יורם גביזון

בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא הבוקר צו מניעה נגד מכירת מתקן ההתפלה באשדוד. הצו הוצא לבקשתה של חברת ורידיס שבבעלות קרן אוקטרי (80% ) וקרן תשתיות ישראל (20%). שופט בית המשפט, קובי ורדי, קבע דיון ל-17 באוקטובר, ודרש מהחברות מנרב, מקורות, מקורות ייזום ושותפות מנרב-סדיט להפקיד בבית המשפט תגובה מגובה בתצהיר לצו המניעה שהגישה ורידיס, וזאת עד ל-2 באוקטובר.

ורידיס, שמיוצגת על ידי המשרדים אגמון ושות' ורוזנברג הכהן ושות', הגישה בשבוע שעבר בקשה לצו מניעה זמני לפיו על מקורות והחברה הבת מקורות ייזום להימנע מכל מו"מ או הסכם עם מנרב וסדיט הספרדית בנוגע למכירה שלא באמצעות מכרז של מתקן ההתפלה באשדוד. בית המשפט התבקש גם לתת צו ארעי, שמונע מו"מ או מכירה של המתקן עד לקיום דיון בבקשה לצו המניעה הזמני.

ורידיס ציינה בבקשתה שמדובר במקרה חמור וקיצוני שבו חברה ממשלתית, מקורות, מנסה פעם אחר פעם לחמוק מחובת המכרז שחלה עליה, וזאת למרות שהיא כפופה לחוק חובת המכרזים. ורידיס טוענת במכתבה שלמרות זאת מקורות ומקורות ייזום מנהלות מו"מ לא חוקי למכירת המתקן שלא בדרך של מכרז לשותפות מנרב-סדיט, על פי טענותיהן, האחראית לכישלון בהקמתו של המתקן. לדברי ורידיס מדובר במכירת חיסול מהירה על רקע הבוררות המתנהלת בין החברות בנוגע לכשלים במתקן ההתפלה.

ורידיס מזכירה ששותפות מנרב-סדיט, קבלן ההקמה של מתקן ההתפלה באשדוד, זכתה במכרז להקמת המתקן בפברואר 2009. זאת למרות שורידיס הגישה בזמנו עתירה, שבה הזהירה שהפרויקט עלול לקרוס בשל חוסר ניסיונם של החברים בשותפות - כפי שאכן קרה בפועל.

בבקשה לצו המניעה הזמני נכתב שבראשית 2017 נודע שמתקן ההתפלה באשדוד נחל כישלון חרוץ, וכי הוא סובל מתקלות חוזרות ונשנות ולמעשה פועל ללא היתר הפעלה קבוע, שנתיים לאחר המועד המתוכנן. בעקבות זאת התפעול השוטף של המתקן הפסדי, ומקורות ייזום חויבה על ידי משרד האוצר בקנסות של מאות מיליוני שקלים בגין האיחורים במסירת המתקן ואי העמידה בתכניות הייצור. זאת מאחר שהמתקן אינו מסוגל לספק 100 מיליון מ"ק בשנה כמתחייב בהסכם הזיכיון, ומקורות נאלצה למחוק את השקעתה במתקן ואף החלה בהליכים משפטיים נגד שותפות מנרב-סדיט.

על רקע כישלון הפרויקט וחוסר היכולת של המקימות לעמוד בהתחייבויותיהן, צריכות כעת מקורות ומקורות ייזום למכור את מתקן ההתפלה. לצורך העניין נפגשו נציגי החברות עם 15 גורמים שונים במשק, כולל נציגיה של ורידיס. בפגישה שהתקיימה ב-26 ביוני 2017 הביעה ורידיס עניין ורצון מפורש להשתתף בכל הליך תחרותי למכירת המתקן, תוך שהיא מפרטת את היקף ניסיונה המקצועי ויכולותיה הפיננסיות האיתנות. ורידיס מציינת שבמהלך הפגישה נמסר לנציגיה שבכוונת מקורות לפתוח חדר מידע עד לסוף אוגוסט 2017, שבו יוצגו הנתונים הרלוונטיים למכירת מתקן ההתפלה. אולם לתדהמתה למדה ב-14 באוגוסט 2017 מהתקשורת שמקורות מנהלת מו"מ עם מנרב-סדיט, וזאת למרות שפניות רבות אליה שבהן התבקשה קבוצת מקורות להצביע על סעיף פטור רלוונטי שמאפשר לה לסטות מחוק חובת המכרזים - העלו חרס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker