גם המורים משקיעים בהיי-טק הישראלי

סטורדוט הישראלית, שמפתחת סוללות ליתיום בעלות יכולת של טעינה מהירה, השלימה בשבוע שעבר גיוס בהיקף של 60 מיליון דולר ■ היקף הנכסים בקרנות ההשתלמות של המורים והגננות מסתכם ב-20 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדת סטורדוט. החברה פונה בין השאר לשוק הרכב החשמלי
אסא ששון

ביום חמישי שעבר הודיעה חברת סטורדוט (StoreDot) הישראלית, שמפתחת סוללות ליתיום בעלות יכולת לטעינה מהירה, על השלמת סבב גיוס שלישי בסך 60 מיליון דולר. עם המשקיעים הגדולים בחברה ניתן למנות את חברת דיימלר־מרצדס (15 מיליון דולר) ואת קרנות ארגון המורים, שאף הן השקיעו בה 15 מיליון דולר.

קרנות ארגון המורים משקיעות בנכסים סחירים ולא סחירים. עם הנכסים הלא סחירים שהן השקיעו בהם ניתן למנות השקעה בכביש 6 ובאחד ממתקני ההתפלה של IDE. את החלק הסחיר של הקרנות מנהל בית ההשקעות פסגות, והוא זה שהמליץ על ההשקעה בסטורדוט.

היקף הנכסים בקרנות ההשתלמות של המורים והגננות יותר מהכפיל עצמו בעשור האחרון, ומסתכם כיום ב–20 מיליארד שקל. חברים בהן 185 אלף עמיתים: 138 אלף בקרנות המורים והגננות ועוד 47 אלף בקרן המורים התיכוניים. 56 אלף מתוכם אינם פעילים.

השקעה בחברות היי־טק ובקרנות הון סיכון היא בבת עינו של שר האוצר, משה כחלון, והוא אף פועל להקים קרנות הון סיכון שבו הכסף המוסדי יושקע לצד כספי המדינה — כשהמדינה תעמיד בכל אחת מהקרנות האלו מנגנון פיצוי במקרה של הפסדים. באוצר, בלחץ הלוביסטים של מגזר ההיי־טק, בחרו להתעלם מהתשואות הכושלות שהניבו קרנות ההון סיכון למשקיעים הישראלים לאורך השנים, ובכל זאת להקים ארבע קרנות השקעה כאלו.

הגופים המוסדיים, שהרוויחו מהשקעה בחברות היי־טק, דוגמת ההשקעה במובילאיי, עשו זאת ללא קרנות הון סיכון אלה — בהשקעה ישירה בחברות באמצעות גיוסי ההון שלהן.

סטורדוט הוקמה ב–2012 בידי ד"ר דורון מאירסדורף, המשמש מנכ"ל החברה, ופרופ' סיימון ליצין. החברה מפתחת טכנולוגיה המבוססת, בין היתר, על רכיבים ביו־אורגניים, להטענת סוללות ליתיום במהירות. לחברה יש 75 עובדים — כ–30 מהם בעלי תואר דוקטור בתחומי הכימיה, הפיזיקה והחומרים. שווי החברה בגיוס מתקרב לכחצי מיליארד דולר.

העסקה הנוכחית של דיימלר־מרצדס עם סטורדוט מצטרפת לגל השקעות ושיתופי פעולה של ענקית הרכב הגרמנית בישראל. לפני כשבוע וחצי הודיעה החברה על השקעת ענק של יותר מ–200 מיליון דולר בחברת ויה, שבמסגרתה אף הקימו שתי החברות חברה משותפת להפעלת שירותי הסעה. הודעות אלה מצטרפות להכרזת החברה לפני כשנה על פתיחת מרכז מחקר ופיתוח בישראל. המרכז הישראלי מתמקד בפיתוחים טכנולוגיים למכוניות העתיד של מרצדס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker