יציבות מול סכסוכים: האם לחברות משפחתיות שהונפקו יש סיכוי טוב יותר להצליח?

מנהלת מחלקת ההנפקות בבורסה, דרורית וילנאי, בכנס לעסקים משפחתיים: "המחויבות, התכנון, החהשיבה לטווח ארוך ומסורת משפחתית שתורמים לביצועים עסקיים גבוהים"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משתתפי הכנס בחיפה
משתתפי הכנס בחיפהצילום: שלמה שוהם

"החל משנת 2017 הונפקו 14 חברות משפחתיות בבורסה בת"א בהנפקה ראשונה וגויסו בהנפקות ראשוניות 2.7 מיליארד שקל", כך אמרה אתמול (ד') דרורית וילנאי, מנהלת מחלקת ההנפקות במחלקה הכלכלית בבורסה לניירות ערך בת"א בכנס לעסקים משפחתיים בחיפה. הכנס עסק בסוגיות הקשורות למורכבות שיש בניהול עסקים משפחתיים ביחס לעסקים אחרים, כגון – העברה בין-דורית, אסטרטגיה עסקית/משפחתית, הפרדה בין העסק למשפחה, מניעת סכסוכים, מניעת "תאונות מס",  חדשנות בניהול ההון המשפחתי ועוד. 

וילנאי המשיכה וציינה כי שנת 2017 היא שנת מפנה בשוק הנפקות המניות. גם שוק האג"ח הסחיר  סחף איתו מתחילת השנה ועד סוף אוגוסט היקף הגיוסים של חברות חדשות בסך 5.4 מיליארד שקל. לדברי וילנאי, חברות ציבוריות משפחתיות נהנות מכמה יתרונות כחברות המנפיקות לראשונה. לדבריה, כיום ניתנות שורה של הקלות לחברות המנפיקות לראשונה ובהן פטור ממינוי ועדת מאזן, אפשרות פרסום תשקיף מדף במועד ההנפקה לראשונה לתקופה של 24 חודשים עם אפשרות לארכה, פטור מפרסום דו"ח בדבר אפקטיביות הבקרה הפנימית, התרת מפגשים עם משקיעים מסווגים טרם תחילת הליכי ההנפקה. עוד מציינת וילנאי כי גם כיום לבעלי תפקידים ניתנה הקלה באופן אישור תנאי כהונה והעסקה של בעל שליטה וקרובו גם הקלה באופן  אישור תנאי כהונה והעסקה של נושאי משרה.

וילנאי ציינה עוד כי היא רואה במאפיינים הייחודיים של עסק משפחתי כגון מחויבות משפחתית גבוה, רמת מעורבות גבוהה, תכנון וחשיבה לטווח ארוך, יציבות, מסורת משפחתית ואמינות וקבלת החלטות כמי שתורמים לביצועים עסקיים גבוהים.

עו"ד ערן אלוני, שותף ומנהל המחלקה המסחרית, מיזוגים ורכישות במשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', מיוזמי הכנס, העיר על הבעייתיות במקרה של סיכסוך עיסקי בעסק המשפחתי: "אנו עדים למקרים של סכסוכים מרים בין בני משפחה  בחברות ציבוריות או בחברות פרטיות גדולות, לעיתים קרובות על רקע  פטירת המייסדים. כך למשל, הסכסוכים  במשפחות עופר, זוגולובק, סמי שמעון, אייזנברג ועוד רבים וטובים".

אלוני ציין עוד כי "כאשר פורצים סכסוכים בין שותפים בעסק רגיל, יש כמובן משקעים  רגשיים רגילים לא פשוטים - כעס, אכזבה, קנאה ואפילו שנאה. אבל כשאלה קורים בין בני משפחה, צפים ועולים – בדרך כלל  אפילו ללא מודעות – רגשות עזים, שמקורם כלל לא קשורים לעסק, אלא למערכת  היחסים בתוך המשפחה - קנאה בין אחים על רקע תחרות  על אהבת ההורים, למשל. מריבות בין יורשים, או  סכסוכים על רקע  אישי/ זוגי בין בני זוג עלולים להביא  לקריסתם של עסקים משגשגים".

הפתרון, לדברי עו"ד אלוני, "מחייב הבנה עמוקה ויצירתיות. יש להשקיע מאמץ בפתרון מערכתי שתוקף את הנושא מכל היבטיו, במטרה להגיע לאמנה – הסכם בין משפחתי מסודר הצופה פני עתיד, תקנון חברה שיבטיח שכל מה שמוסכם מעוגן מבחינה משפטית, הכנת צוואה מסודרת שתואמת את ההבנות המשפחתיות, התייחסות להיבטי מיסוי ומניעת 'תאונות מס'. התהליך צריך להיות מלווה בבחינה של ההיבטים האסטרטגיים (לאן רוצים להגיע?), הארגוניים, המשפטיים, החשבונאיים והמיסויים של העסק והמשפחה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker