עסקת ענק למנועי בית שמש: מרחיבה הסכם עם פראט אנד וויטני ב-530 מיליון דולר

יצרנית מנועי הסילון של קרן פימי מבצעת הרחבה שנייה להסכם ארוך הטווח עם ענקית התעופה האמריקאית ■ ההזמנות החדשות צפויות להתפרש עד 2026 ■ מניית בית שמש נוסקת במעל ל-23% ונושקת לשווי שוק של 500 מיליון שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת מנועי בית שמש
גיא ארז
גיא ארז

הסכם ענק למנועי בית שמש בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר. יצרנית מנועי הסילון שבשליטת קרן פימי (40.4%) דיווחה כי הרחיבה את הסכמה עם ענקית התעופה האמריקאית, פראט אנד וויטני, ב-530 מיליון דולר. סך ההסכם, לאחר ההרחבה השנייה שהשתיים מבצעות, מגיע  ל-640 מיליון דולר.

עיקר העסקה הינה לטובת מנועים חדשים למטוסים צרי גוף, שמהווים את מנוע הצמיחה העיקרי בשוק התעופה. ההזמנות החדשות צפויות להתפרש על פני תשע שנות ייצור (2018-2026). במסגרת ההרחבה, מנועי בית שמש תפתח ותייצר 18 פריטים חדשים נוספים עבור פרויקטים מובילים בשוק האזרחי של ענקית התעופה. לפי החברה, ההיערכות לייצור תיעשה בהדרגה ותימשך כשלוש שנים עד להיקף שנתי מלא, כאשר בקרוב היא צפויה להתחיל בהרחבת המפעל שלה על מנת לעמוד ביעדי הייצור.

בכך, ההזמנות החדשות כמעט מכפילות את היקף הסכמי המסגרת ארוכי הטווח של בית שמש. כעת יגיע היקף הסכמי המסגרת לכ-1.15 מיליארד דולר.

ההסכם הראשון בין שתי החברות נחתם בחודש דצמבר אשתקד, והורחב לראשונה בחודש מאי האחרון. עדכונו הנוכחי מגיע בתזמון חשוב עבור החברה הישראלית, לאחר שזו הציגה בשני דו"חותיה האחרונים ירידה בהיקף הכנסותיה ורווחיותה - למרות הגידול בשוק התעופה. ירידה זו הביאה את דירקטוריון החברה להחליט שלא לחלק דיבידנדים (לאחר שני הדו"חות) למרות קיומה של מדיניות חלוקה בשיעור של לפחות 30% מהרווח הנקי.

הכנסות החברה ברבעון השני ירדו בכ-10% ל-20.3 מיליון דולר, אך חתכו יותר מרבע מהרווח הנקי שלה. בכל אחד משני הרבעונים האחרונים החברה השיגה רווח נקי כ-1.9 מיליון דולר בלבד לעומת רווחים של כ-2.6 מיליון דולר בכל אחד מהרבעונים המקבילים (ירידה של 27%), תוך ירידה ברווחיות שלה. דו"חותיה הכספיים הביאו את מניית החברה להציג תשואה שלילית מתחילת השנה - עד היום. לשווי השיא שלה הגיעה החברה בסוף חודש מאי, אך מאז נפל שוויה בכ-30%.

הירידה בתוצאות הוסברה חלקית בשער הדולר החלש בתקופת הדו"ח, ובהכנסה חד פעמית שנרשמה ברבעון המקביל. כמו כן, החברה סבלה מעיכובים באספקת חומרי גלם ע"י לקוחותיה, היות ויצרני החישולים לחומרי העיבוד יצרו מעין "צוואר בקבוק" באספקה, על רקע דרישות גבוהות מקצועיות גבוהות יותר מהיצרנים.

בית שמש פועלת בשני מגזרים: מגזר יצור החלקים שאחראי על רוב הכנסותיה, ומגזר המנועים. בייצור חלקים מייצרת החברה חלקים למנועי סילון לרבות ייצור יציקות מדויקות של חלקי מתכת למנועי סילון; במגזר המנועים היא משפצת, מרכיבה ומהנדסת מנועי סילון ושל חלקים שונים למנועים.

קרן פימי של ישי דוידי רכשה את השליטה בחברת מנועי בית שמש מכלל תעשיות בסוף חודש מאי בשנה שעברה תמורת כ-125 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-300 מיליון שקל. על רקע ההסכם מזנקת מניית החברה בכ-25% במחזור גבוה - ונושקת לשווי של כחצי מיליארד שקל.

רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמש: "העסקה מהווה קפיצת מדרגה משמעותית עבורנו. ההזמנות החדשות מכפילות את היקף הסכמי המסגרת ארוכי הטווח שלנו, אשר מהווים את התשתית להתפתחותה וצמיחתה של החברה.

"הרחבת ההסכם הנוכחית הינה הבעת אמון חשובה מאוד של אחד מהשחקנים המובילים בשוק ייצור מנועי הסילון בעולם, אשר מבוססת על עמידה של החברה ברמת דרישות גבוהה לאורך זמן ועל יחסי אמון טובים ויציבים בין החברות. עיקר העסקה הינה לטובת מנועים חדשים למטוסים צרי גוף, שמהווים את מנוע הצמיחה העיקרי בשוק התעופה. בקרוב נתחיל בהרחבת המפעל כדי לעמוד ביעדי הייצור של  פריטים חדשים נוספים החל ב-2018".

לדבריו, "בחירתה של פראט אנד ויטני הינה אסטרטגית וחשובה עבור מנועי בית שמש. העסקה ממצבת את החברה בעולם התעופה הצומח, כשחקן איכותי ומוביל בעל יכולות ייצור מגוונות וייחודיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker