ערן אזרן

עם גירעון של 913 מיליון שקל בהון העצמי, קבוצת אלון - שבשליטת שרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים - החלה להתניע את המהלך להנפקה ראשונית בבורסה (IPO), וזאת בהתאם לפרסום הבוקר (ב') ב-TheMarker. במצגת למשקיעים נטען כי לאלון עודף נכסים על פני התחייבויות בגובה של כ-300 מיליון שקל, כלומר שווי נכסי נקי (NAV) חיובי. החברה מתמחרת את נכסיה בשווי כולל של כ-1.9 מיליארד שקל, לעומת התחייבויות של כ-1.6 מיליארד שקל.

אלון נערכת לביצוע "הנפקת בזק" בתוך כשבועיים לפי שווי מינימלי של 80 מיליון שקל. ההנפקה נעשית בהתאם להסדר החוב שחתמה ביוני האחרון עם מחזיקי האג"ח, ובו התחייבה לגייס כ-120 מיליון שקל עד ל-1 באוקטובר 2017 – אחרת השליטה תועבר לנושים. אלון צפויה להנפיק עד 60% ממניותיה, כש-25% מהמניות יונפקו למחזיקי האג"ח. במידה שההנפקה תצלח, גם החוב של אלון למחזיקי האג"ח, כ-1.5 מיליארד שקל, עשוי להירשם למסחר בתל אביב.

קבוצת אלון מחזיקה בארבעה נכסים: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US, בשווי סחיר של כ-153 מיליון דולר (כ-540 מיליון שקל); 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת (80%) אלון גז בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה, שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון (נסחרת בבורסה), בשווי של כ-80 מיליון שקל.

שקלול ערך נכסי אלון לפי מחיר השוק מלמד השווי הנקי של נכסי הקבוצה (NAV) הוא שלילי, ומסתכם בגירעון של כ-100-200 מיליון שקל – כלומר, עודף התחייבויות על פני נכסים. ואולם, בקבוצת אלון טוענים שהשווי הסחיר אינו מייצג, וכי שווים הכלכלי של נכסיה המרכזיים – מניות דלק US ומניות אלון גז – גבוה בהרבה. יצוין, שככל שהשווי הנכסי גבוה יותר, כך השווי בהנפקה עשוי לעלות, ואיתו גם יורד הסיכון שבעלי המניות הנוכחיים יאבדו את השליטה.

באלון תמחרו את מניות דלק US – שהשלימה לפני שלושה חודשים מיזוג עם אלון USA - בשווי של 724 מיליון שקל. התמחור נעשתה לפי מחיר מניה של 34 דולר, כ-36% מעל המחיר הנוכחי בוול סטריט (25 דולר). התמחור התבסס על הערכת שווי שבוצעה לדלק US בינואר השנה – והוא מגלם שווי כלכלי של כ-2.8 מיליארד דולר לדלק US.

באלון נימקו את הפרמיה החיובית במיזוג בין אלון USA לדלק US, ש"הוביל ליצירת חברת אנרגיה מובילה בארה"ב". לפי אלון, "המיזוג בין שתי החברות אמור לייצר סינרגיה בהיקף של כ-80 מיליון דולר בשנה בתחום הלוגיסטיקה, וסינרגיה של 100 מיליון דולר בפעילות השוטפת, שצפויות להציף ערך ולהעלות את שווי אחזקות החברה בדלק US".

נכס נוסף שבו קיים פער משמעותי בין מחיר השוק לבין השווי שתמחרו בקבוצה הוא מניות אלון גז . באלון ציינו כי עסקות שבוצעו באחרונה במאגר תמר (מכירת נתח מזכויות נובל אנרג'י לקבוצת הראל והנפקת תמר פטרוליום ) מצביעות על כך שהשווי הכלכלי של אחזקות אלון במאגר תמר מסתכם ביותר מ-900 מיליון שקל. לגבי שני הנכסים האחרים של החברה – האחזקות בכביש 6 ובתחנות דור אלון – אין הבדלי תמחור.

מנכ"ל קבוצת אלון, אבי גפן, ציין כי החברה מתכוונת לצאת בימים הקרובים לרוד-שואו לקראת הנפקת המניות. "לחברה יש שורה של נכסים איכותיים שיוצרים לה ערך כלכלי חיובי, ואשר יכולים לתמוך בהחזר החוב של החברה. אנחנו מתכוונים לפעול להשבחת הנכסים באמצעות מהלכים שיציפו ערך לבעלי המניות ויסייעו בתשלום החוב למחזיקים. פיתוח חברת אלון גז ומיזמים נוספים לצד השלמת יעדי תהליך המיזוג בדלק US עתידים לייצר ערך גבוה למשקיעים", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker