול גורמי הממשלה הרלוונטים ומעדכנים אותם ביחס להליך הטיפול בתקלה שנתגלתה ביום חמישי על אסדת תמר. הליך הטיפול בתקלה מתקדם ונעשה בהתאם ללוחות הזמנים, הגדרות והיעדים שסוכמו על ידי שותפי תמר בהמלצת נובל אנרג'י. כל הפעולות נעשות ללא הרף מתוך מחויבות ראשונה במעלה לבטיחות, להשלמת התיקון במהירות האפשרית וחידוש אספקת הגז הסדירה מהמאגר".

"אלמלא המציאות של ספק יחיד – התקלה היתה זניחה"

אלה פריד, אנליסטית בכירה לתחום האנרגיה והגז בלאומי שוקי הון, התייחסה היום לתקלה במאגר תמר: "על פניו נראה כי התקלה בצינור הפליטה, שהתרחשה במהלך עבודות התחזוקה, היתה יכולה להיחשב לזניחה, אלמלא המציאות של ספק יחיד של גז טבעי במשק הישראלי. יתר על כן, המשק ערוך ומצוי בכל תקופת עבודות התחזוקה בפעילות לפי תקנות שעת חירום, הן בהקצאות הגז והן בהכנות לצמצום האספקה.

"מבחינתנו, בשלב זה האירוע זניח, והשאלות שעולות לבחינה טכנית קשורות מין הסתם לבלאי ולנצילות הגבוהה מאוד בשעות ביקושי שיא. להערכת הגורמים המקצועיים, נראה כי שאלות אלה אינן רלוונטיות להתנהגות המאגר וקידוחי העומק, אלא רק לאותו צינור בפלטפורמה. בשלב זה מדובר באירוע שאינו מהותי כלכלית, שכיח בעולם הנפט והגז, ומדווח במלוא החומרה  בשל המרכזיות של תמר כמאגר יחיד במשק הישראלי".

לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי ציין כי בהיבט הפגיעה בהכנסות – סך הפגיעה לשותפויות תמר (100%), כולל אובדן הכנסות עלויות תיקון ובהתחשב בתמלוגים למדינה, מוערכת בכ-20 מיליון דולר. לדבריו, "במונחי כמויות למשק מדובר על ירידה של כ- BCM 0.1, באספקה השנתית. או במילים פשוטות, על הנייר לא מדובר בעניין מהותי כל כך.

"במבט להמשך השבוע צריך לשים לב לעמידה בלוח הזמנים של התיקון, שכן התארכות התקלה עשויה להכניס את משק החשמל ללחץ ואולי אפילו להביא לדרישה לפיצוי מצד הלקוחות הגדולים", אמר לובלין.

ביחס לתמחור מניות הגז בבורסה, לובלין ציין כי עוד לפני התקלה "היינו סבורים כי מניות תמר היו מתומחרות כמעט במלואן. נוכח הכותרות שהנושא יתפוס בימים הקרובים צפוי להיווצר לחץ על המניות, ואנו ממליצים להמתין ולא להגדיל חשיפה בנקודת הזמן הנוכחית לפחות עד לתיקון התקלה והתבהרות ההשלכות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker