רשות ניירות ערך פתחה בבירור מינהלי נגד וויז פארמה

הדיווח על החקירה פורסם בתשקיף של חברת אופטליקס, חברה בת של "כן פייט", שפעילותה של וויז פארמה אמורה להתמזג לתוכה ■ מנהלי וויז פארמה נחקרו בחשד לדיווחים לא תקינים לציבור, הנוגעים לאישורים לשיווק של מוצר לטיפול במחלת "העין היבשה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ראש הרשות לניירות ערך, שמואל האוזר
שמואל האוזרצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

רשות ניירות ערך פתחה בהליכי בירור מינהלי נגד חברת וויז פארמה — כך עולה מתשקיף שפירסמה ביום חמישי בשבוע שעבר חברת אופטליקס, הנסחרת בבורסת OTC בארה"ב.

אופטליקס, ששוויה כ–1.1 מיליון דולר, היא חברה בת של כן פייט ביופארמה, המנוהלת על ידי פנינה פישמן. בפברואר הודיעה וויז פארמה לבורסה כי בכוונתה להימחק מהמסחר, בשל הליכי מיזוג עם אופטליקס, שבהם תיהפך וויז פארמה לחברה פרטית ובעלי מניותיה יחזיקו בכ–90% ממניות אופטליקס. לאחר שהמיזוג יקבל את כל האישורים הנדרשים, לפי ההודעה, שמה של אופטליקס ישונה לוויז פארמה. מטרת המיזוג לשיטת החברה היה שיפור מצבה.

התשקיף של אופטליקס קובע כי הבירור המינהלי קשור לדיווחים שפירסמה וויז פארמה לציבור בישראל, הנוגעים לתהליכים הרגולטוריים לקבלת אישורי שיווק למוצר LO2A לטיפול במחלת ה"עין יבשה". המחלה נגרמת מתסמונת שיוגרן — מחלה אוטואמיונית המתאפיינת במיעוט הפרשה של דמעות ורוק.

כחלק מהחקירה דרשה רשות ניירות ערך הישראלית מהחברה להציג מסמכים פנימיים וחקרה את המנהלים. לפי הדיווח של אופטליקס, וויז פארמה ומנהליה שיתפו פעולה עם הרשות, ובעקבות החקירה פירסמה החברה דיווח משלים הנוגע להליכים הרגולטוריים שהיא תידרש לעבור כדי לשווק את המוצר שלה.

עוד עולה מהדיווח של אופטליקס כי לא ברור אם ההליכים המינהליים יובילו להליכי אכיפה, אך אם כך יקרה אופטליקס מזהירה כי הדבר עשוי להוביל להשתת עיצומים כספיים נגד וויז פארמה ונושאי המשרה בה, והם עלולים להשפיע לרעה על מצבה הכספי והעסקי.

וויז פארמה מפתחת תרופה לטיפול בעין יבשה ובמחלות עיניים נוספות. מדו"חותיה עולה כי לחברה זכויות לרכישה, שיווק ומכירה של תרופה לעין. יו"ר החברה הוא רון מירון, ממלא מקום המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים הוא אור איזנברג, ונעם דננברג משמש יועץ אסטרטגי. הדירקטורים החיצוניים הם אוריאל מרטונוביץ, אילן נויגרטן וחגית נוף, והמבקר הפנימי הוא רונן ארצי.

עם בעלי מניותיה של וויז פארמה נמנים החברה הפרטית רדג' וואלי (21%), שבבעלותם של אביחי הרפז ומאיר עמנואל בוכריס, ודין ומישל לין מארה"ב. אמיר ברמלי, המתמודד עם הליכים פליליים כנגדו, מחזיק ב–11% מהמניות; ואבנר ארזי, שנגדו הוגשו הליכי פשיטת רגל, מחזיק 6.6% מהמניות. כמו כן, יאיר גולדפינגר, ממייסדי ICQ, יכול ליהפך לבעל מניות, עקב הלוואה המירה למניות של 2 מיליון שקל שהעניק ב–2016.

בתשקיף שפירסמה אופטליקס מובהר כי אף שהתרופה אושרה  עבור אינדיקציות מסוימות באזורים מסוימים בארה"ב, עדיין לא החל מסחור של התרופה, והחברה עלולה שלא להצליח למסחר אותה, אלא רק באזורי הפצה לא רווחיים כמו ישראל ואוקראקינה.

לאור העובדה שפעילות החברה מפוקחת על ידי רשויות כמו מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), דרישות רגולטוריות חדשות עשויות להוביל לכך שוויז לא תעמוד בדרישות החדשות. אלה עלולות לגרום לעיכובים בפיתוח והוצאות מהותיות נוספות, בעוד וויז לא יכולה כעת להעריך מתי יושלמו מאמצי הפיתוח של התרופה. וגם אם יתקבלו האישורים, לא ברור אם האינדיקציות שיקבלו אישורים יניבו פירות של הכנסות.

לוויז פארמה שום כל הכנסות, והפסדיה הצבורים מגיעים ל–94 מיליון שקל. בקופתה נותרו בסוף הרבעון השני 961 אלף שקל, עם התחייבויות שוטפות של 12 מיליון שקל וגירעון בהון העצמי של 6 מליון שקל. הגירעון נגרם בין היתר מהפסד של 8.2 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017. בשל מצבה הכספי הצמידו רואי החשבון שלה לדו"חות הערת "עסק חי". לאחר פרסום הדו"חות החברה גייסה ממשקיעים 3.5 מיליון שקל.

מוויז פארמה נמסר: "למיטב ידיעת החברה, מתנהל ברשות ניירות ערך בירור מנהלי ביחס לדיווחי החברה בדבר מסלול הרישוי הרלוונטי לצורך שיווק מוצר החברה בארה"ב כמוצר לטיפול בעין יבשה, אשר כלל דרישת מסמכים ותשאול נושאי משרה. בקשר לכך, ולאור דרישת רשות ניירות ערך, החברה אף פרסמה דו"ח משלים אשר כלל, למיטב ידיעת החברה, את המידע הנדרש בנושא. נכון למועד זה אין וודאות כי הבירור האמור יוביל להליך אכיפה כזה או אחר (אם בכלל).החברה פעלה ופועלת על פי דין ושיתפה פעולה עם הרשות במסגרת הבירור האמור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker