מחיר האלומיניום עולה, קליל יורדת: איבדה רבע משווייה ממאי

קליל זינקה ב-430% בפחות מחמש שנים, עד שעליית מחירי האלומיניום באחרונה פגעה בתוצאותיה ובמנייתה ■ לידר שוק הון: "הורדנו את ההמלצה ל'תשואת חסר' במארס, גם בדו"חות הבאים תהיה שחיקה ברווחיות"

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעל השליטה בקליל, צורי דבושצילום: ירון קמינסקי
גיא ארז

קשה היה לפספס את נסיקתה של מניית קליל בשנים האחרונות. יצרנית הפרופילים לחלונות, שבשליטת היו"ר צורי דבוש (62%), חצתה במאי את רף מיליארד השקלים בשווי השוק שלה, לאחר זינוק של יותר מ-430% בפחות מחמש שנים. החברה נהנתה מביקושים גבוהים למוצריה, במקביל להשפעות חיצוניות, כמו ירידה חדה במחירי האלומיניום הנקובים דולרים והתחזקות השקל ביחס למטבע האמריקאי.

ואולם בעוד קליל שומרת על מעמדה כמותג מוביל בישראל ומחזיקה בנתח של יותר מ-20% משוק פרופילי האלומיניום - מחירי האלומיניום לוחצים את מנייתה מטה - ועלולים להמשיך לפגוע בה בטווח הקרוב־בינוני.

מאמצע מאי נפלה המניה ביותר מ-26%, כשמרבית הירידה נרשמה לאחר פרסום דו"חותיה לרבעון השני. הדו"חות הצביעו על קיפאון בהכנסות וירידה ברווחיות. היה זה נתון חריג לחברה, לאחר שנים בהן הציגה צמיחה מרשימה שהגיעה לשיא ברבעון הראשון של השנה, עם מכירות של 104.7 מיליון שקל. מעבר לכך, החברה הציגה ירידה ברווחיות, שנרשמה בשל עלייה חדה במחירי האלומיניום.

המניה איבדה 7.4% בתגובה לדו"חות, ומאז המשיכה במגמה השלילית. מחיר האלומיניום, שעלה ביותר מ–20% בתקופת הדו"ח למחיר ממוצע של 1,911 דולר לטונה, הוא המרכיב העיקרי מעלות המכר של קליל - יותר מ–63% בשנים האחרונות. כך, אם ב–2015 ו-2016 נהנתה החברה מממוצע מחירי אלומיניום של 1,680 דולר ו–1,600 דולר לטונה בהתאמה, כיום היא מתמודד עם מחירי שיא של השלוש השנים האחרונות.

מחירו של האלומיניום הוא 2,070 דולר לטונה, ואף חצה בתחילת החודש את רמת ה–2,100 דולר. זאת, לאחר קפיצה של יותר מ–40% מאז השפל שאליו הגיע המחיר בנובמבר לפני שנתיים. הסיבה לעליית המחיר, בשיעור חד בהשוואה לעליית מחירי שאר המתכות, היא סין. הכלכלה השנייה בגדולה בעולם אחראית לא רק לביקוש גובר למתכת זו, אלא גם ליותר ממחצית ההיצע העולמי. הממשל במדינה החל לסגור מפעלים בתחום הפועלים ללא רישיון, הטיל סנקציות על מפעלים מזהמים וביצע רפורמה במגזר התעשייתי. בנוסף, חברת הונגקיאו (Hongqiao), יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם, הצהירה כי תכווץ את פעילותה בכ–30%.

התחזקות השקל סייעה לקליל

ההשפעה על היצע האלומיניום, ומכאן על מחירו - מיידית. בנק סיטיגרופ העריך כי הפעילות נטולת הרישיון בסין מפיקה כ-4 מיליון טונה בשנה, מתוך 32 מיליון טונה שהפיקה המדינה ב-2016. וכן העריך את הניסיונות לרסן את זיהום האוויר בצמצום התפוקה בכמיליון טונה בשנה. כך, הקיטון בהיצע האלומיניום, במקביל לגידול בביקוש למתכות הביאו לקפיצה במחירו - מה שמתגלגל לשווייה של קליל.

בשל שיטת ניהול המלאי שלה, קליל הצליחה לדחות את השפעת העלייה במחירי האלומיניום עד לדו"חותיה האחרונים. למזלה, התחזקות השקל מיתנה את עליית המחיר עבורה, והוזלת הפרמיות שהיא משלמת לספקיה היטיבו עמה. החברה טרם העלתה את מחירי מוצריה היקרים מהממוצע בשוק, אך המשך התייקרות המתכת תאלץ אותה לעשות זאת, בדומה לחלק ממתחרותיה. סדרת דגל חדשה למוצריה שתושק בקרוב עשויה לתמוך בפעילותה בעתיד למרות תנודתית במחירי המתכות ובשער הדולר. עם זאת, שינויים קיצוניים בשוק הדיור עלולים לפגוע בה.

יהונתן שוחט מלידר שוקי הון מעריך כי גם בדו"חותיה לרבעון השלישי, ואף מעבר לכך - תציג החברה שחיקה נוספת ברווחיות: "קליל היא חברה מעולה עם תזרים חזק, אך המשקיע בשוק צריך לבחון את התמחור של החברות בו הוא משקיע, וזה של קליל יקר כרגע. הורדנו את המלצתנו ל'תשואת חסר' במארס, ואני מאמין שגם הדו"חות הבאים לא יתמכו בשווייה הנוכחי. הרבעון השלישי הוא חזק יחסית בשל גל שיפוצים ובנייה בקצב גבוה, כך שייתכן שהכנסותיה יעלו. ואולם העלייה במחירי האלומיניום תיתן את הטון בעתיד הקרוב, ותשפיע לרעה על החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker