החשד למידע פנים בעסקת מובילאיי: האמריקאים מתקרבים למייסדי החברה, שעשוע ואבירם

כתב תביעה חדש בגין שימוש בוטה במידע פנים הוגש בשבוע שעבר נגד ג'יימס שאול, חבר ושותף עסקי של מייסדי מובילאיי, אמנון שעשוע וזיו אבירם ■ בכתב התביעה נטען כי השניים מסרו לשאול מידע פנים על עסקת מובילאיי אינטל והיו יכולים לשער כי יעשה בו שימוש

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מייסדי מובילאיי, זיו אבירם (מימין) ואמנון שעשוע
מייסדי מובילאיי, זיו אבירם (מימין) ואמנון שעשועצילום: אוליבייה פיטוסי
שלי אפלברג

האם רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) תתבע בקרוב את מייסדיה של חברת מובילאיי, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם, בגין מסירת מידע פנים? אין לדעת, אבל נראה שהסיכויים לכך גברו.

ב–8 בספטמבר תיקנהה–SEC כתב תביעה אזרחית, שבו נטען כי שעשוע ואבירם מסרו לידידם, ג'יימס שאול, מידע פנים בנוגע לעסקה שבה נרכשה מובילאיי על ידי אינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר. כתב התביעה המקורי לשימוש במידע פנים הוגש נגד לארי קלאף הבן (Cluff) ורוג'ר שאול (Shaoul), אחיו של ג'יימס. כעת נוסף גם שמו של ג'יימס שאול, שמתגורר בישראל, לתביעה. לטענת התביעה, ג'יימס שאול היה מקור המידע שזלף לאחיו ולקלאף, המתגוררים בווירג'יניה, ארה"ב.

בכתב התביעה המתוקן טוענת SEC שהשלושה סחרו במניות מובילאיי על בסיס מידע הפנים האסור — וכמו בתביעה המקורית, שעשוע ואבירם מכונים דירקטור A ודירקטור B.

לפי ה–SEC, קלאף ורוג'ר שאול רכשו פוזיציה גדולה במובילאיי ערב ההודעה הרשמית על רכישתה בידי אינטל ב–13 במארס. לטענת התביעה, ג'יימס שאול נחשף למידע בעקבות יחסים עסקיים וחברתיים עם מייסדי מובילאיי, שהיו מעורבים בכל המגעים הסודיים לסגירת העסקה.

לפי כתב התביעה המתוקן, "ג'יימס שאול מסר לאחיו פרטים והוראות ספציפיות לרכישת אופציות של מובילאיי. ההוראות כללו פרטים ספציפיים לגבי מחיר הרכישה, וכן מחיר ותאריך פקיעת האופציה".

הפרט המחשיד: המחיר הסודי של מובילאיי

הפרט המעניין בתביעה, שעלול להחשיד גם את שעשוע ואבירם, נוגע לטענת ה–SEC כי "המידע שהעביר ג'יימס שאול כלל את המחיר שעליו מדברים אינטל ומובילאיי באופן סודי לרכישת מניות מובילאיי — כולל המועד הצפוי להודעה לציבור על העסקה".

ל–TheMarker נודע כי שעשוע ואבירם נדרשו באחרונה לענות לאנשי ה–SEC על שאלות הנוגעות לחשדות נגדם, ולהשיב עליהן בתצהיר מטעמם. בתצהירים הכחישו השניים את כל המיוחס להם.

ב–SEC חושדים כנראה כי שעשוע ואבירם הפרו את חובת האמונים וחובות אחרות כלפי בעלי המניות של מובילאיי. בין השאר טוענת רשות ני"ע כי השניים ידעו שג'יימס שאול ייהנה מקבלת המידע האסור. "(הם) ציפו שבמידע האסור ייעשה שימוש ושהוא ירכוש ניירות ערך של מובילאיי", נכתב שם.

לשיטת ה–SEC, ג'יימס שאול היה צריך לדעת, או שפעל ברשלנות, כשרכש ניירות ערך של מובילאיי ולא הפנים כי המידע שנמסר לו משעשוע ואבירם הוא מידע סודי — שאסור לעשות בו כל שימוש או לחשוף אותו בפני אחרים.

ג'יימס שאול הוא פלסטיקאי המתמחה בהליכים קוסמטיים שאינם דורשים ניתוח, ובהם הסרת שיער בלייזר וטיפולי בוטוקס. הוא מנהל את מרפאת הלייזר MLE בירושלים. חקירת ה–SEC העלתה כי שאול הוא אחד מ–35 המשקיעים בחברה הפרטית אורקאם (OrCam), ששעשוע ואבירם הקימו לצד מובילאיי. אורקאם היא סטארט־אפ המפתח טכנולוגיה לכבדי ראייה. שווייה מוערך ב–600–700 מיליון דולר.

עוד מוזכר בכתב התביעה כי ג'יימס שאול למד מדעים באוניברסיטה העברית בירושלים ב–1972–1976. לטענת ה–SEC, רוג'ר שאול, שידע על קשריו של אחיו עם מייסדי מובילאיי, חשף את מידע הפנים האסור בפניו של קלאף, ועודד אותו לרכוש את מניות מובילאיי.

עוד נטען בכתב התביעה כי בין האחים שאול לא עבר בעבר מידע פנים כלשהו הקשור לרכישת מניות. כאשר רוג'ר שאול חשף בפני אחיו את גודל הפוזיציה שבה הוא מחזיק — ג'יימס לא היה מוטרד מכך.

בעקבות הזינוק במניית מובילאיי, שנרשם לאחר ההודעה הרשמית על רכישת החברה בידי אינטל, גרפו הנתבעים רווח הון של 925 אלף דולר — שחלקו כבר מומש.

החשדות ב–SEC התעוררו בעקבות הגילוי שלפיו רוג'ר שאול החליט באופן פתאומי למשוך את כל חסכונותיו ולהשקיע 95% מכספו במניית מובילאיי. ההשקעה בוצעה ב–30 בינואר. כעבור שלושה שבועות, ב–21 בפברואר, הוא החליט להנזיל נכסים נוספים והשקיע 69% מהם באופציה של מובילאיי. עד לאותו מועד, רוג'ר שאול מעולם לא השקיע במניות או אופציות.

פוזיציה מסוכנת — ולא מוסברת

כאשר הברוקר שדרכו השקיע — חברת OptionsXpress — הזהיר את רוג'ר שאול לגבי הפוזיציה המסוכנת, שאול לא יכול היה להסביר מדוע עשה זאת. הוא התקשר לאחיו ג'יימס, כדי לוודא שעדיין כדאי לו להמשיך ולהחזיק במניית מובילאיי ובאופציות עליה.

ממובילאיי נמסר: "החברה אינה מגיבה למהלכים של רשות ניירות ערך בארה"ב".

ג'יימס שאול סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker