כך נעלמה חברת החיתום של לאומי

הנפילה במספר העסקות, המשבר עם מאיר דלאל, ההתחזקות של לידר וכלל והתקנות החדשות - כל אלה גורמים לבנק לאומי להתלבט האם לסגור את לאומי ושות' חתמים

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

כך חולפת תהילת עולם. רק לפני שלוש שנים הובילה חברת לאומי ושות' חתמים את שוק החיתום, כתף אל כתף עם פועלים-אי.בי.אי. שתי החברות שבשליטת שני הבנקים הגדולים היו כל כך דומיננטיות עד שהממונה על ההגבלים העסקיים דאז, דרור שטרום, אסר עליהן לשתף פעולה בהנפקות. לאומי ושות' היתה בית גידול לפעילים רבים בענף החיתום ובהם צחי סולטן, מנכ"ל כלל חיתום, יונתן מלכה המנהל כיום את חברת החיתום של מיטב, אורי ויינברגר שמנהל את חברת החיתום של דיסקונט, יאיר פודים, בעל השליטה בלידר שוקי הון, ועוד.

אלא שתחרות חריפה מול חברות רעבות כמו לידר, כלל פיננסים ואחרות, טעויות ניהוליות וחוסר הבנה של השוק הביאו את לאומי ושות' ממעמד של מפלצת אמיתית לשחקן ספסל חסר חשיבות. כיום לאומי ושות' לא רק שאיבדה את מקומה בצמרת, אלא שהיא עלולה להיעלם מהמפה כליל. המשקיעים לא סופרים אותה וגם החברות המנפיקות פונות אליה רק כאופציה שלישית או רביעית, בעוד פועלים-אי.בי.אי בהנהגתו של רונן צלניר חזקה מתמיד. עד כדי כך נחלשה לאומי ושות', עד שרשות ההגבלים אפילו הסירה באחרונה את המגבלה האוסרת עליה לשתף פעולה עם פועלים-אי.בי.אי.

כך או כך, ברור שכבר כאשר עזב דלאל את החברה היא היתה שרויה במשבר. אם ב-2004 מוקמה לאומי ושות' במקום הראשון במספר ההנפקות הראשונות לציבור, ב-2005 היא איבדה את המקום הראשון לפועלים-אי.בי.אי, אך עדיין חלשה על נתח מכובד, עם הובלה של 14% מההנפקות. ב-2006 מוקמה לאומי ושות' כבר במקום התשיעי, עם הובלה של הנפקה אחת בלבד, ואילו ברבעון הראשון של 2007 היא לא הובילה אף לא הנפקה אחת (כחתם מוביל יחיד).

במקומו של דלאל מונו שני סגניו, רינה הורנשטיין וקובי סיט, כמנכ"לים משותפים של החברה. המהלך העלה תמיהות בקרב הפעילים בשוק החיתום, שכן הורנשטיין אמנם היתה בעלת ותק בתחום, אבל סיט הוא חתם צעיר, ובסך הכל אף אחד משניהם לא היה חתם בעל שם חזק בשוק. למרות הרצון הטוב והמאמץ של השניים, לאומי ושות' לא הצליחה אפילו להתחיל לשחזר את הימים היפים שלה. את חוסר ההצלחה אפשר לזקוף גם לחובתם של אבי זלדמן, מנכ"ל לאומי ושות', וגליה מאור.

עכשיו, אחרי שכמעט לא נותר להם ביזנס של ממש בתחום החיתום, שוקלים בלאומי איך לצאת מהתסבוכת, בעיקר כשעל הפרק עומדת כניסתן לתוקף של תקנות החיתום החדשות המטילות מגבלות חריפות על חברת חיתום המוחזקת ביותר מ-20% על ידי בנק. בין האפשרויות שרואה לאומי לנגד עיניו - סגירת חברת החיתום ורכישת 20% מחברת חיתום קיימת או הכנסת משקיע שירכוש 80% מלאומי ושות' חתמים.

מעבר לרווח הכספי שמנע מעצמו הבנק - חברות החיתום גרפו רווחים אדירים בשנתיים האחרונות - הוא ייאלץ לשלם ביוקר אם ירצה לרכוש נתח מחברה קיימת. חברות החיתום מצויות כיום בשיא מבחינת היקף הפעילות שלהן, ולכן גם שוויין זינק משמעותית. לשם המחשה, לידר שוקי הון, שהיא אחת מחברות החיתום עימן מנהלת לאומי ושות' מו"מ, הונפקה במארס 2006 לפי שווי של כ-200 מיליון שקל, והיא נסחרת כיום לפי שווי של כ-400 מיליון שקל.

בתחום מכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות הוביל לאומי את הבנקים בהתארגנות מהירה ובאימוץ הרגולציה החדשה. דווקא בתחום החיתום הצליחו בבנק הפועלים לנצח בהיערכות ולהישאר עם 20% בפועלים-אי.בי.אי, חברה שמובילה את השוק.

אבי זלדמן, מנכ"ל לאומי ושות', מסר בתגובה: "תקנות החיתום החדשות שתיכנסנה לתוקף ב-1 ביולי 2007 מטילות על לאומי ושות' חתמים, בהיותו בבעלות מלאה של לאומי, מגבלות מהותיות על הובלת הנפקות בחברות שחייבות 15% ומעלה מהתחייבויותיהן הפיננסיות לבנק לאומי.

"מאז עדכון התקנות זוכה לאומי ושות' לפניות רבות של גופים רבים ומובילים כדי לבחון שיתופי פעולה פוטנציאליים. יש לומר כי ללא התקנות או המגבלות הגלומות בהן, לאומי ושות' היתה ממשיכה להיות הבעלים של חברת החיתום בבעלות מלאה.

"החברה מתקדמת בבטחה בניהולם של רינה הורנשטיין וקובי סיט ומעורבת במספר גדל והולך של הנפקות, כולל הובלה בחלקן, ביניהן רמי לוי שיווק השקמה, שנפ, תגבור, אוריין, אוהד, אלעזרא אחזקות ועמוס הדר. לאומי ושות' בוחנת בקפידה את הפניות שנעשו אליה במודלים שונים, כמו התחברות עם גופי חיתום קיימים או עם גופים רבים שאין להם כיום חיתום ומוצאים בלאומי ושות' פרטנר מועדף. אף אחת מן הפניות לא הבשילה להצעה ממשית.

"במקביל עדיין נשקלת האופציה להמשיך לפעול במסגרת חברת חיתום במתכונת הקיימת. בנק הפועלים ביטל וסגר את חברת החיתום שלו לפני שנים ורכש חלק באי.בי.אי. לאומי, באמצעות לאומי ושות', הוא בעלים ב-100% בחברת החיתום, חברה הפועלת באמצעות הדור החדש של מנהלי החיתום בכשרון ובאיכות ראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker