קבלת פנים חמה למנכ"ל טבע החדש, קאר שולץ: המניה מזנקת

שולץ היה מאז 2015 נשיא ומנכ"ל של חברת לונדבק ■ יו"ר טבע: "לקאר רקורד מוכח ביישום אסטרטגיות מהפך עסקי, הנעת צמיחה והתרחבות בינלאומית בעלויות נמוכות"

אסא ששון
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טבע הנכנס, קאר שולץ
אסא ששון
אורי תומר

יותר משבעה חודשים לאחר התפטרותו הדרמטית של מנכ"ל טבע הקודם, ארז ויגודמן, הודיעה היום (ב') חברת התרופות הישראלית על מינוי מנכ"ל חדש: קאר שולץ. שולץ, היה עד כה נשיא ומנכ"ל חברת לונדבק הדנית. מניית טבע מטפסת בעקבות ההודעה ב-9%.

מניית לונדבק, שנסחרת בשלוחת נאסד"ק בקונפנהגן בשווי של 12 מיליארד דולר - צונחת ב-12% בעקבות ההודעה על עזיבתו של שולץ. בעוד מניית טבע הידרדרה בשניים האחרונות, מניית לונדבק טיפסה ב-300% בחמש השנים האחרונות.

מאז התפטרותו של ויגודמן בפברואר השנה, על רקע המשבר בחברה והצניחה במניה, שאיבדה בשנתיים וחצי האחרונות כ-80% משוויה, ניהל את החברה היו"ר יצחק פטרבורג. בחברה המשיכו לחפש בקדחתנות מנכ"ל - כשבין השמות שעלו כשהשם הבולט עד כה היה זה של מנכ"ל אסטרה זנקה, פסקל סוריו, שנשאר לבסוף בתפקידו הקודם.

המשבר בטבע קשור בתחרות הגוברת ובלחץ הגרולטורי להוריד מחירים בשוק התרופות הגנריות (כלומר התרופות שמחקות תרופות שפותחו על ידי חברות אחרות, שוק שבו טבע מתמחה) וכן במהלכים אסטרטגיים שסיבכו את טבע בחוב עצום של כ-40 מיליארד דולר - שעולה בהרבה על שווי השוק הנוכחי שלה (כ-16 מיליארד דולר). על רקע המשבר הזה, טבע הנהיגה בחודשים האחרונים, למרות היעדרו של מנכ"ל קבוע, תוכנית ארגון מחדש משמעותית בחברה. תוכנית זו כוללת פיטורים של אלפי עובדים, מאות מהם בישראל.

בינתיים, טבע, אמורה לפטר כ-230 עובדים במפעליה בנגב ובכפר סבא עד אחרי החגים. מספר זה צומצם בעקבות משא ומתן שמנהלת החברה עם ועדי העובדים בשני המתקנים, כשהכוונה המקורית היתה לפטר כ-350 עובדים.

ההידרדרות הממושכת של מניית טבע גרמה לאבדן מעמדה ההיסטורי כחברה הגדולה ביותר בבורסה בתל אביב, כשבאחרונה עקפה אותה קלות מניית מיילן , חברת תרופות זרה שנרשמה להיסחר כאן ללא קשר ממשי לישראל.

על פי טבע, "שולץ הוא מנהל בעל ניסיון של כ-30 שנה בתעשיית הבריאות, כולל תפקידים בחברות פארמה ובריאות גלובליות. במהלך הקריירה שלו פיתח שולץ פרספקטיבה ייחודית בתחום הגנריקה ובתחום התרופות הייחודיות בחברות המנהלות פעילות ברחבי העולם כולל אירופה וצפון אמריקה.

"לאחרונה שימש כנשיא ומנכ"ל לונדבק, בה הוביל מהלך רה ארגון ואסטרטגיית מהפך עסקי הממוקדת בשינוי מבנה העלויות ומודל התפעול הגלובלי של החברה".

סול בארר, יו"ר טבע, התייחס למינוי: "קאר מביא עמו נסיון גלובלי נרחב בבריאות ופרמצבטיקה, רקורד מוכח ביישום אסטרטגיות מהפך עסקי, הנעת צמיחה והתרחבות בינלאומית בעלויות נמוכות, מימוש הבטחות לבעלי המניות, ומחויבות לתרבות של ציות ואכיפה, ולכן הוא האדם הנכון להצעיד את טבע קדימה.

"לקאר הבנה מעמיקה בתעשיית הפרמצבטיקה הגלובלית וידע מקיף אודות שווקי הגנריקה והמוצרים הייחודיים. נסיונו הרב בניהול אתגרים משמעותיים, לצד יכולותיו המוכחות בפיננסים ובתפעול ומחויבותו לצמיחה, יניבו ערך לכל בעלי העניין וימצבו את טבע לצמיחה ארוכת טווח. לקאר מחויבות אמיתית למטופלים ולאחריות תאגידית, כמו גם התאמה מקצועית ותרבותית לטבע. אנו שמחים להביא מנהל בעל שיעור קומה עולמי כמו קאר לטבע ומצפים לעבוד יחד איתו כדי לבנות את עתידה של טבע למען והמטופלים, העובדים ובעלי המניות ברחבי העולם".

שולץ הודיע: "לכבוד הוא לי להצטרף לטבע, חברה אייקונית אשר הערצתי לאורך הקריירה שלי. מה שמשך אותי לטבע, ומה שמבדל אותה לעומת חברות אחרות, הוא מחויבותה הייחודית להמשך התרחבות גלובלית, התמדתה באספקת מוצרים וטיפולים חדשים ואיכותיים למטופלים וקידום תרבות של חדשנות לעובדיה. אני גאה להצטרף לחברה אשר מסייעת למיליוני מטופלים ברחבי העולם על בסיס יומיומי עם מגוון רחב של מוצרים ופתרונות גנריים וייחודיים. אני מצפה לעבוד בצמוד עם כל הצוות בטבע ולבנות עתיד מוצלח עבור החברה ובעלי העניין שלה". 

פרופ' פטרבורג הסביר: "אנחנו ממלאים את התחייבויותנו מהחודשים האחרונים. אנחנו ממקסמים את הפעילות והפריסה הגיאוגרפית תוך שאנו ממקדים את המשאבים שלנו על הנכסים בגנריקה ובמוצרים הייחודיים אשר ייתנו לנו את ההחזר הגבוה ביותר על ההשקעה. בנוסף, אנו במסלול להניב לפחות 2 מיליארד דולר ממכירת נכסים שאינם בליבה, סכום אשר ישמש לחזק את מאזן התשלומים של החברה. זוהי זכות בעבורי להוביל את טבע. אני מצפה להמשיך בכך בתקופה זו ולעבוד עם קאר להבטיח מעבר חלק עם הצטרפותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker