לאומי פרטנרס בוחנת רכישת 20% מהשותפות שמחזיקה בהנדסת התפלה

זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי שוקלת לרכוש נתח מהשותפות המוגבלת שחתמה על הסכם לרכישת 50% ממניותיה של חברת ההתפלה IDE מידי כיל תמורת 178 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן של הנדסת התפלה ) IDE ( בקליפורניה
יורם גביזון

חברת לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי , בוחנת רכישת 20% מהשותפות המוגבלת המחזיקה ב-50% ממניותיה של הנדסת התפלה (IDE) מידי כלל ביטוח וקרן הפנסיה של המורים והגננות.

חברת כימיקלים לישראל ( כיל ), שבשליטתו העקיפה של עידן עופר, חתמה בתחילת יוני 2017 על הסכם למכירת 50% ממניותיה של הנדסת התפלה תמורת 178 מיליון דולר לשותפות מוגבלת שמוחזקת על ידי כלל ביטוח (49%), קרן הפנסיה של המורים והגננות (40%) וקבוצת משקיעים בראשות אבשלום פלבר מנכ"ל הנדסת התפלה (11%). קבוצת פלבר תחזיק במלוא הזכויות בשותף הכללי שינהל את הקרן ויקבל בתמורה 20% מהעלייה בשווי החברה לעומת השווי הגלום בעסקה.

על פי הערכות, כלל ביטוח וקרן הפנסיה של המורים והגננות דורשים מלאומי פרטנרס לשלם פרמיה על המניות שתרכוש. זאת, למרות שהעסקה בין כיל לבין השותפות המוגבלת לא הושלמה, משום שטרם קיבלה את האישורים הנדרשים מרשות ההגבלים העסקיים, הבנקים ורשות המים והמממנים של מתקני ההתפלה שמוחזקים על ידי IDE.

בלאומי פרטנרס לא נוטים לקבל את הדרישה, ועל כן סיכויי המימוש של העסקה אינם גבוהים. הנדסת התפלה הוקמה ב-1965 וביצעה 400 פרויקטים ב-40 מדינות - כולל ישראל, הודו, סין, אוסטרליה - וכן באירופה ובאמריקה הלטינית. החברה היא בעלת 50% מהמניות של מתקן ההתפלה באשקלון, שכושר ההתפלה שלו הוא 120 מיליון מ"ק בשנה; בעלת 50% ממתקן ההתפלה בחדרה, שכושר ההתפלה שלו הוא 127 מיליון מ"ק בשנה; ובעלת 51% ממתקן ההתפלה בשורק, שכושר ההתפלה שלו הוא 150 מיליון מ"ק בשנה.

מתקני ההתפלה שבבעלותה החלקית של IDE מספקים 70% מהמים המותפלים בישראל. IDE מחזיקה ב-75% משוק ההתפלה התרמית בשווקים הנגישים לה - כלומר, בשווקים מחוץ למדינות ערב. כמות המים המותפלת בשווקים הנגישים היא 40% מהכמות המותפלת בעולם כולו. IDE מחזיקה 20% מהשווקים הנגישים משוק ההתפלה הממברנית.

הנדסת התפלה הרוויחה 12 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017 בהשוואה לרווח של 24 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker