שולץ הקפיץ את שווייה של טבע ב-3 מיליארד דולר

מאז פברואר התנהלה טבע ללא מנכ"ל קבוע - כשהיא בשיאו של המשבר החמור בתולדותיה, ומנייתה ממשיכה לקרוס ■ השוק קיבל את המנכ"ל החדש, קאר שולץ הדני, בהתלהבות, אך שוויה נמוך עדיין ב-80% מב-2015 ■ שולץ יעזוב את חברת התרופות לונדבק, שקרסה בתגובה ב-13%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאל שולץ

לאחר שבעה חודשים, שבהם התנהלה טבע בלא מנכ"ל קבוע בעקבות התפטרותו של המנכ"ל הקודם, ארז ויגורמן, על רקע המשבר החמור בתולדותיה - הודיעה אתמול החברה סוף־סוף על מינוי מנכ"ל: קאר שולץ הדני, שהיה עד כה מנכ"ל חברת התרופות לונדבק.

התגובה בשוק ההון היתה נלהבת. מניית טבע, שנחתכה עד שלשום ביותר מ-80% מהשיא שרשמה בקיץ 2015, זינקה ב–17% בתל אביב במחזור מסחר חריג של 282 מיליון שקל. במהלך המסחר בניו יורק טבע קפצה ב-22%.

הזינוק מחזיר את טבע למעמדה "הרגיל": החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה של תל אביב - הפעם, 65 מיליארד שקל - זמן קצר לאחר שאיבדה את הבכורה לטובת חברת התרופות האמריקאית מיילן, שנסחרת בבורסה המקומית, אף שאין לה זיקה אחרת לישראל.

המשקיעים בלונדבק, לעומת זאת, נבהלו מעזיבתו של שולץ, שיעבור לעבוד כעת ממטה טבע בפתח תקוה. מניית לונדבק הדנית, שנסחרת בבורסה של קופנהגן, צנחה ב–13%. עם זאת, בעוד מניית טבע הידרדרה בשנים האחרונות - מניית לונדבק טיפסה 300% בחמש שנים.

מאז התפטרותו של ויגודמן בפברואר, על רקע המשבר בטבע והצניחה במניה, החברה נוהלה על ידי היו"ר לשעבר של טבע, ד"ר יצחק פטרבורג. בטבע חיפשו בקדחתנות מנכ"ל. המועמד הבולט מבין השמות שעלו עד כה היה מנכ"ל אסטרה זנקה, פסקל סוריו, שנשאר בתפקידו.

טבע הנהיגה בחודשים האחרונים, למרות היעדר מנכ"ל קבוע, תוכנית ארגון מחדש משמעותית. התוכנית כללה פיטורים של אלפי עובדים, מאות מהם בישראל. אחרי החגים, טבע אמורה לפטר כ–230 עובדים במפעליה בנגב ובכפר סבא - הכוונה המקורית היתה לפטר כ–350 עובדים, אבל בעקבות משא ומתן בין הנהלת החברה לוועדי העובדים בשני המתקנים צומצם מספר המפוטרים.

"לכבוד הוא לי להצטרף לטבע, חברה אייקונית שהערצתי במשך כל הקריירה שלי", אמר שולץ עם הדיווח על מינויו. אלא ששולץ, שבאמתחתו קריירה של 30 שנה בתעשיית הפארמה, מגיע לחברה במצב לא אייקוני בעליל.

טבע נסחרת קרוב לשפל של 15 שנה, לאחר ששוק ההון איבד אמון בתחזיותיה האופטימיות ובמדיניות הדיווח חסרת־השקיפות שלה. עובדי החברה סובלים מדמורליזציה קשה, לא רק על רקע הפיטורים: התרסקות המניה הפכה את 33 מיליון האופציות שבידיהם (14.5 מיליון מהן היו ניתנות למימוש כבר בסוף 2016) לחסרות ערך משום שמחיר המימוש הממוצע שלהן הוא 50.7 דולר - גבוה ב-227% ממחירה הנוכחי לפני הקפיצה.

מעל כל זה ניצב האיום שריחף גם מעל שלושת המנכ"לים האחרונים של החברה: התחרות הגנרית לקופקסון. התרופה, שמיועדת לטיפול בטרשת נפוצה, היא עדיין מקור הרווח העיקרי של טבע - אבל תפוגת הפטנטים עליה מאיימת לשים לו סוף.

"אני מסוג האנשים שאוהבים אתגרים ושואבים מהם השראה", אמר אתמול שולץ בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "חשוב לעבוד במהירות על יצירת אסטרטגיה ברורה, כדי להעלות את טבע מחדש על המסלול".

למעשה, מצבה של טבע הוא נקודת כניסה אידיאלית לשולץ. שווי השוק שלה משקף את ההערכה כי היא תתקשה לפרוע חוב פיננסי נטו של 35 מיליארד דולר. לכן, רוב הערך שהחברה תייצר בשנים הקרובות ישמש להחזר החוב.

צוק הפטנטים

אם שולץ, שקנה את עולמו ביכולתו ליישם אסטרטגיה של מהפך עסקי, ייכשל בתפקידו - איש לא יאשים אותו. אבל אם יצליח - שולץ עשוי לגרוף הון רב: רכיב התגמול ההוני בחבילת השכר שלו מבוסס על מחיר השפל של טבע.

כמו המועמד שקדם לו ולא מונה בסופו של דבר, סוריו, גם שולץ הצליח להעביר בהצלחה חברה ב"צוק הפטנטים" - המונח המקובל בענף לאובדן הבלעדיות על תרופות רבות־מכר מוגנות, לאחר פקיעת הפטנט שמגן עליהן, והעלתן מחדש על תוואי של צמיחה. עם זאת, האתגר המיידי שמצפה לשולץ הוא בתחום הפיננסי.

טבע התחייבה בפני מחזיקי האג"ח שלה להקטין את היחס בין החוב הפיננסי נטו לרווח התפעולי התזרימי ל-4.25 עד סוף 2017. תנאי זה נקבע לשמירה על דירוג האשראי שלה, שהופחת באוגוסט ל–Baa3 - הדרגה הנמוכה בקבוצת ההשקעה. עד כה טבע לא הציגה התקדמות מרשימה בדרך ליעד זה. יחס החוב ל-EBITDA שלה טיפס ברבעון השני ל-4.56.

טבע אמורה לפרוע 8 מיליארד דולר עד סוף 2018 ו-20 מיליארד דולר עד סוף 2021 - כשמעבר למועד זה תיוותר לה יתרת חוב של 15 מיליארד דולר. סביר להניח שמשא ומתן על פריסה מחודשת של החוב יהיה אחת האופציות ששולץ ירצה לשקול. שמירה על דירוג האשראי תהיה חיונית לכך.

טבע התחייבה להקטין את החוב ב-5 מיליארד דולר עד סוף 2017 וכבר העמידה למכירה את חטיבת מוצרי בריאות האשה ואת תיקי התרופות לטיפול בסרטן וכאבים שנמכרות באירופה. באחרונה היא צירפה למדף המימושים גם את מוצרי מערכת הנשימה ואת חברת Medis האיסלנדית.

המנכ"ל הזמני פטרבורג אמנם הסביר שוב ושוב שהחברה נמצאת במסלול למכירת נכסים ב–2 מיליארד דולר, אך נראה שהמסלול הזה מתארך. בשלב זה נראה שטבע תידרש למכור נכסים בסכום גבוה בהרבה, כדי להקל את העול הפיננסי שרובץ עליה לרמה נסבלת.

יתרה מזאת, קצב ייצור המזומנים של החברה במחצית הראשונה של 2017 היה אטי מהתחזיות: 1.1 מיליארד דולר לעומת תחזית לעודף תזרימי של 5.7–6.1 מיליארד דולר ב-2017. שולץ, שהיה בעבר סמנכ"ל התפעול של נובו נורדיסק והוכיח בלונדבק יכולת לקצץ הוצאות תפעול, יצטרך לממש בטבע את כל הניסיון שצבר בתחום זה. ברמה הנוכחית של ייצור מזומנים, סיכויי טבע לעמוד באמות המידה הפיננסיות ל-2017 ובלוח הסילוקין של החוב שצברה ברכישת אקטוויס ג'נריקס (החטיבה הגנרית של אלרגן לשעבר) - נראים לא גבוהים במקרה הטוב.

פרידות כואבות

שולץ יצטרך למקד את האסטרטגיה של טבע. יהיה עליו לקבל החלטות מכאיבות על פרידה מנכסים שאינם בליבת עסקיה. השאלה הבסיסית ששולץ יהיה חייב להשיב עליה, היא אם טבע צריכה להמשיך לקיים מודל מעורב של חברת גנרית וחברה שמפתחת תרופות מקור או להתמקד באחד משני התחומים - ולפצל או למכור את האחר.

סוגיה עקרונית נוספת היא הנוכחות הגיאוגרפית. שולץ מגיע מחברה עם נוכחות חזקה בשוק התרופות למערכת העצבים המרכזית, שהוא מתחומי הליבה של טבע בכל הקשור לתרופות מקור, גם בסין - מה שעשוי לסייע לשולץ.

עם פרסום תוצאות הרבעון השני הכריזה טבע על כוונתה להפסיק לפעול ב–45 מדינות ולהיפרד מ-7,000 עובדים מתוך 57 אלף העובדים שהעסיקה לאחר המיזוג עם אקטוויס ג'נריקס. אלה החלטות אסטרטגיות שהמנכ"ל החדש אמור היה להשתתף בגיבושן - אלמלא התעכב המינוי סביב הפיאסקו של המשא ומתן הכושל על מינויו של סוריו.

שולץ יצטרך להעמיק את הדיון בשאלות אלה וייתכן שמספר העובדים שיפוטרו יהיה גבוה יותר - ולו משום שטבע מפגרת ביישום של התוכנית להקטנת החוב. שולץ, שהצליח להצמיח את לונדבק לאחר תקופה שבה איבדה בלעדיות על תרופות מוגנות פטנט, יצטרך להוביל את ההשקה של התרופות המקוריות של טבע.

בשלב הראשון, המנכ"ל החדש יצטרך ללוות את השקת התרופה Austedo לטיפול בכוריאה - אחד הסימפטומים של מחלת הנטינגטון, ובהפרעת התנועה הבלתי־רצונית דיסקינזיה מאוחרת, שפוטנציאל המכירות שלה הוא 1–2 מיליארד דולר. בהמשך, ב-2018 יהיה עליו לטפל בהשקת תרופה לטיפול במיגרנה אפיזודית וכרונית, שפוטנציאל המכירות שלה הוא בין 500 מיליון דולר למיליארד דולר.

יעדים נוספים: סין, ברזיל וביוסימילאר

מאז השקת הקופקסון ב-1996, טבע לא השיקה תרופה משמעותית, ובפעמים הבודדות שהשיקה תרופת מקור מעניינת - לא נרשמה הצלחה רבה. ההוצאה לפועל של אסטרטגיה עסקית היתה אחת ממגבלותיה העיקריות של טבע בשנים האחרונות - כפי שהדבר בא לידי ביטוי ברכישה הכושלת של אקטוויס ג'נריקס וברכישה ההזויה של רימסה המקסיקאית.

ההודעה לעיתונות על מינויו של שולץ מאזכרת את התפקיד המשמעותי שהיה לשולץ בקידום הייצור הביולוגי של נובו נורדיסק, מהחברות הגדולות בעולם בתחום הסוכרת, ובהובלת התרחבותה לסין. לטבע אין נוכחות בברזיל ובסין, והפיגור שלה בתחום הצומח של תרופות הביוסימילאר (גרסאות גנריות לתרופות שמקורן בהנדסה גנטית) הוא משמעותי.

ניתן להניח ששתי סוגיות אלה - הנוכלות בברזיל ובסין, והפיגור בתחום הביוסימיליאר - יועלו על שולחנו של שולץ בבואו למקד את האסטרטגיה של טבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker