פועלים אי.בי.אי פנתה לעופר גרינבאום ושי נבו מלאומי פרטנרס לניהול חברת החיתום

הצדדים דנו בתנאים האפשריים להצטרפותם ■ עם זאת, ככל הנראה גרינבאום ונבו אינם מתכוונים לעזוב את לאומי פרטנרס, ומנצלים את המצב החדש בשוק החיתום לשיפור בתנאי העסקתם ■ מפועלים אי.בי.אי, גרינבאום ונבו לא נמסרה תגובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר גרינבאוםצילום: עופר וקנין

בפועלים אי.בי.אי ממשיכים בניסיונות למנות הנהלה חדשה לחברת החיתום, במקומו של המנכ"ל המתפטר ארז גולשמידט ויתר מנהלי החיתום שפרשו. ל-TheMarker נודע כי פועלים אי.בי.אי, שמנוהלת כיום על ידי היו"ר רון ויסברג והיועץ המשפטי ירון מוזס, פנתה למנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים, עופר גרינבאום וסגנו שי נבו לניהול פעילות החיתום. הצדדים דנו בתנאים האפשריים להצטרפותם, ומקור טען בפני TheMarker כי אף נכתבה טיוטה לתנאי העסקתם.

עם זאת, ככל הנראה גרינבאום ונבו אינם מתכוונים לעזוב את לאומי פרטנרס – מחברות החיתום המרכזיות בשוק - ומנצלים את המצב החדש בשוק החיתום לשיפור בתנאי העסקתם בלאומי. גרינבאום ונבו אינם כפופים באופן רשמי למגבלות שכר הבנקאים (שכר של 2.5 מיליון שקל בשנה), אך בדומה ליתר בכירי לאומי, שכרם נגזר מתקרת השכר בבנק. לעומת זאת, מנהלי החיתום בפועלים אי.בי.אי נהנו עד כה מעלות שכר גבוהה של כ-3.5 מיליון שקל בשנה.

גרינבאום מכהן בתור מנכ"ל לאומי פרטנרס מאז ספטמבר 2008. לפני כן כיהן כמשנה למנכ"ל פסגות לאומי פרטנרס חיתום, משנה למנכ"ל אפסילון חיתום וסמנכ"ל בכיר בדיסקונט חיתום. נבו מכהן כמשנה למנכ"ל לאומי פרטנרס מאז 2008, ועבד בצמוד לגרינבאום בכל השנים האחרונות, גם לפני לאומי פרטנרס. קודם לכן כיהן נבו כסמנכ"ל פסגות לאומי פרטנרס חיתום, סמנכ"ל אפסילון חיתום, סמנכ"ל דיסקונט חיתום בע"מ ורו"ח במשרד קוסט, פורר גבאי וקסירר.

פועלים אי.בי.אי - חברת החיתום הגדולה והפעילה בשוק – נמצאת בשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%), ופועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק הפועלים (19.9%). בשבועות האחרונים עברה פועלים אי.בי.אי טלטלה, לאחר שמנהליה הבכירים עזבו זה אחר זה. שרשרת האירועים החלה להתגלגל באוגוסט, אז החליטו צמד היועצים הפיננסיים רפי ליפא וגל עמית לסיים את שיתוף הפעולה עם פועלים אי.בי.אי בכל הנוגע להנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות. זאת, על רקע רצונם להקים חברת חיתום עצמאית, שתתחרה בפועלים אי.בי.אי.

שי נבוצילום: דודו בכר

ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות היו אחראיות לנתח מרכזי מהכנסותיה של פועלים אי.בי.אי בשנים האחרונות, כ-50%-60% בשנה. על רקע סיום השת"פ, פועלים אי.בי.אי פירסמה אזהרת רווח, שבה הודיעה כי הכנסותיה עלולות להיפגע משמעותית. מעט לאחר מכן גולדשמידט הודיע על עזיבתו, כשאליו הצטרפו שני הסמנכ"לים נדב זיו ואילן מוסנאים. בכך למעשה פרשה כמעט כל ההנהלה הבכירה של פועלים אי.בי.אי.

מניית פועלים אי.בי.אי הגיבה לאירועים בירידות חדות, ונפלה בתוך כחודש בכ-50%. שווי החברה עומד כיום על 230 מיליון שקל, בהשוואה לשווי של 450 מיליון לפני האירועים.

בבית ההשקעות אי.בי.אי, בניהולו של עדו קוק, החלו באיתור הנהלה חדשה לפועלים אי.בי.אי. כבר באוגוסט דווח ב-TheMarker כי נעשתה פנייה מאי.בי.אי לגרינבאום, במטרה שינהל את חברת החיתום. גרינבאום הכחיש בשעתו כי הוא במו"מ. בנוסף בפועלים אי.בי.אי שכרו מחדש את מני בן משה, שעבד בעבר כמנהל הנפקות בפועלים אי.בי.אי.

על רקע הטלטלה, לראשונה זה 15 שנה פועלים אי.בי.אי לא הובילה את גיוס ההון שביצע בנק הפועלים בתחילת ספטמבר (גיוס פרטי של כ-900 מיליון שקל מגופים מוסדיים). כמו כן גיוסים של חברות נדל"ן אמריקאיות, כדוגמת זו שביצעה חברת דה-לסר, הועברו לחתמים מתחרים.

גרינבאום ונבו סירבו להגיב לדברים. גם מפועלים אי.בי.אי לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker