נוברטיס מינתה את קרן חרובי שניר למנהלת מיזוגים ורכישות

חרובי שניר, לשעבר סמנכ"לית בכירה במחלקת פיתוח עסקים הגלובלית בטבע, תהיה כפופה לראש מחלקת הפיתוח העסקי של נוברטיס ■ החברה מעוניינת לרכוש נכסים בתחום מחלות הלב והסרטן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים72
יורם גביזון

ענקית התרופות השוויצית נוברטיס מינתה את קרן חרובי שניר למנהלת החדשה של מיזוגים ורכישות. חרובי שניר (37), לשעבר סמנכ"לית בכירה במחלקת פיתוח עסקים הגלובלית בטבע, תהיה כפופה לניג'ל שייל, ראש מחלקת הפיתוח העסקי של נוברטיס. היא תעזוב את טבע בתחילת אוקטובר ותחליף את מרבל סאליבן, שעזבה לג'יי.פי מורגן צ'ייס.

קרן חרובי שניר
קרן חרובי שנירצילום: אייל טואג

ב-2014 נבחרה חרובי שניר לאחת מאנשי העסקים המבטיחים מתחת לגיל 40, על ידי מגזין TheMarker. יש לה תואר ראשון בכימיה וכלכלה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן. בעת עבודתה בטבע היתה מעורבת ברכישת חברת מייקרודוז בתחום מוצרי מערכת הנשימה; וברכישת חברת לבריס תמורת עד 825 מיליון דולר, שהביאה לחברה את התרופה נגד מיגרנה כרונית ואפיזודית, אחד המוצרים המבטיחים בצנרת הפיתוח של טבע .

מחלקת פיתוח העסקים הגלובלית של טבע אינה צפויה להוביל מיזוגים ורכישות משמעותיים בשנים הקרובות, בעקבות החוב הכבד של החברה בסך 35.1 מיליארד דולר, נכון לסוף יוני 2017. חוב זה נצבר בעיקר ברכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 38.3 מיליארד דולר באוגוסט 2016; ובמידה פחותה ברכישת חברת רימסה המקסיקאית תמורת 2.3 מיליארד דולר במזומן במארס 2016, השקעה שמחציתה כבר כבר נמחקה.

נוברטיס מעוניינת לרכוש נכסים בתחום מחלות הלב והסרטן, במטרה לפצות על קשייה של חטיבת מוצרי בריאות העין שמרוכזים בחברה הבת אלקון. נוברטיס, שנסחרת בשווי של 197 מיליארד דולר, רכשה חברות ב-30 מיליארד דולר ב-4 השנים האחרונות. הגדולה בהן היתה רכישת תיק המוצרים האונקולוגיים של חברת גלקסו סמית' קליין (GSK) תמורת 16 מיליארד דולר. ג'ו חימנס, המנכ"ל הפורש של נוברטיס, ציין כי החברה מחפשת רכישות בטווח של 5-2 מיליארד דולר.

מה כתבנו על קרן חרובי שניר ב-2014, כשבחרנו בה לאחת הצעירות המבטיחות בישראל

קרן חרובי שניר היא אצנית מרתון, ואולי אין זה מקרה שהיא בחרה דווקא בעיסוק הספורטיבי המאתגר הזה. גם הקריירה שלה בטבע היא ריצה שנמשכת כבר 11 שנה. היא הגיעה לחברה כסטודנטית, וכיום היא אחראית על רכישות ומיזוגים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. את המסלול הזה היא עשתה בהרבה ימי עבודה ארוכים ולילות לבנים במשרד, ובנסיעות מרובות לחו"ל, והשגרה האינטנסיבית נמשכת גם כיום, כשהיא כבר אמא. "אני יוצאת בשש בערב להשכיב את הילדים, וחוזרת בשמונה למשרד", היא מספרת.

חרובי־שניר הגיעה לטבע בשנה השלישית ללימודי כימיה וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. תוך זמן קצר החלה לעבוד בחברה במשרה קבועה כאנליסטית, ועסקה בהכנת הערכות שווי לחברות שטבע התעניינה ברכישתן. בהמשך קודמה לתפקיד דירקטורית ועבדה עם הגורמים בטבע המעורבים בתהליכי הרכישה. תפקידה הנוכחי כסמנכ"לית מיזוגים ורכישות ממצב אותה כשרת החוץ של החברה: היא מנהלת את תהליך הרכישה – החל משלב הזיהוי האקטיבי של חברה פוטנציאלית או בדיקת המלצה לרכישה, עבור באנליזה מקיפה של העסקה, וכלה בהצגת ההמלצה בפני הגורמים המחליטים בחברה וקבלת אור ירוק לביצועה.

בשנתיים האחרונות היתה חרובי־שניר אחראית בין השאר על רכישת החברות האמריקאיות מיקרודוז בתחום הנשימה (בכ־165 מיליון דולר) ולבריס, חברה בתחום הכאב (בכ־825 מיליון דולר). כמנהלת, היא מעורה מאוד בפרטים הקטנים, אבל לדבריה, עם השנים למדה להסתכל על התמונה הגדולה: "טבע היא חברת ענק בתעשייה שמשתנה כל הזמן", היא מעידה, "היכולת להשפיע על תעשייה שיש לה השלכה על חולים רבים, נותנת לי סיפוק ועניין רב".

תגובות

על סדר היום