בנק ישראל: האג"ח הקונצרניות מסוכנות; טבע תפגע ביצוא

בפרוטוקול דיוני הוועדה המוניטרית של הבנק נאמר גם כי ההאטה בקצב צמיחת התוצר נובעת בעיקר ממגבלות היצע, כתוצאה מכך ששוק העבודה מצוי בסביבת תעסוקה מלאה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: דודו בכר

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל דנה במשבר בחברת טבע והעריכה כי גם אם ההתפתחויות בחברה לא ייצרו השפעה מקרו-כלכלית בטווח הקצר, בטווח הארוך תיתכן השפעה שלילית מסוימת על היצוא ועל התוצר. כך עולה מפרוטוקול הדיונים שפורסם היום (ג').

דיווחי הלמ"ס באמצע אוגוסט העידו כי הצמיחה במשק בחצי הראשון של השנה הסתכמה ב2.1% בלבד, בעוד תחזית בנק ישראל היתה לצמיחה של 3.7% ב-2017 כולה.

בדיונים של הוועדה המוניטרית נאמר כי ההאטה בקצב צמיחת התוצר נובעת בעיקר ממגבלות היצע, כתוצאה מכך ששוק העבודה מצוי בסביבת תעסוקה מלאה. כתוצאה מכך, לפי הוועדה, השכר צפוי להמשיך לעלות ולגרור עלייה באינפלציה.

דיוני הוועדה המוניטרית בסוף אוגוסט לא כללו הפתעות מיוחדות, והסתיימו בהחלטה להשאיר את הריבית במשק על כנה – בשיעור של 0.1%.

ביחס לשוק הדיור אמרו חברי הוועדה כי מגמת ההתקררות בפעילות נמשכת, והתפתחות זו משתקפת בהאטה בקצב עלייתם של מחירי הדירות ובכך שהיקף העסקות בדירות והיקף המשכנתאות החדשות נמוכים ביחס לרמותיהם ב-2016. הם ציינו כי ההתמתנות ההדרגתית בעליית המחירים משקפת התפתחות חיובית, וכי היא צפויה לסייע בשמירה על יציבותו הפיננסית של המשק.

בוועדה צויין גם כי מרווחי האג"ח הקונצרניות מצויים ברמות נמוכות מאוד, שייתכן ואינן משקפות תמחור הולם של הסיכונים בשוק זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker