הארגון מחדש בלונדבק עשוי להיות מודל לכהונת שולץ בטבע

תחת ניהולו של שולץ ביצעה לונדבק תוכנית שהיתה כרוכה בפיטורי 1,000 עובדים (15% מכוח האדם בחברה), מיקדה את המו"פ בתרופות פסיכיאטריות ונוירולוגיות, והאיצה את השקתן של תרופות חדשות

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
תרופות
צילום: בלומברג

קאר שולץ מונה למנכ"ל לונדבק במאי 2015, ומאז עלתה המניה ב–165%. התשואה העודפת של לונדבק, שנסחרת בשווי של 11.5 מיליארד דולר, הושגה בשל הצלחת החברה להתגבר על ירידה בהכנסות עקב אובדן הבלעדיות על תרופות מוגנות פטנט באמצעות השקת תרופות חדשות.

לונדבק היא חברת דנית, שמעסיקה 4,894 עובדים — כעשירית ממספר העובדים שיישארו בטבע בסוף 2017. זה כשלעצמו עשוי היה להיות אתגר מבחינת שולץ אלמלא ב–2014–2015 הוא היה סמנכ"ל התפעול של נובו נורדיסק, שמעסיקה 42 אלף עובדים ושווי השוק שלה הוא 121 מיליארד דולר.

לונדבק מתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות להפרעות פסיכיאטריות ונוירולוגיות, וממוקדת במחלות אלצהיימר ופרקינסון, בדיכאון ובסכיזופרניה. עובדה זו תסייע לשולץ להיכנס במהירות לתפקידו, שכן טבע מבססת את עתידה על שיווק תרופות למערכת העצבים המרכזית.

לונדבק שיתפה פעולה שנים רבות עם טבע בשיווק התרופה אזילקט. זה אינו הממשק היחיד בין לונדבק לבין טבע. לונדבק משווקת את Xenazine, שהיא התרופה היחידה המאושרת לשיווק לטיפול במחולית (כוריאה) — אחד מתסמיני מחלת הנטינגטון. שיתופי פעולה עם חברות כמו טבע (אזילקט), וטקדה מאפיינים את לונדבק הן בפיתוח והן בשיווק, ונראה שניסיון זה יועיל לשולץ בתפקידו החדש. שכן לנוכח המצוקה הפיננסית של טבע, הפיתוח העסקי יתמקד בעיקר בשיתופי פעולה ופחות ברכישות.

מבט בדרך שעברה לונדבק בשנתיים וחצי האחרונות יכול לתת מושג מדוע בחר סול בארר, יו"ר טבע, בשולץ — ומה יהיו הכיוונים העיקריים שלו. בסוף 2014 איבדה לונדבק את הבלעדיות על אחד ממוצריה העיקריים, Cipralex/Lexapro לטיפול בדיכאון, ועמדה למסור בחזרה לטבע את זכויות השיווק של אזליקט באירופה. תחת ניהולו של שולץ ביצעה לונדבק תוכנית של ארגון מחדש, שהיתה כרוכה בפיטורי 1,000 עובדים, 15% מכוח האדם בחברה, מיקדה את המו"פ בתרופות פסיכיאטריות ונוירולוגיות, והאיצה את השקתן של תרופות חדשות, כמו Abilify, Maintena, Brintelix, Rexulti ו–Northera. התוצאה היתה גידול של 13% בהכנסות לונדבק במחצית הראשונה של 2017 לעומת התקופה המקבילה ב–2016 ל-1.4 מיליארד דולר וגידול של 117% ברווח התפעולי ל–332 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker